
III NAGRODA DODATKOWA WSC 1000ZŁ I VOUCHER NA SZKOLENIE – XII EDYCJA KDMA
Transparency
Autorzy:
Zofia Zielinska,
Kacper Klaus
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Mentor:
dr inż. arch. Jakub Onyszkiewicz
O projekcie:
Projekt „Transparency” prezentuje zupełnie nowatorskie podejście do przestrzeni produkcyjnych oraz szkła jako materiału. Budynek łączy w sobie hutę i ścieżkę sensoryczną, dzięki czemu fascynujący proces wytwarzania produktów szklanych dostępny jest dla szerszej grupy odbiorców. Wykorzystując nietypowe właściwości materiału oraz nowinki technologiczne budynek ma stanowić narzędzie do popularyzacji rzemiosła hutniczego oraz szerokiego zastosowania szkła zarówno w architekturze, jak i w życiu codziennym. Jest to innowacyjne spojrzenie zarówno na przestrzeń produkcyjną, jak i funkcję edukacyjną.



Co było największym wyzwaniem architektonicznym?
Projekt stanowił wyzwanie połączenia ze sobą wielu pozornie niespójnych elementów w architektoniczną całość; w program funkcjonalny wpisać miała się huta, przestrzeń warsztatowa, usługi dodatkowe dla uczestników szkoleń takie jak hostel i restauracja, a także część wystawowa – ścieżka sensoryczna dająca możliwość poznać proces produkcji nie ingerując w niego. Aby uczynić proces wytwarzania produktów szklanych atrakcyjnym dla zwiedzających wykorzystane zostały nowoczesne materiały i rozwiązania, co poprzedzone zostało długimi i obszernymi studiami tematu. Całość zamknięta została w elewacji, której wygląd balansuje pomiędzy delikatną i eteryczną nowoczesną architekturą, a surowym budownictwem hal przemysłowych.
O autorach:
Zofia Zielinska, studentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Architektura. W ciągu całej swojej edukacji dąży aby coraz więcej wiedzieć i osiągać. Podczas studiów zagłębiła się w tematy architektury pasywnej i zrównoważonego rozwoju za pośrednictwem dedykowanych wykładów, konkursów oraz konferencji. Już w czasie nauki rozpoczęła pracę w biurze architektonicznym aby zdobyć doświadczenie w zawodzie. Do szczególnych osiągnięć z ostatniego roku zaliczają się: zdobycie III miejsca oraz wyróżnienia w krajowym finale konkursu Saint Gobain Architecture Student Contest, III miejsca w konkursie PLEA 2024 Student Contest, wyróżnienie w konkursie Sensory Museum organizowanego przez Archiol Competitions, wygłoszenie referatu na konferencji „XIX Ogólnokrajowa konferencja Młodzi Naukowcy w Polsce – Badania i Rozwój” oraz publikacja artykułu w monografii „Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce” , a także prelekcja na ogólnokrajowej konferencji „Technologia BIM Konferencja i warsztaty online”.
Kacper Klaus – student IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, laureat licznych konkursów studenckich z zakresu architektury. Zwycięzca konkursu Coworking Space, organizowanego podczas Targów Światło 2024 w Warszawie, a także zdobywca II miejsca w krajowym finale Saint Gobain Architecture Student Contest 2024. Brał udział w międzynarodowych warsztatach architektonicznych, m.in. Kirigami Structures Workshop na Southeast University w Nankinie (Chiny) oraz Protolab we Wrocławiu. Obecnie łączy studia z praktyką zawodową, pracując jako asystent architekta w pracowni R’House.