Home KONKURSY KDMA FAMILOFT21
FAMILOFT21
0

FAMILOFT21

0

FINALISTKA

Klaudia Elsner
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Ideą projektu jest stworzenie układu domów szeregowych, przypominające swoją formą ruch węża. Zlokalizowany jest w Zabrzu, na ośmiu działkach. Najmniejsza stała się punktem odniesienia całego projektu. Całość składa się z układu domów, podzielonych na trzy rodzaje segmentów – pierwszego podstawowego i dwóch pochodnych, które są rezultatem narastającej długości działek. Stwarza to przyjazną przestrzeń mieszkalną dla różnych grup docelowych.

Dodatkowo w kierunku pobliskiego stawu wyznaczono przestrzeń, która została przeznaczona pod łąkę. Celem tego jest wykorzystanie spadku terenu i zagwarantowanie widoku na jezioro. Wzorując się na idei domu kompilacyjnego zarówno łąka oraz strefa przedwejściowa stanowią lokalne miejsce spotkań.

Na parterze każdego domu znajduje się przeszklone wejście, salon, toaleta, kuchnia wyspowa z jadalnią oraz basen otwierany na ogród. W segmencie II i III przewidziano dodatkową sypialnię, a toaletę zamieniono na łazienkę. Na piętrze znajdują się sypialnie otwierane na tarasy z prywatnymi łazienkami. Z kolei na dachu przewidziano grill wyspowy z jadalnią plenerową i ogrodem.

Wybierając materiały budowlane nie można było zapomnieć o kontekście. Nawiązując do lokalnych „familoków” wykorzystano cegłę, stawiając na tradycyjną technologię – murowane kominy i stropy kleina sprawiają, że projektowana architektura jest szczera a nie jedynie imitująca śląskie budownictwo, a loftowe wnętrza podkreślają industrialny charakter.

O autorce

Klaudia Elsner
Studentka II roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Współautorka publikacji „Park kieszonkowy w Gliwicach. Studium możliwości aranżacji na centrum edukacji odpowiedzialności społecznej, edukacji ekologicznej i kulturalnej”. Czynnie biorąca udział w konkursach i konferencjach architektonicznych – wyróżnienie w konkursie studenckim na zagospodarowanie parku kieszonkowego w Gliwicach. Zainteresowana urbanistyką oraz nowoczesnymi technologiami typu CAD, BIM. Pasjonatka architektury, jeździectwa i sztuki.

open