1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE RYNEK
  4. GRUPA NDI IDZIE W TECHNOLOGIĘ BIM!
GRUPA NDI IDZIE W TECHNOLOGIĘ BIM!
0

GRUPA NDI IDZIE W TECHNOLOGIĘ BIM!

0

Transparentność procesu budowlanego, oszczędność czasu i pieniędzy oraz ograniczenie śladu węglowego – zalet technologii BIM (ang. Building Information Modeling) jest wiele. I choć wdrożenie tej nowoczesnej metodyki na projektach budowlanych bywa czasochłonne, to inżynierowie z Grupy NDI nie mają wątpliwości, że warto! Już wykorzystują ją m.in. przy realizacji parkingu wielopoziomowego przy Krakowskim Centrum Muzyki, na budowie stadionu miejskiego w Katowicach czy Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie.

– Zdajemy sobie sprawę, że technologia BIM to przyszłość branży budowlanej, dlatego stopniowo będziemy starali się wprowadzać ją do jak największej liczby realizowanych przez nas projektów – zapowiada Marcin Lewandowski, wiceprezes, dyrektor pionu ds. realizacji w NDI. – Wykorzystywanie tej technologii oznacza korzyści zarówno dla projektanta, wykonawcy, jak i inwestora. A im bardziej skomplikowany i unikatowy jest projekt, tym te korzyści mogą być większe. A my w NDI szczególnie lubimy skomplikowane i ambitne projekty.

 Na ten moment inżynierowie z Grupy NDI z modelowania informacji o budynku korzystają np. na budowie parkingu wielopoziomowego przy Krakowskim Centrum Muzyki, gdzie prace realizują w oparciu o model 3D – nasycony potrzebnymi informacjami. Jak twierdzą, BIM umożliwia im stały dostęp do na bieżąco aktualizowanych informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. 

Transparentność i precyzja

– Na budowie parkingu wielopoziomowego przy Krakowskim Centrum Muzyki nasz model przede wszystkim służy kadrze inżynierskiej, która może sprawnie i szybko zliczać np. poszczególne ilości betonu, które będą potrzebne danego dnia do wylania. Oszczędzają w ten sposób czas i robią to z dużo większą dokładnością – tłumaczy Marcin Majta,  BIM Manager w firmie NDI. – Dodatkowo model chcemy wykorzystać do „wyczyszczenia” wszelakich potencjalnych kolizji międzybranżowych. W wersji 2D takie kolizje czasem się pojawiają. Tymczasem geometra 3D jest nieomylna. Nasz model pozwala nam je wykryć i wyeliminować, zanim one fizycznie wystąpiłyby na budowie. A to oczywiście pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak podkreślają specjaliści z Grupy NDI, nowoczesna technologia BIM oznacza pełną przejrzystość procesu budowlanego. Eliminuje ewentualne spory o ilość prac wykonanych, pozostałych do wykonania i  robót dodatkowych, nieujętych w projekcie.

Dodatkowy czas i jakość

– Dla mnie osobiście największą korzyścią tej technologii jest to, że kadra nadzorująca może spędzać mniej czasu przy komputerze, a bardziej może skupić się na pilnowaniu jakości prac na budowie. Bo BIM np. ogranicza czas poświęcany na obmiarowanie wykonanych robót, rozliczanie ilości wykonanych prac i tego typu zdania – mówi Marcin Majta z NDI.

BIM Manager zapowiada również, że po zakończeniu robót przy budowie parkingu w Krakowie, model 3D wraz z dokumentacją powykonawczą trafi do inwestora. Ten będzie mógł z niego korzystać już na etapie eksploatacji obiektu.

Ukłon dla środowiska

Ale NDI technologię BIM wykorzystuje także na etapie projektowania  – m. in. przy realizacji Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie.

– Koordynujemy prace projektowe w modelu 3D, dbając dodatkowo o przypisywanie tam informacji, które w dalszej kolejności zostaną wykorzystane przy robotach budowlanych. W tym przypadku projektowanie z wykorzystaniem elementów metodyki BIM pozwala nam szukać już teraz możliwości dodatkowych optymalizacji oraz sprawnie kalkulować opłacalność ewentualnych rozwiązań zamiennych – tłumaczą  specjaliści z NDI.

Co ważne, wykorzystanie elementów metodologii BIM pozwala również na etapie projektowania szacować i obliczać ślad węglowy, który powstanie przy wykonaniu danego obiektu, a co za tym idzie umożliwia projektowanie w sposób jak najbardziej zrównoważony dla środowiska.