
dr. inż. Marcin Szczepański – ambasador kampanii „Razem dla lepszej planety”
Budownictwo przyszłości to nie tylko innowacje, ale przede wszystkim odpowiedzialność – wobec środowiska, społeczeństwa i przyszłych pokoleń. Dlatego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej zajmuję się budownictwem drewnianym, łącząc naukę, praktykę i wdrażanie nowoczesnych technologii w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.
Jako specjalista w dziedzinie budownictwa drewnianego od lat badam, projektuję i wdrażam innowacyjne rozwiązania w tej technologii. Moje publikacje naukowe, projekty B+R oraz liczne inicjatywy dydaktyczne to dowód na to, że budownictwo może być ekologiczne, trwałe i zgodne z ideą gospodarki cyrkularnej.
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej wspiera rozwój nowoczesnych kierunków studiów oraz inicjatyw, które łączą teorię z praktyką. Oto niektóre z nich, które organizuję lub koordynuję:
Konferencja „Dni Budownictwa Drewnianego” – od 7 lat przyciąga ekspertów, badaczy i przedsiębiorców, poruszając kluczowe zagadnienia z branży, ESG oraz efektywności energetycznej.
Konferencja „Okno na Budownictwo” – od 5 lat to platforma dla innowacyjnych projektów studenckich oraz promowania praktycznych prac dyplomowych związanych z nowoczesnym budownictwem.
Warsztaty budownictwa drewnianego – od 9 lat na PG edukujemy przyszłych inżynierów w zakresie praktycznych aspektów tej technologii.
Nowa specjalność „Budownictwo Zrównoważone” na II stopniu studiów dziennych na WILiŚ PG oraz studia podyplomowe „Nowoczesne Budownictwo Drewniane” – to nasza odpowiedź na rosnące potrzeby rynku.
Program Dyplomy Wdrożeniowe – unikalna inicjatywa na WILiŚ PG, w ramach której prace dyplomowe studentów realizują praktyczne zagadnienia przemysłowe dzięki współpracy z firmami.
Nieodłącznym elementem działalności akademickiej są koła naukowe. Członkowie Koła Naukowego KOBRA, jednego z większych na Politechnice Gdańskiej, chętnie podejmują wyzwania związane z zrównoważonym budownictwem, w czym aktywnie wspieram ich swoim autorytetem.
Budownictwo drewniane to przyszłość, a misją Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej jest nie tylko jego rozwój technologiczny, ale też kształcenie świadomych i odpowiedzialnych inżynierów, którzy będą projektować trwałe, zdrowe i neutralne klimatycznie budynki.
dr. inż. Marcin Szczepański
Politechnika Gdańska