Wyróżnienia dodatkowe za najlepsze prace, w których wykorzystane zostały obiekty bim z platformy bimobject.com. przyznane przez firmę Bimobject Poland.
III NAGRODA
Patrycja Czechowska, Katarzyna Winkler
Wydział Architektury
Politechnika Wrocławska
W toksycznych cyklach nadprodukcji i niedostatecznej konsumpcji pojęcie gromadzenia odpadów wydaje się normą. Jednak celem projektu jest zmiana tego podejścia poprzez przekształcenie odpadów w coś, co jest pożądane i cenne jako produkt funkcjonalny. Zmusza architekturę do stania się własną agencją aktywizmu w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego budownictwa.
Aktualnie odpady z tworzyw sztucznych nie mają zdefiniowanej formy ani znormalizowanych metod konstrukcyjnych, ale wykorzystując postęp technologiczny istnieją nieskończone sposoby tworzenia materiału do różnych potrzeb i możliwości, kształtując nowy wymiar świadomego projektowania.
REfactory podkreśla nie tylko ponowne wykorzystanie materiałów, ale także zrównoważoną praktykę, która ma szansę doprowadzić do fundamentalnej rewolucji w naszej gospodarce produkcyjnej.
Ale, zacznijmy od początku.
TONIEMY w śmieciach
W polskich domach powstaje rocznie 12 MLN TON odpadków, których większość ląduje na wysypiskach. Góry śmieci można zmniejszyć poprzez selektywną zbiórkę odpadów i recykling.
DZIALAMY w śmieciach
Wykorzystując nową technologię produkcyjną, REfactory mogą przekształcać odpady tam, gdzie są gromadzone i tworzone. Zużyte produkty to cenne zasoby. REfactory ma na celu zapewnienie lepszych warunków środowiskowych i zminimalizowanie ilości odpadów. Obiekt w założeniu zbiera śmieci i wykorzystuje je ponownie. Te, których nie można użyć ponownie trafiają do recyklingu, z których w dalszej drodze obróbki powstaje włókno do drukarek 3D.
TWORZYMY w śmieciach
· REuse – ożywienie budynku i zapomnianej części miasta
· REcycle – ponowne użycie dostępnych materiałów
· REduce – rozbudowa wzwyż w odpowiedzi na ograniczenie miejsca w miastach
Te trzy kroki tworzą modułowy szablon fabryki REfactory. Może ona powstać jako nowo projektowany obiekt w wybranej przez autorów lokalizacji prototypu – Port Miejski we Wrocławiu. Może również znaleźć zastosowanie poprzez adaptację wszelakich opuszczonych obiektów w miastach – szkieletorów. W tej propozycji projektowej znaczącym elementem przestrzeni wewnętrznej byłaby istniejąca już konstrukcja, która działać będzie jako półka dla nowo REprodukowanych elementów architektonicznych.
Budynek działa dzięki integracji pionowej i poziomej obiektów w ścieżce produkcyjnej za pomocą nadwieszanej konstrukcji szyn z ramionami robotów. Służą one do transportu surowców i gotowych produktów po budynku – integrując nowoczesną technologię z pracą człowieka.
RZEŹBIMY w śmieciach
Geometria produkowanych konstrukcji jest ostatnim elementem układanki, jeśli chodzi o wykorzystanie druku 3D z recyklingowanych odpadów. Po prawidłowym skonfigurowaniu drukarek i surowców następuje produkcja pełnowymiarowych elementów konstrukcyjnych jak i produktów codziennego użytku. Takie połączenia mogą w każdej chwili zostać zdematerializowane oraz stworzone na nowo w zależności od aktualnych potrzeb – całkowity obieg zamknięty. W strefach biurowo-konferencyjnych wydrukowane ścianki działowe kształtują układ wnętrz umożliwiając swobodne manewry układów funkcjonalnych. Użycie jednolitego wpływu ciągłego wzoru 3D we wszystkich elementach wnętrza, od ażurowych ścianek działowych o odmiennych fakturach po epoksydowe blaty stołów roboczych, a nawet wydrukowany parkiet na podłodze stworzy jedną harmonijną oprawę nadając całkowicie nowy wymiar graficzny tradycyjnym wnętrzom szarych fabryk.
O autorkach
Katarzyna Winkler, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pięciokrotna stypendystka stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Laureatka wielu konkursów architektonicznych – konkursów międzynarodowych: Inspireli Award 2019, 24H competition w 2018 r. jak również konkursów ogólnopolskich: World of the Future i MultiComfort House Student Contest. Czynny uczestnik warsztatów projektowych. Obecnie projektantka biura architektonicznego specjalizująca się w rozwiązaniach adaptacji obszarów miejskich do zmian klimatu. Pasjonatka budownictwa pasywnego i konstrukcji drewnianych.
Patrycja Czechowska, absolwentka studiów inżynierskich i magisterskich Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, które ukończyła z wyróżnieniem.
W ciągu ostatnich kilku lat wzięła udział w ponad dwudziestu konkursach architektonicznych studenckich i zagranicznych. Laureatka wielu z nich: dwukrotna finalistka Inspireli Award 2019, 24H competition, World of the Future, MultiComfort House Student Contest, Inżynierski Dyplom Roku 2018, a także wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. M. Nowickiego.
Już podczas studiów zaczęła współpracę z wrocławskimi biurami architektonicznymi, rozwijając swoje umiejętności projektowe, oraz graficzne. Interesuje się architekturą ekologiczną i jej wpływem na otoczenie. Obecnie specjalizuje się w zakresie projektowania w konstrukcji CLT.