1. Home
  2. Bez kategorii
  3. WYKOŃCZENIE MIESZKANIA OD DEWELOPERA – PLAN PRAC KROK PO KROKU
WYKOŃCZENIE MIESZKANIA OD DEWELOPERA – PLAN PRAC KROK PO KROKU
0

WYKOŃCZENIE MIESZKANIA OD DEWELOPERA – PLAN PRAC KROK PO KROKU

0

Komfort naszego życia w nowym mieszkaniu w dużej mierze zależy od jakości robót wykończeniowych, dlatego wymagają one od nas szczegółowej kontroli. Korzystając z przejrzystego planu prac, dopilnujemy naszej ekipy budowlanej, zminimalizujemy potencjalne usterki i upewnimy się, że sami o niczym nie zapomnimy w natłoku obowiązków. 

Zaplanowanie wykończenia mieszkania zaczynamy już przed jego odbiorem, ustalając harmonogram prac uwzględniający konkretne zadania do wykonania oraz związane z nimi koszty. Z opracowaniem planu pomoże nam pracownia projektowa. Jeśli będziemy zatrudniać budowlańca do oceny stanu oddawanego mieszkania, to również jego warto poprosić o opinię. Według badań Home Broker, średni koszt wykończenia dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50m2  przez ekipę budowlaną to ok. 25 tys. zł, gdzie materiały budowlane mogą dodatkowo kosztować 18 tys. zł. [1]

Zebrane fakty ułatwią nam negocjacje warunków umowy, stawek i terminów ze specjalistami, przy czym pamiętajmy, że wszystkie ustalenia muszą zostać spisane punkt po punkcie, dzięki czemu będziemy mieli zabezpieczenie dokładnego wykonania wszystkich prac.

Etap 1: Zmiany konstrukcyjne
Zaczynamy od rozplanowania dodatkowych ścian, a następnie sprawdzamy plan instalacji elektrycznej, żeby ocenić, czy potrzebujemy większej ilości podłączeń pod lampy, gniazdka i wejścia na linię telewizyjną i internet. Jeśli nasza instalacja jest jednofazowa, możemy potrzebować doprowadzić połączenie trójfazowe do niektórych urządzeń AGD, takich jak klimatyzacja czy płyta indukcyjna. Dodatkowo upewniamy się, że rozplanowane podłączenia hydrauliczne są dla nas wystarczające.

Etap 2: Kontrola stanu mieszkania
Lokum najlepiej sprawdzić z pomocą eksperta budowlanego, którego doświadczenie pozwoli nam wypatrzyć ewentualne niedociągnięcia. Na początku musimy zadbać  o jego zabezpieczenie, dlatego zaczynamy od oceny stanu drzwi i okien, a następnie upewniamy się, że mamy działające podłączenie do linii energetycznej i wodociągowo-kanalizacyjnej. Warto przemyśleć wykorzystanie kamery termowizyjnej do sprawdzenia rozłożenia temperatury w pomieszczeniach, ponieważ jeśli ściany okażą się nieszczelne, to będziemy mogli od razu zaplanować ich docieplenie. W przypadku, gdy chcemy wymienić wyposażenie od dewelopera, musimy to zrobić już teraz przed dalszymi pracami.

Etap 3: Budujemy ściany, robimy instalację elektryczną, podłogę i drzwi
Zaczynamy od stawiania uzupełniających ścian działowych, które powinny być z tego samego materiału co ściany nośne, żeby cała konstrukcja miała podobną wytrzymałość, szczelność i właściwości akustyczne. W tym momencie możemy poprowadzić dodatkową instalację elektryczną wewnątrz ścian, sugerując się rozkładem obwodów z planu od dewelopera. Następną czynnością będzie szpachlowanie powierzchni tulei z nowymi połączeniami elektrycznymi, po którym przechodzimy do wygładzania ścian pacą z papierem ściernym.

Na tym etapie przychodzi czas na wyłożenie paneli lub kafelek na podłogi i na kafelkowanie samej łazienki. Jeśli chcemy wzmocnić  parkiet przez zalaniem, to zaczynamy od zastosowania środka hydroizolacyjnego, który jest najczęściej używany przy wykańczaniu łazienki i balkonu. W przypadku płytek klej rozprowadzamy zarówno na nie jak i na podłoże – oszczędzanie na zasadzie pokrywania wyłącznie jednej warstwy może spowodować, że  będą się obsuwać przy montażu. Sama łazienka i toaleta muszą mieć idealnie szczelne podłoże przed klejeniem, żeby wilgoć na płytkach miała minimalne szanse na wsiąknięcie w ściany. Teraz możemy zająć się wstawieniem ościeżnic i drzwi wewnętrznych.

Etap 4: Malowanie i montaż wyposażenia
Zużycie mieszkania najczęściej widać po zabrudzeniach na ścianach, dlatego przy planowaniu malowania  musimy stwierdzić, które pomieszczenia będą najbardziej użytkowane. W miejscach ciasnych, przy narożnikach i tam, gdzie podpieramy się rękoma sprawdzą się są specjalistyczne farby lateksowe, które można czyścić wodą z detergentem.
Żeby uniknąć ewentualnych uszkodzeń ścian, na ich czystej powierzchni przed malowaniem stosujemy grunt wzmacniający wiązanie chemii z podłożem. Jego działanie ochroni powierzchnie przed nadmiernym wchłanianiem i pozwoli nam uzyskać trwałe i równomierne rozłożenie farby – tłumaczy Radosław Marciniec, Technolog firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

Oświetlenie w pomieszczeniach instalujemy dopiero po zakończeniu dekorowania. W dalszej kolejności czeka nas pomiar mebli i zakup wyposażenia pod podstawowe instalacje, co uwzględnia umywalki, wannę lub prysznic, toalety i baterie, po czym przechodzimy do testów dopływu wody i szczelności rur. Jednocześnie będziemy podłączać sprzęt AGD w kuchni – lodówkę, zamrażarkę, zmywarkę, piekarnik i płytę indukcyjną. Jedną z ostatnich czynności w procesie wykańczania będzie umeblowanie mieszkania szafami, wiszącymi szafkami i komodami oraz instalacją podwieszanego oświetlenia LED.

Właściciel mieszkania, które przechodzi przez roboty wykończeniowe, powinien wiedzieć co i kiedy będzie w nim robione. Rozpisanie planu prac budowlanych w porozumieniu z wykonawcami da nam większą kontrolę nad całym procesem, dzięki czemu unikniemy rozczarowań wynikających z niedokładnej pracy lub z niedotrzymywania obiecanych nam terminów. Mając kopię planu przy wizytacji będziemy w stanie lepiej ocenić, czy wszystko jest wykonywane zgodnie z naszymi życzeniami.

[1] Badania Home Broker (2011)

(Autorem zdjęć jest Arsanit)