Home KONKURSY KDMA FINALISTKA – X EDYCJA KDMA
FINALISTKA – X EDYCJA KDMA
0

FINALISTKA – X EDYCJA KDMA

0

Miejska agrokultura jako podstawa eksperymentalnej komunalnej zabudowy mieszkaniowej.

Autorka:
Kamila Gołąbek

Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej

Mentorka:
dr inż. arch. Magdalena Szpytma

O projekcie:

Od połowy XX wieku obserwujemy na świecie postępujący proces dynamicznej urbanizacji. Szybkie tempo życia, niekorzystnie ukształtowane przestrzenie publiczne i niewystarczająca dostępność terenów zielonych w okolicach osiedli to tylko jedne z wielu problemów dzisiejszych miast. Wychodząc im naprzeciw, zaproponowałam koncepcję zespołu mieszkaniowego O.SADY. Idea za najwyższą wartość zakłada projektowanie odpowiedzialne, w zgodzie z naturą przy jednoczesnym zachowaniu walorów architektonicznych. Projekt składa się z sześciu czterokondygnacyjnych budynków o funkcji mieszkaniowej oraz z obiektu wielofunkcyjnego. Każdy z bloków zawiera 24 mieszkania, do których przypisana jest spiżarnia. W każdym z budynków zaproponowałam także 5 stref wspólnych: lobby i ogród zimowy, kuchnia i jadalnia, sala wielofunkcyjna, strefa rekreacji na świeżym powietrzu, „ogródki działkowe” na dachu. Strefy te mają tworzyć przestrzeń do rekreacji i integracji lokalnej społeczności. Zespół budynków rozmieściłam wśród obszernego, wieloowocowego sadu, zapewniającego mieszkańcom nie tylko źródło ekologicznej i taniej żywności, ale również miejsca pracy i spotkań. Budynek wielofunkcyjny, będący dodatkową przestrzenią wspólną dla mieszkańców, zawiera restaurację, część gospodarczą do produkcji przetworów z zebranych owoców i obsługi technicznej sadu oraz targ oferujący lokalne plony. Zlokalizowany został nie w centrum całego założenia, a na skraju działki, aby nie zamykać się na mieszkańców samego osiedla, a stać się miejscem tętniącym życiem otwartym dla całej okolicy. 

Co było największym wyzwaniem architektonicznym?

W ostatnich latach coraz mocniej widoczna jest konieczność zmiany schematu typowego osiedla mieszkaniowego i wdrożenia nowoczesnych inicjatyw projektowania do terenów miejskich. Dlatego podjęłam wyzwanie wykreowania koncepcji odpowiadającej na współczesne potrzeby i problemy mieszkańców miast. Projekt zakłada stworzenie funkcjonalnej i atrakcyjnej przestrzeni, wzbogaconej o liczne strefy wspólne mające za zadanie stać się scenerią do codziennego życia, spotkań i integracji lokalnej społeczności.

O autorce:

Kamila Gołąbek

Absolwentka Architektury i Urbanistyki na Politechnice Rzeszowskiej. Uczestniczka licznych konkursów, autorka artykułów naukowych, w 2022 roku laureatka II nagrody w konkursie Dyplom z ArchiCadem za pracę inżynierską „FOR REST. Centrum Zdrowia Psychicznego i Medytacji.”. W swoich projektach szczególną uwagę zwraca na funkcjonalność, prostotę i estetykę stosowanych rozwiązań.  Szczególnie zainteresowana psychologią środowiskową, bada i analizuje jak kształtować architekturę aby w pozytywny sposób oddziaływała na jej użytkowników.  Zawodowo realizuje się w branży architektonicznej oraz grafice komputerowej w Polsce oraz za granicą. W wolnych chwilach miłośniczka podróży, zainteresowana w szczególności Azją Południowo-Wschodnią. Uwielbia uczyć się architektury przez pryzmat różnych kultur.

open