Home Z STARE KATEGORIE ENGINNERS ARCHITEKTURA DOSTĘPNA
ARCHITEKTURA DOSTĘPNA
0

ARCHITEKTURA DOSTĘPNA

0

Podczas rozmów o architekturze z osobami o trudnościach w poruszaniu się szybko można zdać sobie sprawę z tego, jak szerokim i niezgłębionym tematem są bariery architektoniczne w ich codziennym życiu, a wyłączne spełnienie przez projektantów wytycznych i norm projektowych to jedynie wierzchołek góry lodowej, którą stanowi zrozumienie realnych potrzeb i wymagań każdego z użytkowników projektowanych budynków.  

W procesie projektowym, niezależnie od typu budynku, należy mieć na uwadze fakt, że bariery architektoniczne nie dotyczą wyłącznie osób poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego, ale także osób starszych mających problemy z poruszaniem się, niewidomych, niedowidzących, kobiet ciężarnych oraz z małymi dziećmi czy osób o niskim wzroście itd. W niniejszym tekście przedstawimy praktyczne porady do projektowania zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej zakładających pobyt osób z niepełnosprawnościami. Tematyka łatwo dostępnych toalet dotyczy zaś wszystkich obiektów użyteczności publicznej.
Ponieważ osoby, którym poruszanie się sprawia kłopot, spędzają w domu przeważnie więcej czasu od osób sprawnych, wygodnie i przytulnie zaprojektowane wnętrza są dla nich niezmiernie istotne.

CZYTAJ DALEJ >>

open