1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. INSPIRUJĄCE… JAK SZKŁO! O SZTUCE PROJEKTOWANIA Z UDZIAŁEM ROZWIĄZAŃ SZKLANYCH
INSPIRUJĄCE… JAK SZKŁO! O SZTUCE PROJEKTOWANIA Z UDZIAŁEM ROZWIĄZAŃ SZKLANYCH
0

INSPIRUJĄCE… JAK SZKŁO! O SZTUCE PROJEKTOWANIA Z UDZIAŁEM ROZWIĄZAŃ SZKLANYCH

0

Harmonia i spokój. Zachwycająca gra świateł. Jasne, pełne ruchu oraz słońca przestrzenie. Migotliwe krajobrazy niosące ukojenie. Oto najważniejsze wyróżniki malarstwa impresjonistycznego, ale i… nowoczesnych przeszkleń! Nie bez powodu szkło stawiane jest dziś w centrum projektów architektonicznych. Szklane fasady, wielkoformatowe okna, wewnętrzne ścianki działowe ze szkła ornamentowego czy luster zachwycają wyglądem, nadają aranżacjom dynamikę zależną od pory dnia i otwierają wnętrza na świat. Rozwiązania szklane stały się źródłem inspiracji dla architektów, którzy garściami czerpią z ich właściwości i funkcjonalności to, co najlepsze.

ARCHITEKTURA ZMYSŁÓW

Kiedy spojrzymy na otaczające nas współcześnie budynki możemy zauważyć, że szklane elewacje stały się ich nierozerwalną częścią. Z zewnątrz wizualnie lekkie, estetycznie subtelne, przykuwające uwagę niekonwencjonalnym designem, jak i perfekcją wykonania. Od środka zaś praktycznie nieograniczone widoczną dla oka barierą konstrukcyjną, przybliżające człowieka do natury, wtopione w miejski krajobraz.

Dzisiejsze szkło fasadowe staje na wysokości zadania tak pod kątem estetyki, jak i zapewniania komfortu użytkownikom budynków. Przeszklenia nie tylko pozwalają przełamywać schematy designu i zaskakiwać formą bryły. Otwieranie wnętrz na świat zewnętrzny i zapraszanie do środka jeszcze większej ilości światła ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka oraz jego zadowolenie z przebywania w danej przestrzeni. W odbiorze architektury uczestniczy bowiem nie tylko nasze postrzeganie – równie istotne są wrażenia związane z komfortowym, niczym niezakłóconym funkcjonowaniem.

– Szeroka gama nowoczesnych rozwiązań szklanych pozwala architektom zrealizować niemal każdą, nawet najbardziej niekonwencjonalną koncepcję projektową. Do wyboru mamy więc szkło gięte, wzmacniane termicznie, laminowane i z międzywarstwami barwnymi lub dekoracyjnymi, a co najważniejsze – w wielkim formacie, które nie tylko robi wrażenie, ale także czyni dużo dobrego dla przestrzeni miejskiej oraz przebywających we wnętrzach osób – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Szkło wielkoformatowe, sięgające dziś nawet 18 metrów długości, minimalizuje konieczność stosowania ram, dzięki czemu nie zaburza ciągłości i przejrzystości przegród. Tym samym powoduje efekt bardziej przestronnych wnętrz, które zdają się przechodzić jedne w drugie i harmonijnie łączyć z otoczeniem budynku. Dla użytkowników oznacza to jeszcze więcej światła dziennego w pomieszczeniach i możliwość podziwiania niczym niezmąconych widoków na świat zewnętrzny.

Zacieranie granicy między wnętrzami a otoczeniem to jedna z wielu zalet szkła fasadowego, obok doskonałych parametrów użytkowych, wiernego odwzorowywania kolorów i niskiej refleksyjności, które potęgują doznania wizualne i kształtują architektoniczny charakter tak zewnętrznej, jak i wewnętrznej części budynków.

Inspirujące...jak szkło! (2).jpg

DOM ZE ŚWIATŁA I ZIELENI

Przestrzeń jest jednym z najważniejszych pojęć w architekturze, a w przypadku naszych domów nabiera dodatkowego znaczenia. Kiedy w budynkach spędzamy nawet 90% czasu, poczucie stałego obcowania z naturą pośród własnych czterech ścian staje się bezcenną wartością. Tutaj łącznikiem ze światem przyrody, a zarazem bramą do naszego lepszego samopoczucia, są wielkoformatowe okna z wysokiej jakości pakietami szybowymi. Najlepiej takie, które ciągną się przez całą wysokość pokoju, od podłogi aż po sufit! Bo czy może być coś bardziej zachwycającego niż żywy obraz zamknięty w okienne ramy, który zmienia się wraz z porami dnia i roku?

Dzięki doskonałym parametrom wizualnym i użytkowym nowoczesne szyby malują we wnętrzach świetliste aranżacje i sprawiają, że uroki Ziemi mamy wprost na wyciągnięcie ręki. Wiosną wpuszczają do domów soczystą zieleń traw i promienie słońca, które miękko rozlewają się po meblach, ścianach czy podłogach. Zimą zaś zapraszają kojącą biel ośnieżonych drzew i spokój stalowego nieba. Panoramiczne przeszklenia pozwalają na fascynującą grę świateł i cieni, tworząc klimat zależny od chwili i przywodząc na myśl najwybitniejsze impresjonistyczne dzieła malarskie. Okna z szybami XXL wprowadzają harmonię do aranżacji, ale i naszego życia – światło słoneczne to prawdziwy zastrzyk energii witalnej i źródło dobrego nastroju.

Inspirujące...jak szkło! (3).jpg

PRZESTRZEŃ PEŁNA KREATYWNOŚCI

W przypadku nowoczesnej, nastawionej na człowieka architektury liczy się także to, co wewnątrz. Na nasz codzienny komfort życia wpływa odpowiednio zaprojektowana przestrzeń, która nie przytłacza monumentalizmem ścian odbierającym poczucie swobody.

Sztuka aranżacji wnętrz polega na przełamywaniu schematów, a to wymaga stosowania nieszablonowych rozwiązań. Nowoczesny wystrój jest zasługą nieoczywistych połączeń, zaskakujących faktur i niebywałych funkcjonalności. Szkło do wnętrz nadaje przestrzeni niezwykły i niepowtarzalny wymiar, nasyca ją światłem i ożywia. Kolorowe panele dekoracyjne, półprzezierne ścianki z wytłoczonymi wzorami, lustra czy doskonale przezroczyste kabiny prysznicowe same w sobie stanowią najwyższą ozdobę – razem zaś tworzą idealnie dopasowany kolaż kompozycyjny, w którym finezyjny dekor ornamentów łączy się z hipnotyzującą głębią zwierciadeł i zniewalającą przeziernością szklanych tafli. Umiejętność jednoczesnego dzielenia i łączenia przestrzeni oraz subtelnego jej rozświetlania przy zachowaniu dużej dozy intymności, czyni szkło najlepszym przyjacielem każdej koncepcji projektowej, z którym zrealizujemy nasze najśmielsze wizje.

Najwyższa dbałość o design oraz parametry nowoczesnych przeszkleń sprawia, że ich rola daleko wykracza dziś poza podstawową funkcję doświetlania przestrzeni. Rozwiązania szklane pozwalają rozkoszować się dynamiką i bliskością świata zewnętrznego, który staje się nieodłączną częścią wnętrz, a przy tym czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Oto, jak szkło jest sprzymierzeńcem w kreowaniu arcydzieł architektury.