1. Home
  2. Bez kategorii
  3. PODSUMOWANIE ROKU NA RYNKU ZIELONYCH CERTYFIKATÓW
PODSUMOWANIE ROKU NA RYNKU ZIELONYCH CERTYFIKATÓW
0

PODSUMOWANIE ROKU NA RYNKU ZIELONYCH CERTYFIKATÓW

0

Koniec roku sprzyja podsumowaniom i ocenom tego, co udało się dokonać w mijającym roku. Na polskim rynku nieruchomości i budownictwa na szczególną uwagę zasługuje wzrost udziału inwestorów w dążeniu do tworzenia zdrowych budynków.

Z danych przekazanych przez jednostkę certyfikacyjną IWBI wynika, że dla nowego systemu oceny budynków WELL Building Standard 2017 był bardzo udanym rokiem w Europie. Duże zainteresowanie certyfikatem zauważono m. in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii, podkreślając jednocześnie jego szybką ekspansję w Polsce i Szwecji. Obecnie na rynku europejskim jest już siedem certyfikowanych projektów i cztery wstępnie certyfikowane, z czego pierwsze zarejestrowane w tym roku projekty znajdują się w Finlandii, w Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i właśnie w Polsce.

Łatwość, z jaką nowy certyfikat trafia do przekonania inwestorów, jest tylko dowodem coraz większej ekologicznej świadomości naszego społeczeństwa i świadectwem powszechnej potrzeby wspierania zdrowego życia użytkowników powstających budynków.

W 2017 roku blisko 100 budynków w Polsce zostało uznanych za wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i uzyskało certyfikat ekologiczny, z czego 96% projektów było certyfikowane niemal po równo w brytyjskim systemie BREEAM i w amerykańskim LEED, a pozostałe 4% w innych systemach, takich jak: polski Green Building Standard, francuski HQE i amerykański WELL Building Standard. Firma Go4Energy prowadziła procesy certyfikacji, przygotowywała analizy lub dostarczyła usługi commissioningu dla blisko 40% tych projektów.

„Cieszą nas zarówno stale powracający klienci, którzy współpracują z nami od lat, jak i Ci zupełnie nowi, którzy dopiero mają okazję nas sprawdzić. Wiele zawdzięczamy też tym, którzy jeszcze naszymi klientami nie zostali, ponieważ to dzięki nim wiele się o sobie dowiadujemy i mamy motywację, by zmieniać się na lepsze.” – podkreśla Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

Koniec roku to również dobry moment na zastanowienie się nad celami, które sobie postawiliśmy, jak i wyznaczenie nowych na kolejny rok. Rozliczamy, co zyskaliśmy w mijającym roku, co straciliśmy, a także co mogliśmy zrobić lepiej. „Chciałbym serdecznie podziękować pracownikom, klientom i kontrahentom. To był dla nas bardzo pracowity i pod wieloma względami wyjątkowy rok. Z pewnością nie byłby taki, gdyby nie ludzie, którzy tworzą tę firmę oraz inwestorzy, którzy stawiają na energooszczędne i zrównoważone budownictwo. Nasza konsekwencja, wytrwałość i zaangażowanie zaowocowały współpracą z największymi graczami rynku nieruchomości: Skanska Property Poland, Ghelamco Poland, Lidl Polska, Skanska Residential Developement Poland, HB Reavis Poland, Cushman & Wakefield, CBRE, Knight Frank, Budimex, Hochtief, Panattoni. Cieszymy się, że w 2018 roku będziemy kontynuować tę ważną misję, obchodząc X-lecie działalności naszej firmy.” – mówi Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

Certyfikaty ekologiczne są już standardem w budynkach komercyjnych, ale zyskują też coraz większą popularność w sektorze mieszkaniowym. Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno deweloperzy, jak i mieszkańcy przywiązują coraz większą wagę do dbałości o środowisko i poszanowania energii, to jest to zupełnie naturalny kierunek. Na rynku polskim swoje inwestycje mieszkaniowe certyfikują już takie firmy jak Skanska, Yareal, Murapol, Bouygues Immobilier czy Vastint Polska, z czego pierwszy proces certyfikacji w Polsce przeprowadziła w 2017 roku właśnie firma Go4Energy dla „Osiedla Mickiewicza” Skanska Residential Development Poland, uzyskując certyfikat BREEM International New Construction.

„W tym roku wzięliśmy udział w pierwszym w Polsce szkoleniu na WELL Accredited Professional, zorganizowanym przez Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego (OSWBZ), poszerzając tym samym nasze umiejętności dotyczące certyfikacji w systemie WELL Building Standard. Przeprowadziliśmy audyty energetyczne przedsiębiorstw, badając około 1000 nieruchomości na terenie całego kraju. Po raz pierwszy wzięliśmy też udział w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards, zajmując zaszczytne drugie miejsce w kategorii Green Services Provider.” – prezentuje Katarzyna Podyma, Sales & Marketing Director Go4Energy.

Firma Go4Energy jest nie tylko prekursorem w kwestii certyfikacji inwestycji mieszkaniowych, obiektów handlowych czy hoteli, ale też wspiera deweloperów i zarządców nieruchomości. Przy pomocy autorskiej usługi GreenFM przebadała zrealizowane inwestycje biurowe Skanska Property Poland i potwierdziła zakładane w fazie projektowej oszczędności zużycia energii na poziomie 25%.

Wszystkim inwestorom przekazujemy życzenia uzyskania certyfikatów na najwyższych poziomach Excellent i Outstanding w BREEAM oraz Platinum w WELL Building Standard i w LEED, a użytkownikom zdrowych budynków życzymy wszelkiej pomyślności.

Katarzyna Podyma
Sales & Marketing Director, Go4Energy

Tomasz Augustyniak
Partner Zarządzający, Go4Energy