1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA INSPIRACJE
  4. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE MIESZKANIA?
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE MIESZKANIA?
0

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE MIESZKANIA?

0

Trwa boom mieszkaniowy i wiele osób planuje zakup nieruchomości jeszcze w tym roku. Podejmując tak ważną decyzję, warto mieć świadomość, że mieszkanie to najczęściej inwestycja długofalowa.

Będziemy spędzać w nim dużo czasu odpoczywając, pracując czy ucząc się. Dlatego powinno być nie tylko ekonomiczne, czy komfortowe lecz przed wszystkim zdrowe. Co to oznacza w praktyce? Jak wynika z danych GUS w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku oddano do użytkowania 94,7 tys. mieszkań, tj. o 14,4% więcej niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Deweloperzy twierdzą, że klienci coraz częściej pytają o tzw. ekologiczne inwestycje. Ważne, aby uwzględniały one czynniki wpływające na dobry klimat wewnętrzny, a tym samym na nasze zdrowie i samopoczucie, na co zwracają uwagę liczne badania, jak choćby „Barometr zdrowych domów”.*

Trendy na rynku
Już od kilku lat wzrasta zapotrzebowanie na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Moda na ekologię dotyczy już nie tylko jedzenia, kosmetyków, pojazdów czy stylu życia, lecz także mieszkań. Można zaobserwować większą świadomość inwestorów prywatnych, związaną z ochroną środowiska i własnym zdrowiem, a to wszystko przekłada się na ich decyzje dotyczące zakupu mieszkania czy domu. Zainteresowanie zielonymi inwestycjami wzrasta z roku na rok. Deweloperzy wskazują, że klienci coraz częściej pytają o to, jakie ekologiczne rozwiązania zostały zastosowane zarówno w lokalach, jak i na całym osiedlu. Oczywiście interesuje ich również cena. Fakty są natomiast takie, że zielone budownictwo nie musi być wcale droższe.

Dlatego na rynku nieruchomości można spotkać coraz więcej tzw. zielonych osiedli, gdzie inwestorzy starają się uwzględniać zasady zrównoważonego budownictwa. W praktyce oznacza to wykorzystanie nowoczesnych technologii, które dbają o zapewnienie zdrowego klimatu wewnętrznego w mieszkaniach – pozwalają na kontrolowanie temperatury, jakości powietrza, stężenia CO2 czy oświetlenia. Powstaje również coraz więcej osiedli domów jednorodzinnych z poddaszami użytkowymi w cenie, co stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne i pozwala na komfortowe oddzielenie strefy dziennej od tej przeznaczonej do snu i wypoczynku.

Zdrowe mieszkania i domy – czyli jakie?
W zdrowym mieszkaniu panuje odpowiedni klimat wewnętrzny, a tworzą go takie elementy jak: światło dzienne, właściwa wentylacja, odpowiednia temperatura czy niski poziom hałasu. Dlatego ważne jest, aby już na etapie projektowania budynku wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Pamiętajmy jednak, że to, jak będziemy czuć się w mieszkaniu zależy również od naszych codziennych nawyków, m.in. regularnej wentylacji pomieszczeń czy zapewnieniu warunków do zdrowego snu. Obecnie dostępne są inteligentne rozwiązania, które pozwalają na kontrolę klimatu wewnętrznego, jakości powietrza, oświetlenia i temperatury w mieszkaniu. Są proste w obsłudze i przystępne cenowo – podkreśla Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

Zły klimat wewnętrzny, a szczególnie zła jakość powietrza i brak dostępu do światła dziennego, mogą powodować zespół dolegliwości określany mianem syndromu chorego budynku. Występuje on u co najmniej 20-25 proc. osób długotrwale przebywających w pomieszczeniach. Najczęściej zgłaszane objawy to bóle i zawroty głowy, omdlenia, uczucie duszności, mdłości, objawy przemęczenia, podrażnienia błon śluzowych, nosa, gardła i śluzówek oczu. Dotyczą głównie budynków biurowych, ale podobne symptomy mogą pojawiać się również w budynkach mieszkalnych. Ponadto, dostęp do świeżego powietrza i światła dziennego ma wpływ na koncentrację, zdolności umysłowe oraz stan psychiczny ludzi.

