1. Home
  2. KONKURSY
  3. TRWA AKCJA WARTO SZKICOWAĆ
TRWA AKCJA WARTO SZKICOWAĆ

TRWA AKCJA WARTO SZKICOWAĆ

0

Macie swoje ulubione szkice? A może jesteście w trakcie tworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego? Wstawiajcie swoje szkice na nasz Facebook pod postami z tytułem #WARTOSZKICOWAĆ21.

Wasze szkice będą ocenione przez współpracujących z nami architektów, a najlepsze, wybrane szkice zostaną opublikowane!

Rusza kolejna edycja kampanii promującej szkicowanie!

 

O słowo wprowadzenia poprosiliśmy doktora Rafała Barycza, który jest tegorocznym patronem naszej akcji.

IDEA I SZKIC ARCHITEKTONICZNY

Moja wizja nowoczesnej architektury opiera się na trzech zasadniczych aksjomatach. Pierwszym jest scalenie modernizmu z rodzimością, zakorzenianie go w tradycji kulturowej i nadanie mu cech wernakularnych, co nazywam modernizmem tożsamościowym. Drugim wyznacznikiem mojej twórczości jest kontekstualizm. Uważam, że każdy projekt powinien stawiać sobie za cel doskonałe wpisanie się w tło krajobrazu naturalnego i kulturowego. Następnie jestem konceptualistą, stąd jestem przekonany o pierwszoplanowej roli idei, którą rozumiem jako właściwe odczytanie potrzeby społecznej. Mówiąc o konceptualizmie, powtarzam moim studentom, że najważniejsza jest IDEA, idea i jeszcze raz idea. Projekt musi odznaczać się czytelną myślą i odpowiadać na właściwą potrzebę społeczną, czyli być celowy.

Najlepszą formą zapisania idei jest SZKIC ARCHITEKTONICZNY. U podstaw prawdziwej architektury stoi myśl ludzka, ta rodzi się w głowie, a jest notowana piórem w formie architektonicznego szkicu. Szkicu nie należy mylić z rysunkiem. Szkic powinien w esencjonalny sposób oddawać ideę architektoniczną, być jej zdecydowaną syntezą. Może mieć postać diagramu lub notatki. Jest formą zapisu przestrzeni. Jak mówi Alejandro Aravena, „siłą projektowania jest synteza. Im bardziej złożony problem, tym większa potrzeba jego uproszczenia”.

Zachęcam naszych Młodych Entuzjastów Architektury, by spojrzeli na szkicującego Le Corbusiera. Fascynujące fotografie rysującego Protagonisty Nowoczesności znajdziecie w pasjonującej monografii Anthony Flinta „Le Corbusier. Architekt jutra” (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2016). Widziałem szkice Le Corbusiera eksponowane w Bursie Studentów Szwajcarskich w Paryżu czy również nad Sekwaną w Willi La Roche/ Jeanneret i zawsze, gdy je tam oglądam, ciarki przechodzą po plecach, albowiem drzemie w nich jakaś niezwykła siła. Te niesamowite rysunki stały się podstawą wzniesienia budynków, które zmieniły architekturę, a zostały wykonane przez geniusza, który wierzył, że architektura będzie zmieniać świat na lepsze, a którego wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu dziećmi. 

DR ARCH. RAFAŁ BARYCZ
BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ,
WYDZIAŁ ARCHITEKTURY I SZTUK PIĘKNYCH
KRAKOWSKIEJ AKADEMII ANDRZEJA FRYCZA MODRZEWSKIEGO


WARTO SZKICOWAĆ 21
Podzielcie się z nami swoimi szkicami architektonicznymi. Mogą mieć formę rysunków budowli czy detali, szkiców koncepcyjnych, notatek. Do nich dołączcie krótką wypowiedź (w formie tekstu lub filmu) dlaczego szkicujecie, jak szkic wykorzystujecie w nauce i pracy oraz w czym szkicujecie: w szkicownikach, na kartkach, w notesach czy może na tabletach.

REGULAMIN WARTO SZKICOWAĆ 21


W tym roku przygotowaliśmy coś specjalnego!

Oprócz znanej Wam już, z poprzednich edycji akcji Warto Szkicować, ogłaszamy jednocześnie drugi konkurs:

NASZKICUJ ZARYS PROJEKTU MEBLA
Tematem jest szkic projektu domowego, wolno stojącego mebla użytkowego, wykonanego w min. 80% z jednolitego materiału. Dodatki lub konstrukcja mogą być z innych materiałów i stanowić ok 20% całości. Podstawowym materiałem może być: Lite drewno, stal, szkło lub inne. Naszkicuj zarys projektu mebla, oraz zbliżenie na rozwiązany, niebanalny, wyróżniający się detal. Do szkicu dołączcie krótki opis projektu oraz materiałów, które zostałyby wykorzystanie do jego stworzenia. 

Oceniane będą: Kreska i sposób zaznaczenia struktury materiału, kompozycja i czytelność przekazanej koncepcji, detal mebla i jego przedstawienie, sam projekt i jego możliwość realizacji w skali 1:1.

REGULAMIN KONKURSU NASZKICUJ ZARYS PROJKETU MEBLA


Wstawiajcie swoje szkice na nasz Facebook pod postami #WARTOSZKICOWAĆ21. Wasze szkice będą ocenione przez  współpracujących z nami architektów, a najlepsze, wybrane szkice zostaną opublikowane i nagrodzone. Do wygrania książki z dziedziny architektury, autorskie koszulki B4F oraz publikacje z biblioteki Buildera.