1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. NAGRODA DOM CONSTRUCTION I 1250 ZŁ
NAGRODA DOM CONSTRUCTION I 1250 ZŁ
0

NAGRODA DOM CONSTRUCTION I 1250 ZŁ

0

Firma Dom Construction, wspierająca program przeznaczyła 5000 zł na dodatkowy fundusz nagród przyznawany w Konkursie dla Młodych Inżynierów. W ramach tego funduszu wybrała cztery najlepsze prace.

Ocena przydatności modelu BIM pod kątem jego wykorzystania do BIM 4D i 5D

Autorka:
Katarzyna Kochaniewicz

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Mentor:
dr inż. Damian Wieczorek

O projekcie:

Celem pracy była analiza możliwości wykorzystania modelu 3D stworzonego do celów projektowych, w BIM 4D i 5D. Inspiracją do podjęcia tego tematu była próba eliminacji błędów oraz problemów występujących w czasie procesu inwestycyjnego. Wiele z tych komplikacji mogłoby być wyeliminowanych na wcześniejszym etapie, dzięki zastosowaniu zunifikowanego systemu, na co pozwala praca w technologii BIM. Praca skupia się na optymalizacji procesów budowlanych, związanych z tworzeniem harmonogramów, kosztorysów oraz wykrywaniu kolizji, na podstawie istniejącego modelu konstrukcji prefabrykowanej.

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Głównym wyzwaniem w pracy była optymalizacja i usprawnienie procesu inwestycyjnego, poprzez analizę możliwości wykorzystania technologii BIM 4D i 5D, w celu zmniejszenia nieplanowanych kosztów bezpośrednich i pośrednich, jak również wyeliminowanie błędów pomiarowych powierzchniowych, ilościowych oraz kolizji.

O autorce:

Katarzyna Kochaniewicz

Absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Absolwentka kierunku Budownictwo w języku angielskim na specjalności Construction Technology and Management. Członek Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Parlamentu Studentów Politechniki Krakowskiej. Przewodnicząca Koła Naukowego „Zastosowań Informatyki w Budownictwie”. Od 3. roku studiów łączyła naukę z pracą zawodową. Aktualnie pracuje jako asystent kierownika projektu w wiodącej firmie doradczo-inżynierskiej w Europie. Interesuje się technologią BIM oraz optymalizacją i automatyzacją w zarządzaniu.