„A GDZIE KASK, PANIE DYREKTORZE?”
„Opiekun bezpieczeństwa” to program, którego celem jest wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania pracowników wobec przestrzegania zasad bhp w codziennych zadaniach, niezależnie od zajmowanego stanowiska.
W ubiegłym roku został on wdrożony w zakładzie w Małogoszczu należącym do firmy Lafarge w Polsce, członka Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i stworzenie odpowiednich warunków pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Przedsiębiorstwa w branży budowlanej, ze względu na swoją specyfikę, muszą mierzyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wypadków przy pracy. Z tego względu dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w takich organizacji powinna być na szczególnie wysokim poziomie. Program stworzony przez firmę Lafarge opiera się na personalizacji bezpieczeństwa – jednym z jej strategicznych filarów – a tzw. „Opiekunem Bezpieczeństwa”, czyli osobą odpowiedzialną za przestrzeganie zasad bhp, może zostać każdy pracownik niezależnie od zajmowanego stanowiska czy stażu pracy.
Odpowiedzialni za siebie i innych
Celem programu jest wykształcenie wyższej kultury bezpieczeństwa wśród pracowników, a przez to wytworzenie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w codziennych zadaniach. Opiekun, poza swoimi standardowymi obowiązkami, stoi na straży realizacji poszczególnych zasad Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Ochrony Zdrowia w swoim otoczeniu, informuje innych pracowników o właściwych praktykach, a sam służy wzorowym przykładem. Cykliczne spotkania Opiekunów z różnych działów sprzyjają tworzeniu kultury otwartego dialogu, szybkiemu poprawianiu niedociągnięć i wyciąganiu wniosków na przyszłość.
– Niezależnie od tego, jak zaczynamy pracę i jakie zadania wykonujemy – ma być bezpiecznie. To często wyzwanie, bo na zmianie jest mała grupa ludzi, przed nami dużo rzeczy do zrobienia, wszystko trzeba dokładnie rozplanować i omówić potencjalne zagrożenia, tak, żeby bezpieczeństwo zostało zachowane i każdy wyszedł z sytuacji bez uszczerbku – mówi Czesław Janikowski, Pracownik Działu Ekspedycji w firmie Lafarge w Polsce, Opiekun Bezpieczeństwa w cementowni w Małogoszczu. – Jestem szeregowym pracownikiem i doceniam fakt, że jeśli widzę jakieś niedociągnięcia, to mogę się wypowiedzieć, mam głos – w końcu na co dzień mam do czynienia z wytycznymi, które zostały stworzone. Pracuje w firmie 26 lat, w tym czasie technologia poszła do przodu, ale bezpieczeństwo nigdy nie jest gwarantem i zawsze musimy się o nie zatroszczyć – dodaje.
Stosowane w organizacji zasady bezpieczeństwa nie obejmują tylko pracowników danego zakładu, ale dotyczą wszystkich osób przebywających na jego terenie, w tym także zewnętrznych dostawców i firm podwykonawczych. Jeśli osoba z zewnątrz nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, np. nie posiada odpowiedniej odzieży ochronnej, może nie zostać wpuszczona na teren zakładu.
– Personalizacja bezpieczeństwa jest jednym z filarów strategii Lafarge w Polsce. Realizując ten program, chcemy, aby pracownicy traktowali kulturę bezpieczeństwa jako swoją drugą naturę, działali w sposób właściwy nie dla innych, ale dla siebie, nawet wtedy, kiedy nikt nie patrzy. I nie ważne, czy osoba, której zdarzyło się zapomnieć np. kamizelki odblaskowej czy ochronnych gogli jest pracownikiem produkcji, czy dyrektorem. Opiekun bezpieczeństwa może, a nawet musi zwrócić takiej osobie uwagę – mówi Jarosław Wilk, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia Lafarge Polska. – Wdrożenie pionierskiego programu rozpoczęliśmy od cementowni w Małogoszczu, jednak coraz więcej naszych zakładów adaptuje go na własne potrzeby, dostrzegając rosnące zaangażowanie pracowników w budowanie kultury bezpieczeństwa i realne korzyści, jakie z tego wynikają.
– Od wielu lat DHL Express – nowy członek Koalicji Bezpieczni w Pracy – zwraca szczególną uwagę na angażowanie pracowników w budowanie kultury bezpieczeństwa w miejscu pacy i przestrzeganie zasad bhp. Jako międzynarodowa firma logistyczna przestrzegamy najwyższych światowych standardów bezpieczeństwa w każdym aspekcie funkcjonowania organizacji. Przystąpienie do Koalicji daje nam możliwość współpracy nie tylko na poziomie propagowania kultury bezpieczeństwa na zewnątrz – wśród innych przedsiębiorstw, lecz także nieustannego ulepszania naszych własnych praktyk, właśnie poprzez wymianę wiedzy czy doświadczeń z innymi Koalicjantami – mówi Dorota Ruzik Koordynator ds. BHP w DHL Express.
Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.
Ciekawostki na temat kultury bezpieczeństwa w pracy można znaleźć również na portalu Facebook: www.facebook.com/bezpieczniwpracy
Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiązana została z inicjatywy firm CWS-boco Polska, PW Krystian, LafargeHolcim oraz TenCate Protective Fabrics w 2014 roku, w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. W 2015 roku do grona Koalicjantów dołączyła firma SEKA S.A., 2017 firma Inter Cars, a w 2018 DHL w Polsce, reprezentowany przez trzy dywizje: DHL Express, DHL Parcel i DHL Supply Chain. Cel Koalicji realizowany jest poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.