Home Bez kategorii BASENY CZ.3 – HYDROIZOLACJA ZESPOLONA
0

BASENY CZ.3 – HYDROIZOLACJA ZESPOLONA

0

Hydroizolacja zespolona (podpłytkowa) to sposób uszczelniania niecek stosowany do uszczelnień basenów zarówno nowych, jak i remontowanych. Stosuje się go także w przypadkach, gdy błędy projektowo-wykonawcze niecek z betonu wodonieprzepuszczalnego skutkują przeciekami. W tej części przybliżamy wymagania stawiane materiałom do uszczelnień.

Do wykonywania hydroizolacji zespolonej stosuje się dwa typy materiałów:
• elastyczne szlamy (mikrozaprawy) uszczelniające – są to jedno- lub dwuskładnikowe wodoszczelne i wodoodporne powłoki zdolne do przenoszenia rys podłoża o szerokości rozwarcia nie mniejszej niż 0,5 mm lub 0,75 mm (wyjaśnienie, skąd dwie wartości tego parametru, w dalszej części tekstu). Podstawowym składnikiem elastycznej zaprawy uszczelniającej jest cement i polimery. Szczelność zapewniają odpowiednio dobrany stos okruchowy zaprawy oraz dodatki hydrofobizujące, polimery wpływają na elastyczność (zdolność mostkowania rys) oraz przyczepność do podłoża,
• elastyczne chemoodporne reaktywne powłoki uszczelniające – są dwuskładnikowymi, bezrozpuszczalnikowymi żywicami, składającymi się z komponentów żywic syntetycznych (na bazie poliuretanów lub epoksydów), z dodatkiem wypełniaczy, pigmentów i modyfikatorów. Zapewniają zabezpieczenie podłoża i szczelność przy obciążeniu wilgocią i wodą w obecności agresywnych mediów. Charakteryzują się elastycznością i bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Stosowane są w basenach solankowych lub z wodą morską, jak również w basenach znajdujących się w zakładach leczniczych, uzdrowiskach itp.

CZYTAJ WIĘCEJ>>

 

open