1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. II NAGRODA DODATKOWA WSC 3000ZŁ I VOUCHER NA SZKOLENIE – XII EDYCJA KDMA
II NAGRODA DODATKOWA WSC 3000ZŁ I VOUCHER NA SZKOLENIE – XII EDYCJA KDMA
0

II NAGRODA DODATKOWA WSC 3000ZŁ I VOUCHER NA SZKOLENIE – XII EDYCJA KDMA

0

Projekt ośrodka dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji

Autorzy:
Mateusz Nisiewicz,
Aleksandra Jackowska,
Bartek Litwinko
Wydział Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Mentorzy:
dr hab. inż. arch. Robert Barełkowski, prof. ZUT
dr inż. arch. Adriana Szubryt

O projekcie:
Projekt schronienia został zaplanowany jako odpowiedź na tragiczne konsekwencje trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Turcji w 2023 roku. Lokalizacja obozu znajduje się w pobliżu Gaziantep – miasta w strefie epicentrum trzęsienia ziemi. Po licznych analizach związanych z docelowym miejscem planowanego obozu przyjęto koncepcję opartą na kilku wielkościach modułów mieszkalnych oraz obiektów dodatkowych niezbędnych do funkcjonowania wioski. Całe założenie jest odpowiednie dla mniej więcej 200 osób zamieszkujących obóz przez maksymalny okres trzech lat.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

Wyzwaniem w przygotowaniu pracy do Konkursu dla Młodych Architektów było opracowanie koncepcji, która przełamuje tradycyjne podejście do architektury, tworząc hybrydową przestrzeń kultury pełną zieleni odpowiadającą na społeczne i gospodarcze potrzeby Nowego Sącza – miasta dotkniętego procesem wyludnienia. Kluczowa była nie tylko rewitalizacja miejskiej przestrzeni oraz integracja różnorodnych funkcji w sposób innowacyjny i angażujący społeczność, ale również znalezienie równowagi między eksperymentem a realną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.

O autorach:

Mateusz Nisiewicz – absolwent Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W roku 2023 r. otrzymał wyróżnienie dyplomu inżynierskiego przez Zachodniopomorską Izbie Architektów Polskich. Jako wolontariusz współtworzył 14. Westival Architektury pod nazwa „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”. Członek zespołu nagrodzonego w międzynarodowym konkursie „SkyRise” na projekt wieżowca z recyklingu. Jest laureatem Akademickiej Nagrody Prezydenta Miasta Szczecin w roku 2024 za pracę magisterką pt. „Sztuka Brzegu”. Jego projekty były publikowane na portalach takich jak „Architektura i Biznes” oraz „White Mad”. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w pracowni Kuryłowicz and Associates w Warszawie oraz duńskim biurze Dorte Mandrup w Kopenhadze. Obecnie pracuje w jednej z Warszawskich pracowni architektonicznych.

Aleksandra Jackowska – absolwentka Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Obecnie nie pracuje już bezpośrednio w architekturze, ale to właśnie architektura nauczyła ją patrzeć uważniej na przestrzenie, relacje między budynkami czy detale. Architektura to dla Aleksandry nie tylko zawód, ale sposób myślenia – o estetyce, funkcji i emocjach, które budzą przestrzeń. Choć dziś jest zawodowo w innym miejscu, ten sposób widzenia został z nią i kształtuje jej podejście do wielu tematów – nie tylko tych związanych z projektowaniem

Bartek Litwinko – absolwent z wyróżnieniem Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W 2021 roku jego praca inżynierska zdobyła główną nagrodę w konkursie na najlepszy dyplom, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecin. W 2025 roku jego dyplom magisterski został nominowany przez SARP do grona 25 najlepszych prac magisterskich w Polsce. Jego projekty były publikowane na branżowych portalach, m.in. „White Mad”. Pierwsze kroki zawodowe stawiał w szczecińskich pracowniach projektowych, a następnie rozwijał swoje umiejętności w holenderskim biurze Marc Koehler Architects oraz w pracowniach architektonicznych w Niemczech. Architekturę postrzega jako sposób na rozwijanie umiejętności zadawania pytań i stawanie się bardziej świadomą osobą. Ceni dobre pytania, zaskakujące pomysły i… poczucie humoru architektów.