1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. ENGINNERS
  4. WYKŁADEM JETTE HOPP Z PRACOWNI SNØHETTA ZAKOŃCZONO KONKURS TEORIA I STYPENDIUM PRAKTYKA 2016
WYKŁADEM JETTE HOPP Z PRACOWNI SNØHETTA  ZAKOŃCZONO KONKURS TEORIA I STYPENDIUM PRAKTYKA 2016
0

WYKŁADEM JETTE HOPP Z PRACOWNI SNØHETTA ZAKOŃCZONO KONKURS TEORIA I STYPENDIUM PRAKTYKA 2016

0

27 marca w Warszawie odbył się wykład Jette Hopp z norweskiego biura Snøhetta.

Project Director jednej z najbardziej rozpoznawalnych pracowni architektonicznych na świecie wystąpiła w stolicy na zaproszenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Wstęp na wykład był otwarty i bezpłatny, wzięło w nim udział 600 gości z całej Polski, ponad 700 osób oglądało wystąpienie Jette Hopp dzięki transmisji online na stronie Fundacji.

Wykład z cyklu „Od wizji do projektu” co roku oficjalnie kończy dwa główne programy Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, adresowane do młodych architektów: Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA. Do wygłoszenia wykładu zapraszane są gwiazdy architektury i przedstawiciele najważniejszych pracowni architektonicznych z całego świata. Przed wykładem wręczane są główne nagrody obu programów Fundacji, a ich laureaci prezentują publiczności efekty swoich prac.

W tym roku na zaproszenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza do Warszawy przyjechała Jette Hopp, Project Director z norweskiego biura  Snøhetta. W swoim wystąpieniu, zatytułowanym „People Process Projects”, mówiła o ideach, które towarzyszą Snøhetcie w pracy nie tylko podczas projektowania i realizacji, lecz także na poziomie organizacji biura. Snøhetta wprowadziła w swoich biurach zasadę parytetu – w każdym pracuje równa liczba kobiet i mężczyzn. Pracownicy nie są zamknięci w swoich biurach, pracują w otwartej przestrzeni w układzie, który pozwala na najbardziej swobodny przepływ informacji między wszystkimi członkami zespołu. Stanowiska pracy są dodatkowo regularnie zmieniane. Nikt nie prowadzi projektu sam, każda realizacja to efekt pracy wszystkich architektów.

Dużo miejsca Jette Hopp poświęciła idei wpisywania projektu w jego naturalne otoczenie. Ważnym elementem działalności Snøhetty jest podkreślanie piękna krajobrazu. Stąd ich projekty zaskakują zarówno formą, jak i proponowanymi materiami. Przykładem jest obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell, niewielki, przeszklony pawilon wybudowany na skale, otwarty 24h na dobę. Innym przykładem przywiązania Snøhetty do norweskich krajobrazów jest projekt nowej serii banknotów norweskiej  koronyna których – zamiast wizerunków władców – znalazły się krajobrazy nadmorskie. Nowe banknoty mają zostać wprowadzone do obiegu jeszcze w tym roku.

Cały wykład będzie można zobaczyć już niebawem na stronie Fundacji: http://www.fundacja-sk.pl/

Wykład Jette Hopp poprzedziło wręczenie nagród laureatom Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2016, oraz prezentacja zwycięskich prac. W Konkursie TEORIA najlepszy okazał się tekst Michała Żyły „Język i rzeczywistość architektury”, Stypendium PRAKTYKA otrzymał duet Przemysław Chimczak i Maciej Warot za projekt „Dach nasz pospolity”.

Zwycięski tekst Michała Żyły jest ambitną próbą uporządkowania języka opisu i analizy architektury współczesnej. W erudycyjny sposób łączy perspektywę architektoniczną ze spojrzeniem filozoficznym i humanistyczną wrażliwością. Podczas wykładu odbyła się premiera książkowej publikacji tekstu „Język i rzeczywistość architektury” ze wstępem Macieja Miłobędzkiego z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Książkę nabyć można w cenie 30 zł w wybranych księgarniach na terenie Warszawy.

Projekt Przemysława Chimczaka i Macieja Warota „Dach nasz pospolity”, nagrodzony w Stypendium PRAKTYKA 2016, jest koncepcją rewitalizacji zadaszenia parkingu, rozciągniętego pomiędzy dwoma superjednostkami blokowymi w Sosnowcu. Zadaszenie o powierzchni 9.500 m2 stanowi jednocześnie podwórko dla ok. 3000 osób mieszkających w obu budynkach. Skala projektu, śmiałość pomysłu oraz jego społeczny wymiar są bliskie wartościom promowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

24 kwietnia na stronie oraz profilu facebookowym Fundacji ogłoszony zostanie nabór projektów do tegorocznych edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA. W edycji 2017 zgłoszone prace oceniać będą: Konkurs TEORIA – Grzegorz Piątek, Ewa P. Porębska, Jacek Purchla, Filip Springer, Bogna Świątkowska, Marta Urbańska; Stypendium PRAKTYKA – Mieczysław Godzisz, Ewa Kuryłowicz, Przemo Łukasik, Dorota Szlachcic, Agnieszka Szultk, Jakub Wacławek, Aleksandra Wasilkowska.

Szczegóły wkrótce na stronie Fundacji: http://www.fundacja-sk.pl/

oraz profilu Fundacji na portalu Facebook: www.facebook.com/fundacjask


Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wspiera odważną i odpowiedzialną twórczość architektoniczną. Inicjuje działania popularyzujące zawód architekta oraz upowszechniania zasady ładu architektoniczno-urbanistycznego w przestrzeni publicznej. Wspiera też przedsięwzięcia wspomagające rozwój społeczności lokalnych oraz innych instytucji działających na rzecz dobra publicznego, w tym na rzecz ochrony i konserwacji zabytków. Patron Fundacji, Profesor Stefan Kuryłowicz, przez całe życie dążył do umocnienia pozycji zawodu architekta w świadomości społecznej. Promowanie spuścizny Stefana Kuryłowicza – zrealizowanych budynków, dokonań publicystycznych, koncepcji biznesowych oraz dorobku dydaktycznego – to cel, który Fundacja realizuje z najwyższą starannością.