O ZAWODZIE MONTERA STOLARKI BUDOWLANEJ W MEN
Ważne dla reprezentowanej przez Związek POiD branży, wprowadzenie zawodu montera stolarki budowlanej jest już bliskie realizacji.
Poświęcone temu tematowi spotkanie odbyło się 27 czerwca 2017 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Podczas spotkania przedstawiciele Związku POiD rozmawiali z dyrektorem Piotrem Bartosiakiem z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz z reprezentantami Ośrodka Rozwoju Edukacji, zajmującego się opracowaniem podstaw programowych dla nowych zawodów.
W najbliższym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej zatwierdzone zostanie wprowadzenie zawodu montera stolarki budowlanej w szkołach branżowych. Związek POiD dołączy zaś do grupy ekspertów przygotowujących podstawy programowe nauczania tej profesji. Kształcenie w zawodzie montera stolarki budowlanej będzie przebiegać dwuetapowo: uczniowie szkół branżowych po zakończeniu trzyletniej nauki będą mieli możliwość dalszej edukacji w dwuletnich technikach. Ponadto, w trakcie nauki uczniowie będą mogli uczestniczyć w kursach specjalistycznych dla montażu okien, drzwi czy bram, zdobywając tytuł specjalisty w danej dziedzinie. Pracę nad podstawą programową eksperci Ośrodka Rozwoju Edukacji i Związku POiD rozpoczną we wrześniu bieżącego roku. Bazą do nauki zawodu będą podręczniki do kursów „Monter Stolarki Budowlanej” opracowane przez Związek POiD.
Działania na rzecz powołania zawodu montera stolarki budowlanej Związek POiD podjął we współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego oraz Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa. W maju 2016 roku wniosek w tej sprawie złożono do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Po konsultacjach międzyresortowych oraz zebraniu opinii instytucji i organizacji biznesowych, wniosek został podpisany przez ten resort i przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważną inicjatywą wspierającą powołanie profesji montera jest, realizowana przez Związek POiD, kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ”, w ramach której w trzech szkołach zawodowych – w Białymstoku, Bytomiu i Poznaniu utworzone zostały klasy patronackie „DOBRY MONTAŻ”.