1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. ENGINNERS
  4. LAUREATKI KONKURSU TEORIA I STYPENDIUM PRAKTYKA
LAUREATKI KONKURSU TEORIA I STYPENDIUM PRAKTYKA

LAUREATKI KONKURSU TEORIA I STYPENDIUM PRAKTYKA

0

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła oficjalne wyniki Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017. Tegoroczna edycja programów należy do kobiet.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA to pierwsze w Polsce programy promocji młodych architektów, akcentujące zarówno praktyczną jak i teoretyczną stronę ich działalności. 11 października 2017 r. Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła oficjalne wyniki Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA.

Decyzją Jury Stypendium PRAKTYKA , które obradowało w składzie: arch. Przemo Łukasik, arch. Dorota Szlachcic, arch. Agnieszka Szultk, arch. Aleksandra Wasilkowska oraz Mieczysław Godzisz uznano projekt „Parawanowiec” Eweliny Wiciak i Barbary Romańskiej. Praca Eweliny Wiciak i Barbary Romańskiej to wnikliwa diagnoza polskich przywar w kontekście pozornie niewinnego plażowania i towarzyszącego mu zjawiska „parawaningu”. Zaproponowane rozwiązanie jest dowcipne, a jednocześnie błyskotliwe i dobrze przemyślane. Cechuje się dużą samodzielnością intelektualną i eksperymentalnym podejściem do architektury. W ciekawy sposób wykorzystuje niekonwencjonalny materiał – piasek – oraz nowoczesne technologie – druk 3D i bio-architekturę, stanowi jednocześnie spójną całość podaną w atrakcyjnej wizualnie, dojrzałej formie.

„Polski plażing” – powszechnie krytykowany, niezgrabny, kiczowaty i wstydliwy nigdy dotąd nie był tematem profesjonalnego, architektonicznego namysłu. Nowatorskie podejście laureatek do styku przestrzeni prywatnej i publicznej idzie w parze z innowacyjnością proponowanych technologii – jak druk 3D czy bio-architektura. – uzasadnia wybór przewodniczący Jury Przemo Łukasik.

Przez najbliższe pół roku laureatki będą rozwijać projekt pod okiem jurorów Stypendium PRAKTYKA.

Autorki najlepszego pomysłu na praktyczne rozwiązanie problemów wybranej przez siebie przestrzeni publicznej otrzymały stypendium o łącznej wartości 18.000 złotych.

Jury Konkursu TEORIA 2017 pod przewodnictwem Ewy P. Porębskiej w składzie: Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska i Marta Urbańska za najlepszą pracę uznało „Architekturę naturalną” Kingi Zemły. Jury doceniło odniesienie problematyki zrównoważonego rozwoju do najważniejszych wyzwań jakie stoją przed współczesną architekturą. Jak twierdzi sama laureatka „praca ta została napisana z potrzeby zrozumienia, w jaki sposób powinno się formować swoje działania przestrzenne tak, aby miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne”. Zwycięski tekst teoretyczny zostanie wydany w formie dwujęzycznej publikacji, a jego autorka otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 3.500 złotych. Jury przyznało również jedno wyróżnienie honorowe dla Patrycji Ochman autorki pracy „Serce architekta” za oryginalne i poetyckie podejście do tematu, co świadczy o dużej erudycji autorki.

Publiczna prezentacja efektów pracy laureatek odbędzie się podczas wykładu „Od wizji do projektu” w 23 marca 2018 roku, na który co roku zapraszana jest światowego formatu gwiazda architektury. Wstęp na wykład jest otwarty, całość transmitowana jest na żywo na stronie Fundacji.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wspiera odważną i odpowiedzialną twórczość architektoniczną. Inicjuje działania popularyzujące zawód architekta oraz upowszechniania zasady ładu architektoniczno-urbanistycznego w przestrzeni publicznej. Wspiera też przedsięwzięcia wspomagające rozwój społeczności lokalnych oraz innych instytucji działających na rzecz dobra publicznego, w tym na rzecz ochrony i konserwacji zabytków. Patron Fundacji, Profesor Stefan Kuryłowicz, przez całe życie dążył do umocnienia pozycji zawodu architekta w świadomości społecznej. Promowanie spuścizny Stefana Kuryłowicza – zrealizowanych budynków, dokonań publicystycznych, koncepcji biznesowych oraz dorobku dydaktycznego – to cel, który Fundacja realizuje z najwyższą starannością.