Home Bez kategorii METAMORFOZA PRZY WEJHEROWSKIEJ
METAMORFOZA PRZY WEJHEROWSKIEJ
0

METAMORFOZA PRZY WEJHEROWSKIEJ

0

Opracowany przez ASPA Pracownia Architektoniczna Sp. z o.o. Sp. k. projekt pływalni sportowej i kompleksu basenów zewnętrznych przy ul. Wejherowskiej we Wrocławiu był wynikiem ogłoszonego w 2013 r. przez Miasto Wrocław ogólnopolskiego konkursu architektonicznego, w którym projekt ten zdobył pierwszą nagrodę.

Następstwem otrzymania I nagrody było podpisanie z Miastem Wrocław umowy na opracowanie uszczegółowionej koncepcji projektowej oraz projektu budowlanego.

Z kart historii
Działka, na której powstała inwestycja, od 1929 roku służy wrocławianom jako tereny rekreacyjne – otwarte kąpielisko miejskie. Pierwotną koncepcję budowy w tym miejscu kąpieliska opracował niemiecki architekt Richard Konwiarz, twórca licznych wrocławskich obiektów użyteczności publicznej, w tym wielu obiektów sportowych. Kąpielisko działało od 1929 roku pod nazwą Kąpielisko Leśne Kozanów „Coseler Waldbad”. Pierwotnie składało się z dwóch niecek betonowych o wymiarach ok. 25 x 50 m, okrągłego brodzika dla dzieci oraz wieży do skoków. Była to osiowa kompozycja, którą otwierały niskie budynki szatniowo-sanitarne, a zamykała wieża do skoków wraz z budynkiem technicznym.
Na przestrzeni lat kąpielisko wraz z terenem wokół ulegało przekształceniom: zmodyfikowano symetryczny układ strefy wejściowej – w miejscu budynku szatniowo-socjalnego wybudowano dwukondygnacyjny obiekt biurowy, budynki szatniowe przeniesiono w inne miej sce, w 2004 roku obok kąpieliska wybudowaną halę widowiskowo- -sportową „Orbita” oraz most milenijny jako element śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia.

Nowy rozdział
W 2013 roku, w związku z otrzymaniem przez miasto Wrocław organizacji w roku 2017 Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich „World Games 2017”, wyniknęła konieczność wykonania kolejnej przebudowy. Z uwagi na fakt, iż miasto do tej pory nie posiadało zamkniętej pływalni sportowej, która umożliwiałaby organizowanie zawodów sportowych na basenie 50 m, podjęto decyzję o budowie na terenie kąpieliska nowej hali basenowej.

Jak rodził się projekt
W wytycznych konkursowych przyjęto założenie lokalizacji krytej pływalni w miejscu jednej z istniejących niecek, oddalonej najbardziej na zachód od przebiegu obwodnicy śródmiejskiej. Zgodnie z tym założeniem w roku 2014 powstał projekt nowej krytej pływalni, która uzupełniała funkcjonalnie istniejące kąpielisko o nową funkcję, jednakże w pełni zachowywała istniejący układ obsługi basenów zewnętrznych wraz z budynkami obsługi szatniowej, kasami, obiektami technologii basenowej. Podstawowym założeniem tego projektu było stworzenie krytej pływalni sportowej wyposażonej w nieckę 25 x 50 m z dnem ruchomym i pomostem przesuwnym, widownią na ok. 600 miejsc, z małym basenem rozgrzewkowym, strefą fitness oraz strefą odnowy biologicznej. Istniejące niecki zewnętrzne były przewidziane do modernizacji – wymiany.

Nowy wariant – szersze spojrzenie
Przed przystąpieniem do kolejnej fazy projektu Inwestor podjął niespodziewanie decyzję o zmianie założeń dotyczących lokalizacji krytej pływalni. Głównym argumentem była zbyt mała powierzchnia lustra wody kąpieliska zewnętrznego. Wspólnie wypracowano nowy wariant, który przewidywał przesunięcie obiektu jak najbliżej wschodniej części działki – w pobliże przebiegu obwodnicy śródmiejskiej. Ta decyzja wiązała się z koniecznością całkowitej przebudowy istniejącego układu, w tym z wyburzeniem istniejących i funkcjonujących budynków szatniowo- -socjalnych oraz obiektu biurowego. Ta zmiana zaowocowała jednak znacznym zwiększeniem powierzchni kąpieliska zewnętrznego, zarówno jeżeli chodzi o lustro wody, jak i tereny zielone wokół. Pozwoliła również wizualnie i akustycznie wyizolować teren rekreacji zewnętrznej od niekomfortowej bliskości z bardzo ruchliwą drogą.

Finisz w sportowym stylu
Finalny projekt, ukończony w fazie wykonawczej na początku 2016 roku, obejmował obiekt krytej pływalni z dwiema nieckami basenowymi o wymiarach 50 x 25 m oraz 25 x 8 m. Niecka większa wyposażona została w dno ruchome o wym. 25 x 25 m i pomost przesuwny firmy Variopool. Niecka ta jest w pełni przystosowana do zawodów międzynarodowych zarówno w pływaniu, jak i pływaniu synchronicznym, piłce wodnej, kajak-polo. Niecka mniejsza jest niecką rozgrzewkową. Obie niecki zostały zaprojektowane i wykonane w technologii żelbetowej. Obiekt wyposażony został również w widownię na 600 osób, pomieszczenia fitness i siłowni, kompleks saun (sauna fińska, sauna parowa, infrared, grota solna). Obiekt funkcjonalnie zaprojektowano w ten sposób, aby było możliwe korzystanie ze wszystkich funkcji bez konieczności przechodzenia do części recepcyjnej. Kąpielisko zewnętrzne to dwie niecki ze stali nierdzewnej o wymiarach 25 x 50 m każda. W obrębie jednej z nich zlokalizowane zostały zjeżdżalnie oraz wyposażono ją w liczne atrakcje wodne. Druga niecka jest przeznaczona ściśle pod wszelkiego rodzaju aktywności sportowe i przystosowana do rozgrywania zawodów sportowych rangi mistrzowskiej. W obrębie plaż usytuowany jest również brodzik dla dzieci z licznymi atrakcjami. Plaże wokół niecek wykonane zostały w technologii syntetycznej EPDM. Łączna powierzchnia lustra wody kąpieliska zewnętrznego to ok. 2800 m2.

Sport i rekreacja
Powstały kompleks tworzy wraz z istniejącą halą widowiskowo- -sportową duży zespół sportowo-rekreacyjny, który oferuje mieszkańcom pobliskich osiedli rozległy wachlarz atrakcji sportowych. Należy jednakowoż pamiętać, że sam obiekt krytej pływalni jest przeznaczony głównie dla środowiska sportowego, zarówno zawodowego, jak i amatorskiego i nie należy go porównywać do licznie powstałych w ostatnim czasie „Aquaparków”. Sportowy charakter obiektu został podkreślony aktem nadania krytej pływalni przy ul. Wejherowskiej imienia Marka Petrusewicza, pierwszego polskiego rekordzisty świata w pływaniu na 100 m stylem klasycznym.

arch. Maciej Szarapo
ASPA Pracownia Architektoniczna Sp. z o.o. Sp. k.

Fot. ASPA Pracownia Architektoniczna Sp. z o.o. Sp. k.

open