1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. GŁOS KAPITUŁY
GŁOS KAPITUŁY
0

GŁOS KAPITUŁY

0

Młodzi studenci i architekci po raz siódmy stanęli przed trudnym wyzwaniem, aby umiejętnie połączyć swoją wiedzę zarówno inżynierską, jak też architektoniczną z właściwym zastosowaniem proponowanych rozwiązań materiałowych. Jak się z tego wywiązali?

I jak współczesny świat odbija się w ich pomysłach na przyszłość architektury? Przedstawiamy uczestników, laureatów i ogółem VII edycję Konkursu dla Młodych Architektów oczami członków Kapituły.

BOŻENA MARCIŃCZYK
Office Manager
BIMobject Poland sp. z o.o.

To wasza pomysłowość jest przyszłością architektury.

 

Niezwykle przyjemnie patrzy się na projekty tworzone przez młodych architektów, którzy wprowadzają zupełnie nowe spojrzenie na architekturę. Niekonwencjonalność zdecydowanie wiodła prym w tegorocznych wyzwaniach. Jednak naszą szczególną uwagę zwróciły trzy wyjątkowe realizacje. Pierwszą z nich było Ziarno piasku: projekt modelowego resortu na pustyni z funkcjami towarzyszącymi. Projekt odznaczał się utrzymaniem równowagi pomiędzy zdywersyfikowaną funkcjonalnością a jednoczesnym zachowaniem prostej i atrakcyjnej wizualnie formy budynku. Uniwersalność koncepcji przewidująca łatwość wielokrotnego wdrożenia poprzez wpisanie się w krajobraz oraz „poddanie” się otoczeniu umożliwia zwiększenie świadomości społecznej, a co za tym idzie – podejmowanie kroków w stronę ochrony środowiska. Kolejną niesamowitą pracą był projekt Wielki Piec – Adaptacja wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na cele turystyczno-kulturalne. Realizacja poprzez nienachalne spojenie istniejących elementów pozwoliła zachować zabytkowy charakter tego obiektu, ale równocześnie otworzyć go dla osób zwiedzających. Chcemy wspomnieć również o realizacji REfactory. REuse. REcycle. REduce za podjęcie konstruktywnej walki z jednym z najistotniejszych współczesnych problemów, jakim jest nadprodukcja odpadów. Podziwialiśmy oryginalne i nowatorskie podejście do tematu fabryki, która sama w sobie stała się częścią procesu recyklingu. Pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom oraz laureatom. To wasza pomysłowość jest przyszłością architektury.