1. Home
  2. Bez kategorii
  3. BAŁTYK I CONCORDIA POD LUPĄ BUILDER EXCLUSIVE
BAŁTYK I CONCORDIA POD LUPĄ BUILDER EXCLUSIVE
0

BAŁTYK I CONCORDIA POD LUPĄ BUILDER EXCLUSIVE

0

„Builder Exclusive” poświęca  swoje szóste wydanie poznańskiemu biurowcowi Bałtyk, wybudowanemu w miejscu kultowego kina oraz sąsiadującemu budynkowi Concordia Design.

Prężnie wykonana inwestycja, charakteryzująca się unikalną na skalę światową bryłą, jest godna szczególnej uwagi, gdyż jeszcze przed oddaniem budynku do użytkowania, stała się nową wizytówką Poznania.

Jak otrzymać bezpłatną publikację Builder Exclusive – Bałtyk i Concordia?

DRUK : https://builderstore.pl
ONLINE: http://e.buildercorp.pl/

Legendarne Kino Bałtyk, w czasach świetności było czołowym kinem w kraju. Dla poznaniaków stało się miejscem wyjątkowym. Do dziś pamięć o nim pozostaje wciąż żywa. Z niepokojem mieszkańcy spoglądali na niszczejący budynek przy Rondzie Kaponiera, który przypominał im o obejrzanych przed laty filmach. Wierzyli, że w końcu przyjdzie czas, gdy ktoś w ten kawałek ziemi tchnie nowe życie. Efekt zaskoczył wszystkich. – Od kupna terenu, na którym stoi dziś Bałtyk, czyli od 2010 roku, na różne sposoby zbierałem doświadczenie i prowadziłem dyskusję na wielu poziomach. Mieliśmy obawę, czy znajdzie się klient na taki „luksusowy” obiekt, jakim jest ten biurowiec. Na szczęście wielu właścicieli firm i szefów wielkich korporacji uznało, że ich pracownicy oraz partnerzy zasługują na biura i punkty usługowe na takim światowym poziomie. Nathalie de Vries stworzyła dzieło sztuki, z którego wszyscy możemy być dumni – mówi Piotr Voelkel pomysłodawca i inwestor budowy Bałtyku.

Nathalie de Vries jest współzałożycielką uznanej w świecie holenderskiej pracowni MVRDV. To jej powierzono przygotowanie koncepcji na zagospodarowanie tego miejsca. Inspiracją dla tego projektu był poznański Okrąglak. – Architektura Bałtyku jest ponadczasowa, została umiejscowiona w samym centrum Poznania, otoczona budynkami z bardzo różnych epok. Musieliśmy wziąć pod uwagę, że budowla powstanie w bardzo ważnym punkcie historycznym, w miejscu ulubionego przez poznaniaków kina, od którego pochodzi nazwa nowego budynku – wspomina Nathalie de Vries, architekt MVRDV.

Po zaakceptowaniu projektu przez inwestora i władze miasta, spod ziemi zaczął piąć się w górę budynek o unikalnej bryle. Dzięki wcięciom w fasadzie, dachy pełnią funkcje tarasów, które mogą być przestrzenią użytkową lub strefą zieleni. Stworzono kształt, który jest piękny i inny z każdej strony miasta. Bałtyk liczy 19 kondygnacji, w tym trzy podziemne, zajmowane przez parkingi. To łącznie około 30 tys. m2.

Dwa pierwsze piętra naziemne mieszczą sklepy i restauracje, a ostatnie – pierwszy poznański SkyBar o nazwie MUS bar&view. Pozostałe służą firmom, które zdecydowały się uruchomić w nim swoje siedziby. Pomiędzy Bałtykiem, a budynkiem Concordii Design, o której również można przeczytać w najnowszym wydaniu „Builder Exclusive”, powstał nowy plac aktywizujący okolicę.

Ogromne wrażenie wywiera szklana elewacja Bałtyku, zamontowana na dużych elementach specjalnie opracowanych dla tego projektu. Połączenie betonu z kruszywem naturalnym daje niezwykły efekt przy zmieniającym się świetle dnia. Tę mieszankę stworzyła jedna z lokalnych firm. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano efekt wewnętrznej iluminacji, która wyróżnia budynek w panoramie miasta także nocą. Każdy element budynku dopracowany jest w najmniejszym calu. Świeże spojrzenie, najlepszej jakości produkty, unikatowy design i perfekcyjne wykonanie przez prestiżowe firmy zaproszone do współpracy przy tej realizacji – to wszystko cechuje wyjątkowe miejsce jakim jest Bałtyk.

Smaczków architektonicznych w biurowcu jest znacznie więcej. Ujawniamy je w naszej publikacji. Wszystko to okraszone jest profesjonalnymi zdjęciami uznanego fotografa architektury i artystę – Juliusza Sokołowskiego, który ukazuje detale wykorzystanych rozwiązań. Wyjątkową jakość zdjęć fotograf zyskał nie tylko dzięki swoim umiejętnościom. Podczas odbytej sesji skorzystał z najnowocześniejszego modelu aparatu GFX 50S. Z uwagi na niepowtarzalną jakość zdjęć średniego formatu jest on powszechnie uważany za znakomite narzędzie do wykonywania zdjęć architektury.

W szóstym wydaniu „Builder Exclusive” o szczegółach powstawania projektu opowie m.in. inwestor oraz projektanci. Zaprezentujemy nowatorskie technologie i unikalne produkty wykorzystane przy tworzeniu tej realizacji. Za sprawą piętnastopiętrowego Bałtyku wzniesiemy się ponad dotychczasowe standardy naszego wydania. Premiera monografii opisującej uroczyście otwartą w czerwcu 2017 roku poznańską ikonę – już w lutym.

fot. Juliusz Sokołowski

Bałtyk to nowoczesny biurowiec zaprojektowany przez MVRDV, jedno z najlepszych biur architektonicznych świata. Miejsce to nie tylko stanowi siedzibę dla wielu firm. Dodatkowo jest także ważnym miejscem spotkań i aktywizacji. Pełni również funkcje usługowe. Niespotykany kształt bryły budynku zwraca uwagę mieszkańców i turystów, przez co budynek już zyskał miano nowej ikony miasta. Generalnym wykonawcą jest firma PORR Polska S.A.

Concordia Design to centrum designu i kreatywności, które nie ma w Polsce swojego odpowiednika. Centrum jest platformą współpracy różnych grup związanych z projektowaniem, kreatywnością i wdrażaniem innowacji. W swojej ofercie posiada produkty adresowane do biznesu, dorosłych oraz dzieci. W budynku znajduje się również restauracja Concordia Taste, która w 2017 roku przeszła gruntowne zmiany. Za projekt nowego wnętrza restauracji odpowiadał Mikołaj Wierszyłowski, którego wykonania podjęła się firma DEMIURG.

Builder Exclusive” to specjalna publikacja przedstawiająca starannie wyselekcjonowane obiekty, które mogłyby zainspirować architektów, wykonawców oraz inwestorów. Wydanie pokazuje, że dostępne na rynku rozwiązania technologiczne dają architektom oraz inwestorom ogromne możliwości twórcze.

Builder” to numer 1 w polskiej prasie branżowej. Ukazuje się od ponad 20 lat i cieszy się prestiżem w środowisku architektów, urbanistów i inwestorów. Jest platformą integrującą środowiska branży budowlanej, biznesu, finansów i polityki.

Więcej informacji:
Michał Grocki
Managing Editor
M: +48 505 415 940
e-mail: grocki@buildercorp.pl