1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. ENGINNERS
  4. „OD WIZJI DO PROJEKTU” – SNØHETTA Z WYKŁADEM W WARSZAWIE!
„OD WIZJI DO PROJEKTU” – SNØHETTA Z WYKŁADEM W WARSZAWIE!
0

„OD WIZJI DO PROJEKTU” – SNØHETTA Z WYKŁADEM W WARSZAWIE!

0

23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snøhetta. To jedna z najbardziej kreatywnych i najlepiej rozpoznawalnych pracowni architektury i designu na świecie. Są autorami wielu ikonicznych realizacji, między innymi słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie, Opery Narodowej w Oslo czy obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell. Wykład organizowany jest przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. 

„Od wizji do projektu” – taki tytuł nosi cykl wykładów, organizowanych od trzech lat przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Na zaproszenie Fundacji Warszawę odwiedzają gwiazdy światowej architektury, przedstawiciele najważniejszych biur i pracowni, laureaci prestiżowych nagród. Wykładowi towarzyszy prezentacja prac nagrodzonych w Stypendium PRAKTYKA i Konkursie TEORIA – dwóch programach Fundacji adresowanych do młodych architektów. W tym roku, 23 marca o godzinie 18:00, wykład wygłosi Jette Hopp, szefowa zespołów projektowych z pracowni Snøhetta.

Snøhetta została założona w roku 1989 przez pięciu młodych architektów, którzy wygrali konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie. Międzynarodowy zespół – trzech Norwegów, Austriak i Amerykanin – zaproponował 11-poziomowy budynek, którego bryła nawiązuje do pochylonego bębna, wyrastający z ziemi u wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to jedna z najważniejszych realizacji tamtego okresu, a niewielka pracownia, powołana do życia przez grupę wizjonerów rozrosła się do jednej z najlepiej rozpoznawalnych marek światowej architektury i designu. 

Dzisiaj Snøhetta zatrudnia sto osiemdziesiąt osób trzydziestu różnych narodowości, a jej biura mieszczą się w Oslo, Nowym Jorku, Innsbrucku i San Francisco. Na swoim koncie mają głośne realizacje na całym świecie. W 2009 roku otrzymali nagrodę Mies van der Rohe za Operę Narodową  i Balet w Oslo, nowatorską konstrukcję, której opadający do ziemi dach pełni również funkcję deptaku. Do klasyki współczesnej architektury weszło oddane w 2011 roku obserwatorium reniferów, wybudowane w sercu Parku Narodowego Dovrefjell. Kameralny pawilon o powierzchni 90m2  jest doskonałym przykładem myśli architektonicznej Snøhetty: możliwie pełnego wpisania realizowanego projektu w naturalne otoczenie.

W zeszłym roku zakończone zostały prace przebudowy nowojorskiego Times Square według projektu  Snøhetty, który zakładał oddanie całego placu pieszym. W tym roku do obiegu wejdą korony norweskie zaprojektowane przez biuro z Oslo, które już zdążyły zyskać miano „najpiękniejszych banknotów na świecie”. W styczniu 2017 do użytku oddany został także „Siódmy pokój”, zawieszony w koronach drzew dziesięć metrów nad ziemią. Jest to jeden z obiektów kompleksu Treehotel w północnej Szwecji. Projekt „Siódmego pokoju” łączy niewielką skalę realizacji z olbrzymim rozmachem koncepcyjnym.

23 marca 2017 roku Jette Hopp opowie o filozofii norweskiej pracowni oraz o źródłach ich pomysłów i rozwiązań. Wykład wygłoszony zostanie w ramach trzeciej edycji cyklu „Od wizji do projektu”, organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Podczas poprzednich edycji w Warszawie gościły Nathalie de Vries (2015), dyrektorka i współzałożycielka holenderskiego biura MVRDV, oraz Amanda Levete (2016), laureatka Nagrody Stirlinga, założycielka pracowni AL_A.

Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja prac nagrodzonych w programach Fundacji: Stypendium PRAKTYKA i Konkursie TEORIA. Laureatem Konkursu TEORIA 2016 został Michał Żyła, student ostatniego roku Politechniki Krakowskiej, autor tekstu „Język i rzeczywistość architektury”. Jego praca jest próbą uporządkowania języka opisu i analizy architektury współczesnej, jest erudycyjnym połączeniem perspektywy architektonicznej z filozoficzną. Laureatami Stypendium PRAKTYKA zostali Przemysław Chimczak i Maciej Warot, autorzy koncepcji reanimacji zadaszenia parkingu, rozciągniętego pomiędzy dwoma superjednostkami blokowymi w Sosnowcu. Zadaszenie o powierzchni 9.500 m2 stanowi jednocześnie podwórko dla ok. 3000 osób mieszkających w obu budynkach. Skala projektu, śmiałość pomysłu oraz jego społeczna wartość są bliskie wartościom, które przyświecały Stefanowi Kuryłowiczowy, patronowi Stypendium. Laureaci obu programów zaprezentują swoje prace 23 marca 2017 roku przed wykładem „Od wizji do projektu”.

Wykład odbędzie się 23 marca o godzinie 18:00 w Wola Center w Warszawie, biurowcu autorstwa Kuryłowicz & Associates, inspirowanego strukturą kryształu.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wspiera odważną i odpowiedzialną twórczość architektoniczną. Inicjuje działania popularyzujące zawód architekta oraz upowszechniania zasady ładu architektoniczno-urbanistycznego w przestrzeni publicznej. Wspiera też przedsięwzięcia wspomagające rozwój społeczności lokalnych oraz innych instytucji działających na rzecz dobra publicznego, w tym na rzecz ochrony i konserwacji zabytków. Patron Fundacji, Profesor Stefan Kuryłowicz, przez całe życie dążył do umocnienia pozycji zawodu architekta w świadomości społecznej. Promowanie spuścizny Stefana Kuryłowicza – zrealizowanych budynków, dokonań publicystycznych, koncepcji biznesowych oraz dorobku dydaktycznego – to cel, który Fundacja realizuje z najwyższą starannością.

„Od wizji do projektu” wykład Jette Hopp (Snøhetta) oraz prezentacja prac laureatów konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 23.03.2017 r. (czwartek) godz. 18:00
Wola Center, ul. Przyokopowa 33, Warszawa
Wstęp na wykład jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Rejestracja uczestników: https://fsk-snohetta.evenea.pl/