1. Home
  2. Bez kategorii
  3. KRYSTYNA BOCZKOWSKA – INNOWACJE DLA INTELIGENTNYCH
KRYSTYNA BOCZKOWSKA – INNOWACJE DLA INTELIGENTNYCH
0

KRYSTYNA BOCZKOWSKA – INNOWACJE DLA INTELIGENTNYCH

0

Przez długi czas Smart City było tylko wizją przyszłości. Rozwiązania obecnie oferowane przez koncern Bosch pomagają ją urzeczywistnić. Komentuje Krystyna Boczkowska, Prezes firmy Robert Bosch sp. z o.o. 

Według szacunków ONZ do 2050 roku na świecie około dwie trzecie ludności będzie żyć w wielkich aglomeracjach. Wraz z postępem urbanizacji rosną potrzeby mieszkańców, a w związku z tym popyt na inteligentne technologie podwyższające jakość życia, pomagające oszczędzać energię i zapewniające bezpieczeństwo. Koncern Bosch, jako czołowe przedsiębiorstwo działające w obszarze IoT (ang. Internet of Things – przyp. red.), pracuje nad nową wizją miast przyszłości. Kluczowe znaczenie dla tej wizji mają technologie, dzięki którym miasta stają się inteligentne, a przez to bardziej przyjazne mieszkańcom.

Bosch, jak żadne inne przedsiębiorstwo, oferuje w obszarze Smart City kompleksowe portfolio produktów, szerokie doświadczenie i wysokie kompetencje w dziedzinie czujników, oprogramowania i usług. Dzięki takim kompetencjom może zapewnić rozwój inteligentnym i zintegrowanym z internetem miastom. W styczniu br. podczas największych na świecie targów elektroniki użytkowej CES 2018 w Las Vegas Bosch zaprezentował liczne innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych miast – od kompaktowego modułu, który mierzy i analizuje jakość powietrza, poprzez system cyfrowy nadzorujący stan wód i odpowiednio wcześniej ostrzegający o ewentualnej powodzi, aż po w pełni zautomatyzowaną usługę parkingową. Kluczową rolę w projektach Smart City realizowanych przez Bosch odgrywają rozwiązania usprawniające miejski ruch drogowy. Koncern bierze obecnie udział w 14 poważnych projektach związanych z koncepcją Smart City, realizowanych m.in. w San Francisco, Singapurze, Tianjin, Berlinie i Stuttgarcie. W planach są kolejne realizacje na całym świecie.

Niezbędnym warunkiem dla rozwoju miast zintegrowanych z internetem jest wykorzystanie koncepcji Internetu rzeczy (IoT). Według badania przeprowadzonego przez firmę Gartner do roku 2020 na świecie będzie funkcjonować 230 milionów inteligentnych i zintegrowanych z internetem domów, co stanowi ok. 15% wszystkich gospodarstw domowych. Będzie to możliwe dzięki ponad 20 miliardom urządzeń komunikujących się ze sobą przez internet, takich jak czujki dymu, instalacje alarmowe, liczniki prądu, zautomatyzowany sprzęt AGD, samochody i wiele innych urządzeń. Bosch wcześnie zidentyfikował ten potencjał – już dziś ponad połowa naszych produktów elektronicznych ma możliwość podłączenia do internetu, a do roku 2020 w taką opcję będą wyposażone wszystkie urządzenia Bosch.

Kolejnym czynnikiem rozwoju inteligentnych miast jest sztuczna inteligencja. W ubiegłym roku koncern Bosch otworzył ośrodek badań nad sztuczną inteligencją, w który planuje zainwestować około 300 milionów euro do 2021 roku.

Zaangażowanie w projekty Smart City jest tylko jednym z przykładów transformacji, jaką przechodzi obecnie Bosch. Siłą napędową koncernu tradycyjnie kojarzonego z innowacyjnymi produktami jest ich integracja z internetem, rozwój sztucznej inteligencji oraz wizja bezwypadkowej, bezemisyjnej i bezstresowej mobilności.

Koncern Bosch również w Polsce dynamicznie przeobraża się w czołowego dostawcę rozwiązań IoT również i dla Smart City. W 2018 roku planujemy dalszy rozwój Centrum Kompetencyjnego IT, które aktualnie zatrudnia w Warszawie ponad 200 osób i pracuje nad rozwiązaniami unowocześniającymi biznes i produkcję oraz ułatwiającymi życie w miejskich aglomeracjach (Smart City) oraz prywatnych domach (Smart Home). Świetną bazą do budowania rozwiązań Smart City są systemy bezpieczeństwa Bosch, którymi dysponuje większość polskich miast.


KRYSTYNA BOCZKOWSKA
Prezes spółki Robert Bosch i reprezentantka Grupy Bosch w Polsce.
Od ponad 25 lat współtworzy sukces firmy Bosch w naszym kraju. Działa m.in. w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej oraz w Kongresie Kobiet. Należy do najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, nagradzana tytułami osoby zasłużonej dla rozwoju rynku motoryzacyjnego oraz Kobieta Roku. Ukończyła Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej oraz MBA Executive Studies in Finance. Fot. arch. Robert Bosch sp. z o.o.