GŁOS KAPITUŁY
Młodzi studenci i architekci po raz siódmy stanęli przed trudnym wyzwaniem, aby umiejętnie połączyć swoją wiedzę zarówno inżynierską, jak też architektoniczną z właściwym zastosowaniem proponowanych rozwiązań materiałowych. Jak się z tego wywiązali?
I jak współczesny świat odbija się w ich pomysłach na przyszłość architektury? Przedstawiamy uczestników, laureatów i ogółem VII edycję Konkursu dla Młodych Architektów oczami członków Kapituły.
MARTA SĘKULSKA-WROŃSKA
Architekt MOIARP
Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich
Partner WXCA
Nadesłane prace z pewnością stanowią wartościowy głos.
Prace nadsyłane na konkurs „Wyzwanie młodego architekta są w moim odczuciu wyrazem emocji młodych twórców. Wybieramy temat dyplomowy lub konkurs, na który chcemy stworzyć pracę, pod kątem naszych zainteresowań, przeżyć, doświadczeń.
Jury szczegółowo omówiło prace, które znalazły się w gronie finalistów. Należy podkreślić wysoki poziom zgłoszeń i wnikliwość analiz w poszczególnych tematach. W moim odczuciu nie wszystkie prace projektowe dotarły do tych najlepszych odpowiedzi na dane zagadnienie, pozostawiając mały niedosyt, ale z pewnością stanowią wartościowy głos. Nagrodzone prace dodatkowo poruszają istotne dla współczesnego życia problemy. Poszukiwanie odpowiedzi jest połączone z poszukiwaniem technologii oraz estetyki pomagającej rozwiązać te zagadnienia.
Projekt Herbarium we Wrocławiu osiągnął w moim odczuciu idealny balans idei, technologii, tworząc przy tym piękny obiekt oddziałujący na emocje. Wyróżniona praca „Nic – warte wszystko” wzbudziła dyskusje w gronie kapituły jury konkursu. Jako Twórcy, przedstawiciele zawodu zaufania społecznego, możemy kreatywnie odpowiadać na zadania stawiane przez naszych inwestorów, mając na uwadze, jakość przestrzeni, jaka powstanie w wyniku naszych działań.