Home KONKURSY KDMA I. NAGRODA I 8000ZŁ – X EDYCJA KDMA
I. NAGRODA I 8000ZŁ – X EDYCJA KDMA
0

I. NAGRODA I 8000ZŁ – X EDYCJA KDMA

0

Katharsis. Adaptacja wraku Betonowca w Szczecinie

Autor:

Mateusz Tomaszewski

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Mentor:
dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, prof. PŚ

O projekcie:

Betonowiec znajduje się w Szczecinie, jest w złym stanie technicznym. W celu zwrócenia na niego uwagi, autor podjął się stworzenia projektu jego adaptacji, którego osią ideową jest droga prowadząca do Katharsis. Pobyt na statku, ma pozwalać na oczyszczenie się z ciężaru emocjonalnego, który narasta w nas każdego dnia. Doświadczenie na obiekcie zostało zaplanowane gradacyjnie i pozwala na podjęcie decyzji o formie jego przeżycia. Do statku dopływamy łódką, następnie schodzimy na nieco stabilniejszą platformę. Idąc po trapie w kierunku kadłuba przechodzimy przez ramy budzące skojarzenia bram – kamieni milowych w naszym życiu. Wejście do wnętrza obiektu, symbolicznie odnosi się do wejścia do wnętrza nas samych. Po zejściu pod pokład widzimy dwoje drzwi prowadzących do pomieszczeń. W pierwszym z nich znajduje się misa z ogniem, która ma pozwolić na uczestnictwo w rytuale spalenia “swojego ciężaru”. Drugim pomieszczeniem jest kolumbarium upamiętniające Paula Robien, do którego słońce wpada jedynie przez kraty ustawione wokół lustra w kształcie otworu w kadłubie statku. Kolejne, przepełnione jest ciemnością, to przez nie można dojść do ostatniego pomieszczenia lub wrócić z powrotem do kolumbarium. W ostatnim stoją dwie ławki, a między nimi drzwi w kształcie lustra z wcześniejszego pomieszczenia. Kulminacja doświadczenia może nastąpić w momencie otworzenia się ich i ujrzenia drugiej osoby po drugiej stronie, ma to pokazywać, że w drugim człowieku jest odbicie nas samych.

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

Znaczącym wyzwaniem w przygotowaniu pracy do Konkursu dla Młodych Architektów, było skondensowanie treści całego projektu do krótkiej prezentacji. Rozbudowywana przez kilka miesięcy warstwa ideowa pracy doszła do momentu, w którym pozbawienie pracy wyjaśnienia kilku elementów, powiązań czy też relacji między jej poszczególnymi częściami, może spowodować, że projekt dla odbiorcy będzie na pozór niespójny, lub wręcz niezrozumiały.

O autorze:

Mateusz Tomaszewski

Absolwent Wydziału Architektury, Politechniki Śląskiej.Laureat konkursu Architektury Betonowej 2022, zdobyte wyróżnienie w konkursu ICOMOS im. prof. Jana Zachwatowicza na najlepsze prace dyplomowe w zakresie konserwacji i restauracji zabytków 2022, wyróżnienie w konkursie na najlepszy projekt dyplomowy inżynierski w 2020 roku ZUT w Szczecinie, uczestnik konferencji, wystaw i warsztatów (m.in. Mood for Wood, Twój dom – dialog z tradycją). Aktywność zawodową rozpoczął od pierwszego roku studiów inżynierskich. Popularyzator architektury wśród najmłodszych. Pasjonat swojego rodzinnego miasta – Szczecina.

open