Home KONKURSY KDMI II. WYRÓŻNIENIE – VI EDYCJA KDMI
II. WYRÓŻNIENIE – VI EDYCJA KDMI
0

II. WYRÓŻNIENIE – VI EDYCJA KDMI

0

Cienkościenny kompozyt do budowy łodzi betonowej

Autor:
Marcin Różycki

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Mentorka:
dr hab. inż. Izabela Hager prof. PK

O projekcie:

Celem pracy było opracowanie kompozytu mineralnego z betonu tekstylnego, nieprzepuszczalnego dla wody i odpowiedniego do wykonania cienkościennych elementów przesłon, paneli elewacyjnych i zadaszeń. Przeprowadzone badania miały na celu określenie możliwości wykorzystania opracowanych betonów tekstylnych w budownictwie, ale również ich zastosowanie do wykonania kadłuba łodzi betonowej. W pracy zaproponowano zastosowanie betonu z proszków reaktywnych (RPC) ultra-wysokowytrzymałej matrycy cementowej i wzmocnienie dobranymi tekstyliami. W celu zmniejszenia ciężaru łodzi zaproponowano zastosowanie do wykonania kompozytu kruszywa lekkiego. W części doświadczalnej wykonano beton tekstylny i przeprowadzono obszerne badania właściwości fizycznych i mechanicznych matrycy, jak również przeprowadzono badania cienkościennych zbrojonych kompozytów o grubościach 1, 2, 3 i 4 mm. Wyniki badań wytrzymałościowych oraz określenie szczelności wobec wody wskazały na potencjał wykorzystania opracowanych kompozytów do wykonania łodzi o skomplikowanej formie przestrzennej. Wyniki pracy i zebrane doświadczenia zostały wykorzystane przy opracowaniu i wykonaniu betonowych kajaków PKanoe 2.0 i Drakanoe o masie ok. 40, w których grubość ścianek burty wynosiła zaledwie 3 mm. Łodzie wzięły udział w międzynarodowych regatach kajaków betonowych BetonKanoRace w Holenderskim mieście Delft, maj 2023 roku. 

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Głównymi wyzwaniem inżynierskim pracy było zaproponowanie rozwiązania materiałowego odpowiedniego do wykonania burty łodzi betonowej – materiału o odpowiedniej wytrzymałości i szczelności dla wody. Celem było opracowanie cienkościennego kompozytu cementowego, którego matrycą jest beton z proszków reaktywnych wykonany na kruszywie lekkim, a zbrojenie stanowiły tekstylia z włókien szklanych.

O autorze:

Marcin Różycki

Student I roku II stopnia Structural Design and Management in Civil Engineering na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od 2019 przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych, zajmującego się technologią wykonania i budową betonowych kajaków sportowych startujących w międzynarodowych zawodach ekip uczelni technicznych. Kierował zespołem PKanoe uczestniczącym w regatach w Brandenburg an der Havel, Niemcy w 2022 i w zawodach BetonKanoRace, Delft, Niderlandy w 2023, realizującym projekty finansowane z FutureLab PK w 2019 i 2023. Wykonawca Projektu Koła Naukowe Tworzą Innowacje, finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr MEiN SKN/SP/569443/2023 Działacz roku w plebiscycie „Szafirowe Smoki” działalności studenckiej na Politechnice Krakowskiej w 2022. Stypendysta Stypendium JM Rektora Politechniki Krakowskiej dla najlepszych studentów. Pasjonat sportu: kajakarstwa, wędkarstwa i piłki nożnej.

open