Oddolna inicjatywa od studentów – dla studentów. Warsztaty architektoniczne, które odbywają się już od ponad 20 lat o zasięgu ogólnopolskim dla najbardziej uzdolnionych studentów architektury z udziałem najlepszych architektów z areny międzynarodowej.
Jedno z największych wydarzeń architektonicznych w Polsce dla studentów z kierunków projektowych. OSSA to prestiżowe wydarzenie kulturowe, szczególnie w obszarze architektonicznym i kierunków projektowych, które cieszy się poparciem takich instytucji jak Stowarzyszenie Architektów Polskich, Izby Architektów czy instytucji uczelnianych, między innymi Politechniki Wrocławskiej. Działaniom wydarzenia towarzyszą coroczne bogate relacje publikowane w prasie branżowej i ogólnopolskich mediach. Uczestnikami warsztatów są studenci polskich i zagranicznych uczelni z kierunków architektury, budownictwa, architektury wnętrz, wzornictwa czy historii sztuki. W 2019 r. OSSA otrzymała nagrodę Architektury Murator za najlepszą inicjatywę 25-lecia.
Celem wydarzenia jest przede wszystkim tworzenie platformy do zdobywania wiedzy, wymiany doświadczeń i poglądów z dziedzin architektury, urbanistyki, projektowania czy sztuki. Co roku organizowane są wydarzenia w których średnio bierze udział około 70 studentów z polskich i zagranicznych uczelni wyższych.
OSSA Spatium
W tym roku OSSA przeniesie się częściowo do środowiska wirtualnego. Nadal jednak zależy nam na zaangażowaniu studentów z całej Polski oraz stwarzaniu pola do rozwoju i dyskusji.
Czym jednak jest przestrzeń?
Jest to hybrydowa edycja częściowo przeniesiona do sieci. Tradycyjnie pojawi się wstępniak, porady tutorskie, nie zabraknie jednak nowej formy, którą jest OGÓLNOPOLSKI KONKURS STUDENCKI.
Kolejna edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, odbywa się pod nazwą Spatium. Jest to hybrydowa edycja w większości przeniesiona do środowiska wirtualnego.
21.09 – 26.09 to czas kiedy na stronie organizatorów, codziennie pojawiały się eseje na temat przestrzeni. Eseje to pierwszy krok do zgłębienia przez czytelnika tematu i uświadomienie mu istnienia wielu definicji czy teorii na temat „przestrzeni” w różnych dziedzinach nauki. Podstawą do napisania tekstów była książka Adriana Fortiego „Words and Buildings. A Vocabulary of Modern Architecture”.
link : https://www.ossa.com.pl/teoria
28.09 – 03.10 w tych dniach na stronie ossa.com.pl w zakładce wywiady organizatorzy odkrywali codziennie nowe kafelki z odpowiedziami na 3 pytania osób z różnych środowisk zawodowych i kontynentów. Pytania jakie postawili organizatorzy dotyczyły odczuwania przestrzeni :
- Jak zdefiniowałbyś pojęcie „przestrzeni”?
- Czym jest „dobra” przestrzeń?
- Przestrzeń, która szczególnie utkwiła Ci w pamięci.
link : https://www.ossa.com.pl/wywiady1
w ten czwartek
08.10 live na naszym Instagramie godzina 19.00 @ossapolska
dwuetapowy konkurs
zgłoszenia w grupach w składzie : dwie osoby | trzy osoby | cztery osoby
studenci lub osoby które są nie więcej niż dwa lata po studiach
W Opactwie cystersów w Lubiążu zostanie zrealizowana zwycięska praca
o wartości 10 tys.zł. To jedyne ograniczenie przy opracowywaniu II ETAPU konkursu.
