1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. VACUUM
VACUUM
0

VACUUM

0

FINALISTA

Michał Kacprzyk
Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej

Jest to projekt koncepcyjny mający na celu poprawienie stanu jakości wód naszej planety. Głównym celem było zaprojektowanie pływającej platformy zbierającej i spalającej śmieci, oraz stworzenie przyzwoitych warunków życia i pracy mieszkańców, tak aby przypominały miejskie osiedle.

Platforma pełni funkcję odkurzacza wsysającego śmieci z powierzchni wody. Do tego celu służy ssawa ciśnieniowa o średnicy 3m. Śmieci są wsysane i transportowane do budynku z basenem, skąd woda wraca z powrotem do oceanu, a jej zawartość pozostaje na stalowej powierzchni. Następnie materiał przenoszony jest do niszczarek, które zmielone części transportują taśmociągiem do bunkra w budynku spalarni. Zalegające w bunkrze śmieci za pomocą ruchomej suwnicy z chwytakiem trafiają do kosza zasypowego, a następnie podlegają procesowi spalania. W efekcie finalnym para wodna napędza silniki tłokowe generujące prąd elektryczny w generatorach. Powstała energia służy do zasilania platformy.

Kluczowym celem było również zaprojektowanie wielofunkcyjnego osiedla przeznaczonego dla 96 mieszkańców. Na platformie znajdują się budynki mieszkalne; miejsca sportu i rekreacji; spalarnia; port; lądowisko; sterownie platformy; oraz supermarket. W projekcie dążono do ciekawego zagospodarowania terenu. Mieszkańcy będą na niej mieszkać miesiącami, dlatego kluczowe było zadbanie o jakość ich życia. Dostęp do platformy jest możliwy drogą morską jak i powietrzną.

O autorze

Michał Kacprzyk
Student 3 roku na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Ambitny i pracowity miłośnik architektury odnoszący liczne sukcesy w branży projektowej. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów architektonicznych oraz projektowych. Pasjonat wielkich konstrukcji stalowych, budownictwa przemysłowego, pasywnego oraz zrównoważonego.