1. Home
  2. RAZEM DLA LEPSZEJ PLANETY
  3. dr inż. Ewelina Kubacka – ambasadorka kampanii „Razem dla lepszej planety”
dr inż. Ewelina Kubacka – ambasadorka kampanii „Razem dla lepszej planety”

dr inż. Ewelina Kubacka – ambasadorka kampanii „Razem dla lepszej planety”

0

Jako ambasadorka kampanii społecznej „Razem dla Lepszej Planety”, chciałabym przybliżyć działania podejmowane na rzecz zrównoważonego rozwoju na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, który reprezentuję.

Nasz Wydział aktywnie angażuje się w realizację celów zrównoważonego rozwoju, łącząc badania naukowe, innowacyjne projekty, edukację i inicjatywy społeczne, a powołany na Politechnice Łódzkiej Zespół ds. zrównoważonego rozwoju, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. inż. Paweł Strumiłło, Prorektor ds. rozwoju, koordynuje te działania, dbając o ich spójność i skuteczność. Razem współtworzymy rozwiązania technologiczne, które wspierają ideę budownictwa ekologicznego oraz zrównoważonej architektury i urbanistyki.

Kształcimy studentów w duchu odpowiedzialności za środowisko, oferując na kierunku architektura przedmioty obejmujące m.in. zagadnienia związane z adaptacją miast do zmian klimatu, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w urbanistyce oraz poprawę warunków środowiskowych poprzez rozwiązania architektoniczne. Na kierunku budownictwo realizowane są zajęcia, które koncentrują się na nowoczesnych technologiach i energooszczędnych rozwiązaniach. Studenci uczą się projektowania konstrukcji minimalizujących ślad węglowy, zarządzania efektywnością energetyczną budynków oraz analizy cyklu życia.

W ramach badań i projektów infrastrukturalnych prowadzonych na Politechnice Łódzkiej realizowane są innowacyjne rozwiązania w obszarze odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska. Wśród nich znajdują się badania nad samooczyszczaniem wody w procesach fotochemicznych, rozwój systemów monitoringu oczyszczalni ścieków, minimalizujących emisję zanieczyszczeń oraz analiza nowoczesnych konstrukcji paneli fotowoltaicznych i ich wpływu na stabilność sieci energetycznej. Zespół studentów z PŁ odniósł spektakularny sukces, zwyciężając w finale International Small Wind Turbine Contest (ISWTC) 2024, a ich projekt turbiny wiatrowej zdobył pierwsze miejsce w kategorii Sustainability.

Doskonałym przykładem realizacji strategii zrównoważonego budownictwa jest pasywny budynek biurowy o powierzchni 1600 m², który powstał na jednym z kampusów Uczelni. Obiekt ten wykorzystuje wyłącznie energię odnawialną, co znacznie obniża koszty eksploatacji i wpływ na środowisko.

Uczelnia angażuje się także w międzynarodową współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na Politechnice Łódzkiej działa Associated Secretariat BUP, który koordynuje działania Baltic University Programme w Polsce. Współpracujemy również z Uniwersytetem we Florencji oraz uczestniczymy w European School of Sustainability Science and Research (ESSSR), wspierając rozwój badań i edukacji w dziedzinie ekologii i budownictwa niskoemisyjnego.

Działania naszego Wydziału oraz całej Politechniki Łódzkiej udowadniają, że idea „Myśl globalnie, działaj lokalnie” jest tutaj realizowana na wielu poziomach. Nie tylko kształcimy przyszłych specjalistów, ale również wdrażamy rozwiązania, które realnie wpływają na ochronę środowiska i jakość życia społeczeństwa. Dlatego tak bardzo doceniamy kampanię społeczną zainicjowaną przez miesięcznik Builder w ramach tegorocznej edycji programu Builder for the Future i jesteśmy wdzięczni za możliwość bycia jej częścią.

dr inż. Ewelina Kubacka
Politechnika Łódzka
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Katedra Mechaniki Konstrukcji