WSTĘPNIAK – tradycyjny sposób aplikowania na warsztaty OSSA
I ETAP konkursu, praca wizualna tworzona wspólnie w grupie
czas na zgłoszenia od 09.10.2020 godz. 17:00 do 16.10.2020 godz. 24:00
Pełne zgłoszenie to przesłanie wypełnionego formularza i zakodowanego Wstępniaka.
09.10 start konkursu dzień w którym opublikujemy temat i formę Wstępniaka
II ETAP
24.10 wspólne spotkanie : tutorów, uczestników, organizatorów, sympatyków OSSA
Zwiedzanie Opactwa cystersów w Lubiążu
Wieczór we Wrocławiu
na początku listopada możliwość konsultacji projektu konkursowego z tutorami online. Tutorami edycji Spatium będą twórcy trzech edycji Pawilonu Polskiego w Wenecji w ramach Biennale Architektury. Ważnym etap konkursu możliwość rozmowy i konsultacji z twórcami, którzy mają doświadczenie z tworzeniem wystaw i instalacji.
TUTORZY
1/3
Kuratorką wystawy “Fair Building”w Pawilonie Polskim w 2016 roku podczas 15. edycji Biennale Architektury była Dominika Janicka. Partnerem OSSA Spatium jest nie kto inny jak <Pawilon Polski w Wenecji>. Na oficjalnej stronie Pawilonu możecie zapoznać się ze szczegółami wystawy, która dotyczyła ,,najmniej docenianego uczestnika procesu architektonicznego”.
2/3
Twórcami projektu “Amplifikacja natury”w Pawilonie Polskim w 2016 roku podczas 15. edycji Biennale Architektury była grupa CENTRALA, znani już OSSIE, Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis.
Na stronie <Pawilon Polski w Wenecji> może przeczytać:
,,Projekt Amplifikacja natury opiera się na założeniu, że architektura jest częścią procesów zachodzących w skali planety. (…) nie służy ona tylko ochronie przed naturą, ale jest integralnie związana z takimi zjawiskami jak grawitacja, krążenie wody czy cykl dnia i nocy.”
3/3
Aktualni kuratorzy wystawy “Trouble in Paradise” na 17. Biennale Architektury w Wenecji w 2021 czyli PROLOG+1. Z tematyką wystawy już od dłuższego czasu możecie zapoznawać się na facebooku <PROLOG> ale także na stronie <Pawilon Polski w Wenecji>. Wystawa ,,Trouble in Paradise” szuka odpowiedzi na apel Hashima Sarkisa, generalnego kuratora biennale, który brzmi:
,,W obliczu zaostrzających się podziałów politycznych i rosnących nierówności ekonomicznych wzywamy architektów do wyobrażenia sobie przestrzeni, w których możemy żyć razem: razem jako istoty ludzkie […], razem jako planeta stojąca w obliczu kryzysów wymagających globalnych środków zaradczych”. Zapraszamy na stronę Pawilonu, gdzie znajdziecie przedpremierowe teksty z książk ,,Trouble in Paradise”
20.11 ogłoszenie zwycięzcy
Instalacja, która zostanie zrealizowana, wyłoni Komisja Konkursowa w składzie :
Witold Krochmal – polityk, samorządowiec, prezes Fundacji Lubiąż
Michał Duda – historyk sztuki, wiceprezes SARP oddział we Wrocławiu, zastępca dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu
Zbigniew Maćków – architekt, założyciel Maćków Pracownia Projektowa
Oskar Zięta – architekt, założyciel Zieta Prozessdesign
realizacja
Konsultacja wygranego projektu z Pawłem Paciorkiem z firmy/ kolektywu Ferwor ludzi wielu zainteresowań i profesji, których łączy potrzeba tworzenia wysokiej jakości przedsięwzięć, prototypowania czy odpowiadania na trudne pytania.
Budowa instalacji we współpracy z Kołem Warsztat z Politechniki Wrocławskiej.
nasze media :
www.ossa.com.pl
@ossapolska
facebook.com/ossapolska
film promujący edycje :