1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. JAK OGRANICZYĆ ŚLAD WĘGLOWY BUDYNKÓW? SEKRET TKWI… W FASADZIE!
JAK OGRANICZYĆ ŚLAD WĘGLOWY BUDYNKÓW? SEKRET TKWI… W FASADZIE!
0

JAK OGRANICZYĆ ŚLAD WĘGLOWY BUDYNKÓW? SEKRET TKWI… W FASADZIE!

0

Ślad węglowy to parametr, o którym w branży architektonicznej coraz głośniej mówi się w kontekście działań zmierzających do spowolnienia procesów zmian klimatu. Sektor budowlany odpowiada bowiem za niemal 40% emisji gazów cieplarnianych, a paląca konieczność zmniejszenia tego odsetka wynika nie tylko z oczywistej chęci dbania o naszą planetę i rosnącej świadomości ekologicznej inwestorów, ale także restrykcyjnych przepisów środowiskowych. Producenci komponentów budowlanych stale rozwijają ofertę produktów przyjaznych przyrodzie, a wśród nich istotną rolę odgrywają przeszklenia. Jednym z nich jest szkło bazowe ORAÉ® – oficjalnie uznane za przeszklenie o najniższym śladzie węglowym.

Szkło na elewację budynku jest coraz chętniej wybierane przez architektów ze względu na swoje właściwości. Stanowi źródło naturalnego światła we wnętrzach, pozwala zarządzać warunkami termicznymi w pomieszczeniach, łączyć inwestycję z otoczeniem, a także zagwarantować doskonały design bryły obiektu. Z drugiej strony obliczono, że szklenie stanowi 12% śladu węglowego fasady. Niezwykle istotne było zatem znalezienie rozwiązania, umożliwiającego zredukowanie tego odsetka bez strat na jego jakości czy walorach użytkowych. W tym aspekcie kluczową rolę odgrywa proces produkcji. Jak zatem wytwarzać szkło na miarę oczekiwań XXI wieku?

Recykling w służbie planecie

Stłuczka szklana. Fot. Saint-Gobain Glass

Do najważniejszych dokumentów warunkujących rozwój zrównoważonej architektury należy pakiet regulacji Fit for 55, obejmujący szereg rozporządzeń i dyrektyw dotyczących zredukowania emisyjności na każdym możliwym polu, zwiększenia do 40% odsetka energii pochodzącego z zielonych źródeł do 2030 roku czy niemal dwukrotnego ograniczenia ogólnego zużycia energii. Aby dostosować się do tych wymagań, producenci rozwiązań budowlanych nieustannie pracują nad zoptymalizowaniem procesów ich wytwarzania tak, by oferowane przez nich produkty miały minimalny wpływ na środowisko na każdym etapie swojego życia. Doskonałym przykładem jest szkło ORAÉ®, które we wrześniu ubiegłego roku zadebiutowało w ofercie Saint-Gobain Glass.

– Szkło bazowe ORAÉ® to kolejny krok w kierunku osiągnięcia zakładanej zeroemisyjności do 2050 roku i następny etap realizowania naszego celu nadrzędnego „Making the World a Better Home” – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Do jego wytworzenia wykorzystujemy bowiem zwiększony odsetek pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej oraz odnawialne, zielone źródła energii. Produkcja opierająca się na zastosowaniu stłuczki pozwala ograniczyć nawet o 30% zużycie energii, co przekłada się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o ok. 300 kg CO2, wynikające m.in. z mniejszej temperatury potrzebnej do tego procesu. Jest także niemal całkowicie bezstratna – z tony stłuczki powstanie tona szkła, a to sprawia, że znacząco zmniejsza się zapotrzebowanie na tzw. surowce pierwotne, spełniając założenia modelu gospodarki cyrkularnej.

Komfortowo i ekologicznie

ORAE, fot. Saint-Gobain Glass

Szkło ORAÉ® to prawdziwa rewolucja w branży budowlanej. Jego korzystny wpływ na środowisko naturalne potwierdziła zweryfikowana Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD), oficjalnie uznając je za szkło o najniższym śladzie węglowym.

– Emisyjność szkła ORAÉ® o grubości 4 mm wynosi zaledwie 6,64 kg CO2 na m2 w całym cyklu życia produktu (analiza cradle-to-grave), czyli o 42% mniej w porównaniu do stosowanych dotychczas rozwiązań – mówi Monika Naczeńska. – Pozwala ono zredukować wbudowany ślad węglowy budynku, chronić środowisko i uzyskać lepszą punktację w certyfikatach zielonego budownictwa Well, BREEAM czy LEED.

ORAÉ® zostało wykorzystane w linii fasadowych przeszkleń przeciwsłonecznych z rodziny COOL-LITE® XTREME, wyróżniających się doskonałą selektywnością (S), oznaczającą stosunek ilości światła widzialnego przechodzącego przez szybę do ilości odbijanego na zewnątrz promieniowania podczerwonego. Im wyższa jest jej wartość, tym więcej naturalnego światła dociera do pomieszczeń, a jednocześnie są one chronione przed przegrzaniem. Efekt? Zredukowanie zapotrzebowania energetycznego na chłodzenie wnętrz i zminimalizowanie konieczności sztucznego doświetlania przestrzeni, a tym samym – ograniczenie poziomu tzw. operacyjnego śladu węglowego.

– Przeszklenia COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ® wyróżniają się doskonałymi parametrami technicznymi: g=0,33, Lt=70%, S=2,12 – mówi Monika Naczeńska. – Gwarantują wysoki poziom komfortu termicznego i niezakłócony dostęp światła słonecznego do wnętrz, korzystnie wpływając na samopoczucie oraz zdrowie ich użytkowników i zmniejszając równocześnie energochłonność budynku.

Widok na lepszą przyszłość

Szkło ORAÉ® zadebiutowało na rynku we wrześniu ubiegłego roku. Choć od tego momentu upłynęło niewiele czasu, już teraz stanowi ono ekologiczny fundament do tworzenia przyjaznych naturze fasad.

– Jednym z ostatnich przykładów zastosowania szkła bazowego ORAÉ® jest inwestycja Habitat 7 w Göteborgu. Inwestorzy doceniają jego prośrodowiskowe i użytkowe właściwości, co potwierdzają także prestiżowe, branżowe wyróżnienia, np. nagroda TopBuilder 2023 – dodaje Monika Naczeńska.

Nagroda TopBuilder 2023 dla szkła ORAÉ®, fot. Saint-Gobain Glass

Świadomość konieczności rozwijania architektury dbającej w równym stopniu o użytkowników i przyrodę to nie chwilowy trend, a przyszłość całej branży budowlanej. Ograniczenie emisyjności budynków oraz zakładów produkcyjnych i redukcja zużycia surowców naturalnych, przy zachowaniu najwyższego poziomu walorów użytkowych stosowanych rozwiązań są swojego rodzaju mapą drogową do osiągnięcia neutralności klimatycznej i wyróżnikiem architektury na miarę XXI wieku. Szkło bazowe ORAÉ® niewątpliwie jest jej kluczowym elementem.