Wybrany materiał budowlany powinien być dopasowany zarówno do rodzaju przegrody, jak i oczekiwanych parametrów cieplnych, akustycznych czy wytrzymałościowych. Dobrze podjęta decyzja pozwala osiągnąć lepsze właściwości, skrócić czas budowy, czy obniżyć rachunki związane z późniejszym użytkowaniem budynku. O rekomendowanych rozwiązaniach ściennych dla najczęściej spotykanych na budowie przegród opowiada Robert Janiak – product manager H+H Polska.
Ściany zewnętrzne
Niezależnie od tego, czy ściany zewnętrzne powstającego budynku mają charakter nośny, czy wypełniający, łączy je jedna cecha muszą chronić wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi, w tym utratą ciepła.
Kluczowym czynnikiem determinującym wybór materiału jest przyjęta technologia. Najtrudniejsze do wykonania są ściany jednowarstwowe – w tym przypadku w całości za izolacyjność przegrody odpowiadają jedynie bloczki ścienne. Ze względu na stale podnoszone normy w tym zakresie to rodzaj przegrody, który spotykamy dziś znacznie rzadziej niż kiedyś zdecydowana większość materiałów ściennych nie jest w stanie im sprostać. Nie znaczy to jednak, że budowa takiej przegrody w świetle obowiązujących przepisów jest już niemożliwa. Taką funkcję spełniają np. wykonane z betonu komórkowego bloczki H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO o szerokości 480 mm, mówi Robert Janiak, product manager H+H.
To jeden z nielicznych materiałów budowlanych, który po zaostrzeniu wymagań cieplnych dla przegród zewnętrznych nie tylko spełnia obowiązujące przepisy, ale także zapewnia jeszcze lepszy stopień ochrony termicznej ze współczynnikiem UC równym jedynie 0,17 W/m2K. Spore wymiary bloczków nie stanowią utrudnienia w prowadzeniu prac. Beton komórkowy to jeden z najlżejszych materiałów konstrukcyjnych do budowy ścian, więc ich układanie nie nastręcza dodatkowych problemów.
H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO sprawdzają się również, gdy budynek ma zostać ocieplony dopiero w kolejnym etapie – np. ze względu na koszty, albo krótki okres przeznaczony na budowę.
W przypadku wznoszenia przegrody warstwowej za ochronę cieplną odpowiada warstwa izolacyjna, co umożliwia skorzystanie ze znacznie szerszej palety rozwiązań, np. przy zastosowaniu izolacji termicznej o szerokości 150 mm i λ = 0,04 W/(mK) można użyć bloczki H+H Gold + 4,0-500 o szerokości zmniejszonej do 300 czy 240 mm, a przy systemie ociepleniowym o szerokości 200 mm i o takiej samej wartości λ np. bloczków silikatowych H+H N24 15-1400 o szerokości 240 mm.
W przypadku ścian dwu i trójwarstwowych zewnętrzną warstwę można obudować dodatkowo silikatowymi, drobnowymiarowymi rozwiązaniami S1NF i kształtkami elewacyjnymi. Zapewniają trwałe i solidne zabezpieczenie lekkich warstw izolacyjnych, a jednocześnie stanowią gotowe i atrakcyjne wykończenie budynku, dodaje ekspert H+H Polska.
Szybki sposób na ściany działowe
W przypadku ścian działowych istotnym czynnikiem, na który zwraca się uwagę jest komfort akustyczny, a także optymalizacja czasu ich wznoszenia.
Tradycyjne elementy drobnowymiarowe wymagają znacznych nakładów pracy, co wiąże się z wydłużeniem czasu budowy, więc także zwiększeniem ponoszonych kosztów. Alternatywą jest np. system H+H TEMPO PRO, oparty o średniowymiarowe elementy z betonu komórkowego o podniesionej gęstości. Dzięki jego wykorzystaniu pracochłonność ulega znacznej redukcji na jeden metr kwadratowy przegrody wykorzystywanych jest tylko 4,17 sztuk bloczków, podpowiada Robert Janiak.
Zwiększona gęstość to lepsza ochrona akustyczna – panele o szerokości 100 mm zapewniają poziom ochrony RA1R≥ 38 dB, co pozwala stosować je także dla przegród o wymaganej podwyższonej izolacyjności akustycznej, jak np. w przypadku ścian oddzielających pokoje od pomieszczeń sanitarnych.
Materiały do zadań specjalnych
Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszych parametrach akustycznych lub taką funkcję mają posiadać ściany konstrukcyjne dobrze zdecydować się na produkt opracowany właśnie z myślą o najlepszym poziomie ochrony przed hałasem. Przykładem takiego rozwiązania jest np. H+H Silikat A18 PLUS 25-2200, który wraz z warstwą tynku zapewnia izolacyjność akustyczną aż na poziomie RA1 = 58 dB – sprawdzi się więc w rozdzieleniu mieszkań, mieszkań i garaży czy mieszkań i pomieszczeń usługowych, wskazuje Robert Janiak.
Przy wyborze materiałów warto skorzystać z porady specjalisty lub profesjonalnych narzędzi takich jak Asystent Projektanta H+H, który w łatwy sposób pozwoli porównać właściwości przegród wykonanych z różnych materiałów lub dobierze najlepsze rozwiązanie do zadanych parametrów. Pozwoli to uniknąć nam żmudnego dobierania spośród wielu możliwych kombinacji i od razu zaproponuje optymalne rozwiązanie idealnie odpowiadające naszym wskazaniom, radzi ekspert.