Home Bez kategorii STYROPIAN ZESPOLONY TRZECIEJ GENERACJI TO JUŻ STANDARD
STYROPIAN ZESPOLONY  TRZECIEJ GENERACJI TO JUŻ STANDARD
0

STYROPIAN ZESPOLONY TRZECIEJ GENERACJI TO JUŻ STANDARD

0

Trzecia generacja styropianu w formie odprężonych płyt zespolonych zdominowała nasz rynek dociepleń – mówi Thomas Ammann, szef sprzedaży EPS w firmie Swisspor Szwajcaria.

Swisspor wprowadził w 2012 roku na szwajcarski rynek nowy produkt – odprężony, szary styropian III generacji ze specjalną warstwą białego EPS, chroniącą go przed słońcem. Jak doszło do powstania tego rozwiązania ?

Thomas Ammann: Źródłem pomysłu były rygorystycznie przestrzegane normy wykonawcze obowiązujące w Szwajcarii. Zgodnie z ich wytycznymi szary styropian w trakcie montażu musi być chroniony przed słońcem za pomocą specjalnych siatek montowanych do rusztowania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko odkształcania się płyt pod wpływem naprężeń spowodowanych różnicami temperatur w materiale, a co za tym idzie  ryzyko powstawania mostków cieplnych. Przestrzeganie norm i wieszanie siatek  oczywiście podwyższa koszty wykonawcze, a szczególna staranność z jaką trzeba aplikować materiał sprawia, że robotnicy spędzają na budowie znacznie więcej czasu niż przy montażu zwykłego, białego styropianu. Wzrastają przez to koszty inwestycji. Wpadliśmy więc na pomysł, ażeby bezpośrednio na samym styropianie umieścić warstwę ochronną, która wyeliminuje dodatkowe, pracochłonne czynności wykonywane na placu budowy. Tak powstały odprężone płyty zespolone trzeciej generacji na których powierzchni znajduje się  kilkumilimetrowa warstwa ochronna białego EPS. Dzięki temu styropian jest stabilny wymiarowo i nie generuje dodatkowych kosztów montażowych.

Jakie dokładnie cechy użytkowe ma ten EPS trzeciej generacji ?

Zachowuje wszystkie zalety, które czynią z niego króla rynku ociepleń. A więc jest lekki, łatwy w obróbce na placu budowy, ma doskonały współczynniki przewodzenia ciepła i jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu – może być wykorzystywany do izolacji właściwie wszystkich elementów budynku. Wyeliminowanie wad szarego EPS, a więc niestabilności wymiarowej z powodu naprężeń wewnętrznych spowodowanych różnicami temperatur sprawia, że jest to w tej chwili bezapelacyjnie produkt ociepleniowy o najlepszym stosunku jakości do ceny. Posiada też wzorcowe właściwości techniczne. Dzięki swoim cechom jest znacznie prostszy w montażu.

To punkt widzenia producenta i inżyniera, a jak Państwa innowację przyjęli klienci ?

Naprawdę entuzjastycznie. Na naszym rynku koszty pracy stanowią istotny czynnik kosztotwórczy i dlatego zredukowanie robocizny oraz podwyższenie pewności poprawnej aplikacji materiału sprawiło, że w krótkim czasie styropian w formie płyt zespolonych stał się standardem rynkowym. W tej chwili 85% naszej sprzedaży to zespolone płyty trzeciej generacji z warstwą chroniącą przed słońcem.  Wyparły one właściwie z rynku tradycyjny, szary materiał. Niewielki segment rynku stanowi szary EPS o grubości mniejszej niż 80 mm do ocieplania okien i innych specjalistycznych zastosowań. Jest on zbyt cienki, żeby pokrywać go warstwą przeciwsłoneczną. Jednak gros rynku styropianu fasadowego to odprężone płyty zespolone.  Trzeba też dodać, że odprężone płyty zespolone są wykorzystywane do ocieplania właściwie wszystkich, bez wyjątku rodzajów budynków. Funkcjonują w jednorodzinnej i wielorodzinnej mieszkaniówce, na rynku remontowym i budownictwa użyteczności publicznej.

Czy Swisspor ma patent na produkcję  zespolonych płyt EPS trzeciej generacji ?

Opatentowana jest tylko technologia produkcji. To, co nas wyróżnia na europejskim rynku to możliwość produkcji płyt z warstwą ochronną naniesioną po obu stronach szarego styropianu. Pod tym względem jesteśmy całkowicie unikatowi. Byliśmy też pierwsi z tym pomysłem. Z tego, co wiem, na ościennych rynkach proponowane są podobne produkty, ale pojawiły się po naszym rozwiązaniu.

A jak wygląda struktura szwajcarskiego rynku ociepleń. Czy te innowacje coś w tym zakresie zmieniły ?

Rynek jest stabilny i nie można mówić o jakichś wielkich przesunięciach. Zasadniczo 80 procent rynku ociepleń to EPS. 18-20 procent to wełna mineralna, a 1-2 procent inne materiały, jak PIR, wełna drzewna itd. Głównym naszym problemem jest spadek inwestycji i przez to kurczenie się rynku. Nie poprawiają tego nawet remonty. Jest pewna nadzieja na ożywienie w związku z nową falą emigracji do Szwajcarii, ale to pewnie nastąpi dopiero za kilka lat.

Bardzo dziękujemy za rozmowę

_DSC4924 Thomas Ammann jest szefem sprzedaży EPS w postaci odprężonych płyt zespolonych w firmie Swisspor Szwajcaria. Pracuje w Swisspor od 2008 roku. Wcześniej pracował na budowie jako inżynier, specjalista w branży fasad wentylowanych.

 


SWISSPOR Polska to wywodzący się ze Szwajcarii, europejski producent termoizolacji i hydroizolacji. Jako pierwszy w Polsce wprowadził szary styropian trzeciej generacji LAMBDA WHITE®, wyprodukowany w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Oferuje również kompletne systemy termo- i hydro- izolacji dachów płaskich THERMOFLAT®.  W Polsce posiada 4 fabryki styropianu, fabrykę papy oraz trzy  linie produkcyjne warstwowych płyt do termoizolacji dachów płaskich, oferowanych pod nazwą BITERM.

open