1. Home
  2. Bez kategorii
  3. ODBIORY TECHNICZNE W MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU
ODBIORY TECHNICZNE W MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU
0

ODBIORY TECHNICZNE W MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

0

W gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zrealizowanego przez konsorcjum firm Warbud (lider) i HOCHTIEF Polska, HOCHTIEF Solutions zakończyły się wszystkie odbiory techniczne.

Powstały obiekt to przykład budynku, którego architektura bardzo wyraźnie odzwierciedla jego charakter i funkcję. Przestrzeń muzeum została podzielona na trzy strefy tematyczne, które symbolizują związek przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Przeszłość ukryto na sześciu kondygnacjach podziemia budynku z najniższym punktem na poziomie -14 m. Teraźniejszość wpisano w przestrzeń otwartego placu wokół Muzeum. Przyszłość zaś odzwierciedla strzelista konstrukcja z umieszczonym na szczycie punktem widokowym. Unikatową bryłę obiektu tworzy siedmiokondygnacyjna żelbetowa wieża w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trapezu w poziomie „zera” budynku i wysokości ok. 40 m w najwyższym punkcie.

Podziemie w obrysie wewnętrznym ścian szczelinowych o powierzchni 14 300 m kw. posiada  kształt pięcioboku.  Centralna elewacja wieży została wykonana w formie szklanej fasady, osadzonej na stalowej konstrukcji. Pochyłość wieży nawiązuje do stoczniowych żurawi i wojennej historii miasta Gdańska. Realizacja wieży ze względu na jej konstrukcję stanowiła jedno z trudniejszych zadań pod względem inżynierskim. Innym wyzwaniem było zabezpieczenie budowy, której ponad 80% powierzchni znajduje się pod ziemią.

Muzeum II Wojny Światowej usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie Kanału rzeki Raduni to obiekt wielofunkcyjny. Jego  główną część stanowią pomieszczenia ekspozycyjno – muzealne, ale budynek mieści też sale wykładowe, konferencyjne i kinowe, bibliotekę, archiwa, magazyny eksponatów oraz pomieszczenia administracyjno-hotelowe i podziemny parking.

Na najwyższym poziomie budynku usytuowano restaurację z widokiem na panoramę Gdańska. Powierzchnia całkowita muzeum wynosi ok. 58 000 m kw. Realizacja projektu obejmowała również wykonanie parkingów, zewnętrznych dróg publicznych, placów oraz odcinka nowego nabrzeża rzeki Motławy.

Warbud SA należy do grona największych firm budowlanych w Polsce. Jest Partnerem Strategicznym Programu Builder For The Future.


Warbud SA
Generalny wykonawca prestiżowych projektów z zakresu budownictwa kubaturowego, przemysłowego, ekologicznego, specjalistycznego oraz inżynierskiego. W swojej 25-letniej działalności spółka oddała do użytku blisko  500 obiektów na terenie całego kraju. Zatrudnia niemal 1100 pracowników. Obecnie realizuje m.in.: Szpital Uniwersytecki w Krakowie-Prokocimiu, kompleks biurowy Mennica Legacy Tower w Warszawie, Sąd Rejonowy w Nowym Sączu w formule PPP,  S-19 Rzeszów-Świlcza, centrum handlowe Wratislavia, a także wielofunkcyjny kompleks Forum Gdańsk. Wiodącym udziałowcem Warbudu jest VINCI Construction – francuski potentat w dziedzinie budownictwa i robót publicznych. VINCI Construction należy do jednego z największych na świecie koncernów w sektorze budownictwa i usług powiązanych – Grupy VINCI.

Od 2016 roku Warbud S.A. przewodniczy Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – – inicjatywie  dwunastu generalnych wykonawców, mającej na celu wyeliminowanie wypadków na polskich budowach. Sygnatariusze Porozumienia stale podnoszą poziom bezpieczeństwa na projektach i pomagają podnosić standardy BHP partnerom biznesowym, dostawcom i podwykonawcom.