1. Home
  2. RAZEM DLA LEPSZEJ PLANETY
  3. Agnieszka Kalinowska-Sołtys o Kampanii „Razem dla lepszej planety”.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys o Kampanii „Razem dla lepszej planety”.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys o Kampanii „Razem dla lepszej planety”.

0

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zostało wynalezione i opatentowane wiele nowoczesnych materiałów i technologii budowlanych, które umożliwiły nam szybki rozwój, znacząco podniosły komfort i jakość naszego życia ale niestety za te wygody przychodzi nam płacić coraz większą cenę.

Żyjemy w czasach globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu, bardzo dużym zanieczyszczeniem środowiska oraz wzrostem liczby ludności na świecie, co powoduje zwiększenie urbanizacji i coraz szybszą degradację lądów i oceanów. Sektor budowlany w Europie zużywa ponad 30% nieodnawialnych zasobów naturalnych i generuje co roku kilkaset milionów ton odpadów budowlanych, a wznoszenie i obsługa budynków to ponad 38% całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. W XXI wieku mimo że żyjemy dłużej i bardziej komfortowo to okazuje się że jesteśmy mocno chorującym i coraz słabszym fizycznie i psychicznie społeczeństwem. Dokąd więc zmierzamy i czy możemy coś z tym zrobić?

Bez nowych budynków nie wyobrażamy sobie przyszłości miast i funkcjonowania społeczeństwa. Już dziś dokładamy dużych starań, aby budynki mniej szkodziły zakładając wraz z Unią Europejską, że do 2050 roku będziemy neutralni dla klimatu. Konieczne jest projektowanie i wdrażanie energooszczędnych, dążących do osiągnięcia neutralności klimatycznej, cyrkularnych, a zarazem estetycznych i tworzących lokalną tożsamość rozwiązań architektonicznych oraz urbanistycznych. Polska jest krajem, w którym zasoby wody są bardzo małe. Nie mamy wystarczającej retencji wody, a zmiany klimatyczne będą uwydatniały kłopoty związane z suszą i powodziami powodując klęski żywiołowe. Tu architektura i budownictwo mogą, a nawet powinny odgrywać kluczową rolę. Tak jak świadomie musimy wybierać materiały i technologie, z których budujemy nasze miasta zaczynając od analizy składu i śladu węglowego poprzez cykl życia, trwałość i bezpieczeństwo stosowania aż po analizę końca życia budynku, tak aby dany produkt nie stał się szkodliwym odpadem ale źródłem surowców wtórnych.

Żebyśmy mogli mówić o Zdrowej Planecie, nie możemy pominąć s tanu zdrowia jej mieszkańców. Szacuje się że ponad 90% czasu naszego życia spędzamy w nienaturalnym dla nas środowisku, we wnętrzach budynków, gdzie oddziałuje na nas wiele szkodliwych czynników. Jakość środowiska wewnętrznego w tym skład powietrza, którym oddychamy, akustyka, ilość światła dziennego a nawet dostęp do widoku przez okno czy kontakt z przyrodą wpływ w istotny sposób na nasze samopoczucie i wydajność pracy. Naukowcy przebadali, że dzięki odpowiedniemu kształtowaniu przestrzeni możemy budować pozytywne nawyki u użytkowników budynków poprawiające percepcję umysłu, wpływające na zwiększenie mobilności i kondycji fizycznej a nawet na wzorce odżywiania, które są bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.