Home KONKURSY KDMA ARCHITEKTURA TO NIE TYLKO ARCHITEKTURA
ARCHITEKTURA TO NIE TYLKO ARCHITEKTURA
0

ARCHITEKTURA TO NIE TYLKO ARCHITEKTURA

0

WYRÓŻNIENIE DODATKOWE

Konstanty Mikołajczak
Wydział Architektury
Politechnika Poznańska

słowo wstępne

Paradoks. Pierwsze poważne wyzwanie młodego architekta jest na wskroś niearchitektoniczne. Znaleźć dobrą pracę.

Oparta na prywatnym doświadczeniu historia poszukiwania miejsca zatrudnienia stała się pretekstem do zapoczątkowania projektu badawczego, dotyczącego architekta w stopniu nie mniejszym niż architektura jako taka. Projekt stanowi badanie procesu, który jest nie tyle tematem tabu, a który nie jest tematem po prostu. Nieproporcjonalność pomiędzy wagą sprawy a jej obecnością w dyskursie architektonicznym stanowi pewien rodzaj dysonansu. Retoryka uczelni wyższych oraz architektoniczne ego wprowadziły narrację, której motto można zamknąć w sloganie „misja architektury”. Ta właśnie narracja sprawia, że dobra praca niekoniecznie oznacza wysokie zarobki, ale też, że niskie zarobki nie oznaczają złej pracy. W „Achitektura to nie tylko architektura” łączą się wątki o najwyższym stopniu skomplikowania, będące fuzją psychologii – samoświadomości, ekonomii – zależności finansowych, gospodarki – sytuacji rynkowej oraz wielu innych, bardzo indywidualnych kwestii jak umiejętności samooceny, planowania swojej przyszłości i dbania o teraźniejszość. Nie mniej jednak, proces szukania pracy przebiega przeważnie bardzo podobnie, przy użyciu tych samych metod i narzędzi.

Jak zatem wygląda proces jej szukania i co oznacza dobra praca? Czy można go zaplanować i jaki sposób aplikacji wybrać? Czy jest on kwestią szczęścia czy może jednak strategii?

nota końcowa

W prezentacji konkursowej przedstawiam część projektu odwołującą się do okresu sześciu miesięcy podczas których mieszkałem w szwedzkim Göteborgu. Część graficzną stanowią: Wizualizacje jako wizualizacja konwersacji mailowych, Orientację jako część rozpoznawczą kontekstu, pozwalającą na dostosowanie komunikatu, Plan zagospodarowania terenu jako mapę biur w stosunku do jednego z ówczesnych miejsc zamieszkania, Rzuty jako prezentację portfolio o tytule Plan, Przekroje jako przekrój przez wybrane płaszczyzny badań opracowane w postaci tabel i grafów.

O autorze
Konstanty Kosma Mikołajczak, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Architekt, urbanista, artysta plastyk. Pracował i mieszkał w Polsce, Szwecji i Francji. Obecnie architekt w paryskim biurze Lina Ghotmeh—Architecture. Jego projekty prezentowane były między innymi na London Festival of Architecture, Bangkok Architecture EXPO i Tirana Architecture Week. Za projekt Osiedla Cukrownia Gosławice otrzymał Międzynarodową Nagrodę FINSA Award-Most Innovative Concept, Nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich im. Lidii Wejchert oraz I Nagrodę za Najlepszy Dyplom Politechniki Poznańskiej. Prelegent konferencji naukowej Odpowiedzialna Urbanizacja 2018, dyskutant Element Urban Talks 2019. Działacz kolektywu Od:zysk, organizator warsztatów OSSA Poznań 2019, założyciel pracowni artystycznej Rys~Mal. Miłośnik gorzkiej czekolady i ostrego koła.

open