1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE RYNEK
  4. BUDOWNICTWA NIE MOŻNA ZATRZYMAĆ
BUDOWNICTWA NIE MOŻNA ZATRZYMAĆ
0

BUDOWNICTWA NIE MOŻNA ZATRZYMAĆ

0

Kiedy zamknięte były szkoły czy galerie handlowe, a większość ludzi pracowała zdalnie, powstawały najciekawsze inwestycje, takie jak zabezpieczenie przeciwpowodziowe ze śluzą żeglowną w Porcie Praskim.

Fot. arch. Port Praski

KRZYSZTOF PYKEL
Dyrektor Inwestycyjny
PORT PRASKI

Zima to trudny okres dla budownictwa. Niesprzyjające warunki pogodowe utrudniają realizację inwestycji. Dzięki doświadczeniu oraz nowoczesnym technologiom możemy budować nawet przy trzaskającym mrozie, procesu budowlanego nie zatrzymają też upały czy burze. Współczesne budownictwo radzi sobie również z żywiołami. Nauczyliśmy się budować pod wodą, mamy materiały odporne na ogień. Inwestycje powstają nie tylko w każdych warunkach klimatycznych, ale też gospodarczych. Dzięki budownictwu rozwijają się też inne branże i usługi.

Nieprzypadkowo budownictwo określane jest mianem „koła zamachowego” gospodarki – jest kołem, którego nie można zatrzymać. I tak budownictwo nie zatrzymało się w marcu 2020, kiedy ze względu na epidemię koronawirusa konieczne było zamknięcie wielu innych części gospodarki. To właśnie w tym czasie, kiedy zamknięte były szkoły czy galerie handlowe, a większość ludzi pracowała zdalnie, powstawały najciekawsze inwestycje, takie jak zabezpieczenie przeciwpowodziowe ze śluzą żeglowną w Porcie Praskim. To wyjątkowy obiekt, który chroni przed powodzią znaczną część prawobrzeżnej Warszawy. Nie zatrzymała się też budowa mieszkań czy lokali usługowych.

Zamknięcie galerii handlowych spowodowało także zmianę przyzwyczajeń. Coraz częściej ludzie wybierają lokalne sklepy i usługi. Firmy dla swojej działalności poszukują nowych lokali w bardziej centralnych lokalizacjach, przy ulicach handlowych.

Ze względu na zmiany, jakie w ostatnim roku przyniosła pandemia, coraz więcej ludzi pracuje z miejsca zamieszkania, a dzieci uczą się zdalnie, przez co dotychczasowe mieszkania często okazują się za małe. Znaczne obniżenie stóp procentowych wpływa na dostępność kredytów. Obydwa te czynniki przekładają się na zainteresowanie większymi mieszkaniami. Takie zmiany mimo pandemii mają znaczny wpływ na budownictwo. Należy spodziewać się, że w najbliższych latach rozpocznie się wiele inwestycji innych niż te, które znamy.

Nieprzypadkowo budownictwo określane jest mianem „koła zamachowego” gospodarki – jest kołem, którego nie można zatrzymać. I tak budownictwo nie zatrzymało się w marcu 2020.

 

Fot. arch. Port Praski