1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. ENGINNERS
  4. WIEJSKI DOM WYKORZYSTUJĄCY STAL GREENCOAT® NOMINOWANY DO RIBA HOUSE OF THE YEAR 2017
WIEJSKI DOM WYKORZYSTUJĄCY STAL GREENCOAT® NOMINOWANY DO RIBA HOUSE OF THE YEAR 2017
0

WIEJSKI DOM WYKORZYSTUJĄCY STAL GREENCOAT® NOMINOWANY DO RIBA HOUSE OF THE YEAR 2017

0

Fernaig Cottage, z dachem wykonanym z GreenCoat®, został nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych w Wielkiej Brytanii – RIBA House of the Year 2017.

Będąc już zwycięzcą konkursuRoyal Incorporation of Architects in Scotland (RIAS) Awards 2017, były domek pasterski zlokalizowany w Wester Ross, Pogórze Szkockie, został uratowany od popadnięcia w ruinę przez Gillian Scampton, Pedder & Scampton Architects oraz Andrew Barnetta, Hopkins Architects, Londyn.

Pierwotnie, domek pasterski z czerwonym blaszanym dachem stanowił dla lokalnych mieszkańców charakterystyczny element krajobrazu. Cały projekt obejmował renowację, adaptację oraz rozbudowę domu, w którym część oryginalnej konstrukcji zmieniła przeznaczenie, a do budowy użyto materiałów nadających się do recyklingu. Architekci wykorzystali także energię słoneczną, pompę cieplną, jak również materiały o dużej masie akumulującej ciepło.

Dom zachował sporą część oryginalnych kamiennych ścian oraz posiada dach z powlekanej organicznie stali GreenCoat® w kolorze czerwonym. SSAB, producent GreenCoat®, to firma znana na całym świecie z jednych z najlepszych stali.

“Stal GreenCoat® jest bardzo podatna na obróbkę i elastyczna, i może być gięta do wąskich tolerancji, co można robić bez uszkodzenia powłoki,” wyjaśnia Andrew Barnett, Hopkins Architects, Londyn.

Montaż dachu domu Fernaig Cottage przebiegł bardzo sprawnie, a dzięki małemu wydłużeniu pod wpływem temperatury efektem jest gładki wygląd bez wyboczeń i deformacji.

Stale GreenCoat® są dobrze znane w branży budowlanej ze względu na dużą trwałość koloru oraz odporność na promieniowanie UV i zarysowania. Zawierają szwedzki olej rzepakowy w powłoce, co czyni je najbardziej bezpiecznymi dla środowiska stalami powlekanymi organicznie wśród dostępnych na rynku. Stale GreenCoat® zostały opracowane dla trudnych warunków klimatycznych i są bardzo odporne na korozję.

„To było fantastyczne odkrycie, gdy dowiedzieliśmy się, że powłoka wykonana jest ze szwedzkiego oleju rzepakowego zamiast składników ropopochodnych. Po prostu odpowiadało to naszej strategii zrównoważenia dla całego projektu”, wyjaśnia Gillian Scampton, Pedder&Scampton Architects, Londyn.

Nagroda “RIBA House of the Year” przyznawana jest dla najlepszego nowego domu zaprojektowanego przez architekta w Wielkiej Brytanii, a nominowane domy będą pokazywane 7 listopada w programie „Wielkie projekty: Dom roku”, specjalnej 4-odcinkowej serii w Channel 4 TV, prowadzonej przez Kevina McClouda. Zwycięzca zostanie ogłoszony do końca roku.

Inne nagrodzone niedawno projekty architektoniczne wykorzystujące stale GreenCoat® obejmują Dom KD, z GWSK Arkitekter oraz studium projektowe Skýli z Utopia Arkitekter, które znalazły się na krótkiej liście finalistów konkursu 2017 World Architecture Festival (WAF) Awards. Apartamentowiec o nazwie Fjärilen (motyl), zaprojektowany przez Belatchew Arkitekter AB, ma dach i fasadę wykonaną ze stali GreenCoat® i znajduje się wśród finalistów Swedish Building Award 2017 (Stålbyggnadspriset 2017).

Fernaig Cottage jest obecnie nominowany i nagrodzony w konkursach: 

2017 Nominacja RIBA House of the Year

2017 Zwycięzca Royal Incorporation of Architects in Scotland (RIAS) Awards

2017 Zwycięzca Resource Efficiency Award

2017 Rekomendacja British Homes Award

2017 Finalista Manser Medal

2017 Finalista AJ Retrofit Award

2017 Finalista Sunday Times “Britain’s Best Homes” Award

Zdjęcia: 

– Czerwony dach Fernaig Cottage wykonany został z bezpiecznej dla środowiska stali GreenCoat®.

– Wykorzystanie stali GreenCoat® z zawartością szwedzkiego oleju rzepakowego w powłoce jest jednym z wielu aspektów zrównoważonego rozwoju w posiadłości Fernaig Cottage.

– Gillian Scampton, Pedder & Scampton Architects oraz Andrew Barnett, Hopkins Architects, Londyn, są na liście finalistów RIBA House of the Year 2017 za projekt domu Fernaig Cottage.


Dodatkowych informacji udziela:
Anke Meyer, Corporate Marketing, SSAB, tel.: +49 1724244309, anke.meyer@ssab.com

SSAB jest firmą stalową z siedzibami w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. SSAB oferuje produkty i usługi o wartości dodanej opracowane w ścisłej współpracy z klientami, tworząc w ten sposób mocniejsze, lżejsze i bardziej proekologiczne rozwiązania. SSAB zatrudnia pracowników w ponad 50 krajach. SSAB ma zakłady produkcyjne w Szwecji, Finlandii i Stanach Zjednoczonych. Spółka SSAB jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic w Sztokholmie oraz na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach. www.ssab.com.