1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. FINALISTKA – VI EDYCJA KDMI
FINALISTKA – VI EDYCJA KDMI
0

FINALISTKA – VI EDYCJA KDMI

0

Praktyczne zastosowanie bezzałogowego statku powietrznego (drona) w budownictwie

Autorka:
Natalia Buch

Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej

Mentor:
dr inż. Mariusz Szóstak

O projekcie:

Projekt dotyczy praktycznego zastosowania innowacyjnych technologii, w tym elementów technologii BIM oraz wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego do pozyskania chmury punktów, która posłużyła do zamodelowania geometrii istniejącego rusztowania budowlanego.

Do zgromadzenia materiału wykorzystano bezzałogowy statek powietrzny firmy DJI model Phantom 4 PRO V2.0.

Następnie chmurę punktów przygotowano do analizy poprzez oczyszczenie jej w programie Autodesk ReCap Pro 2022, w celu poprawienia widoczności i przejrzystości punktów. 

Kolejnym krokiem było wstawienie chmury punktów do programu Autodesk Revit 2023 i pomiar elementów rusztowania w celu dostosowania geometrii rusztowania do stanu istniejącego. Po zapoznaniu się z ofertą PERI wybrano najbardziej uniwersalny system rusztowań PERI UP Flex o szerokości systemowej 75 centymetrów, która pokrywała się z szerokością analizowanego rusztowania. 

W celu przyspieszenia procesu modelowania rusztowania opracowano jedną, podstawową rodzinę rusztowania, zawierającą płaszczyzny odniesienia, określające geometrię rusztowania. Po dobraniu wszystkich niezbędnych elementów,  utworzono rodzinę/grupę modeli składających się z różnych typów wariantów rusztowania budowlanego, m. in. składającej się z różnej liczby poręczy ochronnych czy też różnych miejsc występowania stężeń.

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Pracę cechuje szereg wyzwań począwszy od podjęcia się tematyki wykraczającej poza program studiów. Pierwszym zadaniem było opracowanie chmury punktów i jej wyczyszczenie w programie Autodesk ReCap Pro 2022, a następnie podczytanie jej do programu Autodesk Revit 2023 i zamodelowanie geometrii istniejącego rusztowania. 

O autorce:

Natalia Buch

Magister inżynier budownictwa o specjalności BIM Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Pasjonat BIM i innowacyjnych rozwiązań. Obecnie pracuje w biurze projektowym, w którym spełnia się w środowisku BIM modelując konstrukcje w programie Revit. Po godzinach trenuje taniec towarzyski i dąży do zdobycia najwyższych klas tanecznych.