1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE DZIAŁANIA
  4. Przedpremierowe zwiedzanie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Przedpremierowe zwiedzanie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej
0

Przedpremierowe zwiedzanie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej

0

W ostatnim tygodniu maja nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad otworzyła się dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Z inicjatywy Buro Happold i Buildera grupa młodych inżynierów mogła uczestniczyć w zwiedzaniu nowo powstającego obiektu kulturalnego. W ramach wycieczki studenci zwiedzili pomieszczenia zlokalizowane na różnych kondygnacjach budynku, w tym strefę rekreacyjną oraz przyszłe sale wystawowe. Wycieczkę poprowadził Cezary Wierzbicki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Etap prac wykończeniowych stał się czasem intensyfikacji wizyt na placu budowy. Ciekawym aspektem budynku, dostrzegalnym niemal od razu po przejściu do jego wnętrza, są żelbetowe stropy ukształtowane w formie przenikających się masywnych belek i smukłych żeber, stanowiące motyw przewodni wyeksponowanej konstrukcji. Drugim szczególnie efektownym elementem budynku jest zlokalizowana w jego centrum monumentalna, geometryczna klatka schodowa, doświetlona rozproszonym światłem słonecznym poprzez świetliki rozmieszczone w dachu.

Jednakże najciekawsze wyzwanie konstrukcyjne stanowiło posadowienie obiektu. Szczególnym doświadczeniem było wykonanie wykopu bezpośrednio nad stacją i tunelami funkcjonującego metra. Wymagało to specjalistycznych analiz numerycznych odkształceń terenu, sekwencyjnego etapowania i zastosowania posadowienia pośredniego przenoszącego obciążenia poniżej tuneli metra. Wysoki poziom wibracji od infrastruktury komunikacyjnej wymagał zastosowania wibroizolacji. W celu ograniczenia masy budynku, w stropach zastosowano wkłady odciążające, zwane popularnie „bubble deck”.

Spacer po nowo powstałym budynku pozwolił nabrać wstępnego wyobrażenia na temat przyszłego wyglądu wystaw i potencjału wydarzeń kulturalnych, które będą odbywać się na terenie muzeum. Z niecierpliwością oczekujemy otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowanego na koniec 25 października i wierzymy, że efekt końcowy spotka się z entuzjazmem zwiedzających.