Na co zatem zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania?
Oto wybrane elementy zdrowego mieszkania, które warto wziąć pod uwagę:

Wielkość i rozmieszczenie okien
Kupując mieszkanie zwracajmy uwagę na ilość i wielkość okien, bo to one gwarantują odpowiedni dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Pamiętajmy, że nie istnieje takie sztuczne źródło światła, które dorównywałoby jakością światłu dziennemu. Rozmieszczenie okien jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Jak to się dzieje? Słońce jest nie tylko źródłem światła, lecz także ciepła. Promienie słoneczne wpadając do pomieszczenia ogrzewają je, co ma też wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Właściwe rozmieszczenie okien gwarantuje optymalną ekspozycję na światło dzienne i poprawia efektywność energetyczną budynku. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach. Przez okna skierowane na zachód przedostanie się do naszego pokoju mocne popołudniowe słońce, a okna wschodnie zapewnią bezpośrednie słońce o poranku. Ekspozycja północna zapewnia stały dopływ światła odbitego przez cały dzień, a południowa – ułatwia wpadanie gorących promieni słonecznych, co ma korzystny wpływ na bilans energetyczny zimą. Latem powinniśmy jednak chronić się przed ostrym słońcem, stosując przesłony okienne, jak np. markizy czy rolety zewnętrzne i wewnętrzne.

Spójrzmy również na rozmieszczenie okien pod kątem możliwości zagospodarowania czy urządzenia pomieszczeń np. pokoju dla dziecka i usytuowania w pobliżu okna biurka i miejsca do zabawy. Wnętrze dobrze doświetlone światłem dziennym sprzyja lepszej wydajności, produktywności i nauce.

Możliwość odpowiedniej wentylacji mieszkania
Warto również zwrócić uwagę na to czy okna posiadają nawiewniki. Wspomagają one działanie wentylacji poprawiając jakość panującego w budynku mikroklimatu i eliminując zjawisko kondensacji pary wodnej na szybach okien. Szczególnie ważne jest to na poddaszu, gdzie istotna jest dbałość o jakość powietrza i zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia, należy wietrzyć je 2-4 razy dziennie.Najlepsze jest połączenie wentylacji pasywnej poprzez klapy wentylacyjne i aktywnej poprzez wietrzenie z wykorzystaniem okien. Pamiętajmy, że wietrzenie pomieszczeń poprzez okna jest skuteczne i odpowiednie w wielu przypadkach: rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, po południu, po powrocie do domu, przed snem.

Możliwość regulacji i kontroli temperatury
Powinniśmy tak ogrzewać nasze pomieszczenia, aby temperatura wynosiła między 18 a 21 stopni – trochę cieplej w łazienkach, trochę chłodniej w sypialniach. W tym przypadku konieczne są rozwiązania umożliwiające utrzymanie odpowiedniej temperatury. Z kolei latem, najskuteczniejszym sposobem chroniącym przed przegrzaniem mieszkania jest stosowanie markiz czy rolet zewnętrznych. Warto zatem zapytać dewelopera, czy będzie można zainstalować je na oknach. Ingerencjaw elewację budynku i zmiana wyglądu zewnętrznego często wymaga zgody administratora budynku.

Usytuowanie inwestycji i plany urbanistyczne okolicy
Usytuowanie inwestycji z jednej strony w bliskim sąsiedztwie z naturą, a z drugiej – w niedalekiej odległości od centrum miasta to dla wielu osób wymarzona lokalizacja. Jeśli już zdecydujemy się na zakup mieszkania w centrum miasta to warto zapoznać się z planami urbanistycznymi okolicy, choćby pod kątem ograniczenia hałasu, oraz wybierać inwestycje, gdzie zachowana jest równowaga pomiędzy budynkami i strefami zielonymi, a także przemyślana została przestrzeń wspólna dla mieszkańców.

* „Barometr zdrowych domów” to cykliczne, ogólnoeuropejskie badanie przeprowadzane z inicjatywy Grupy VELUX, dotyczące wpływu budynków na życie ludzi, opisujące zdrowe warunki wewnętrzne.