1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. Ochrona pustułek na terenie cementowi Cemex Polska
Ochrona pustułek na terenie cementowi Cemex Polska
0

Ochrona pustułek na terenie cementowi Cemex Polska

0

W CEMEX dużą wagę przywiązujemy do ochrony różnorodności biologicznej. I właśnie dlatego w naszych Cementowniach w Chełmie i Rudnikach, na terenie których zauważyliśmy obecność pustułek, wdrożyliśmy działania mające na celu wspieranie populacji tego gatunku. Pustułka, mimo iż jest najpopularniejszym sokołem w Polsce, podlega ścisłej ochronie gatunkowej i wymaga ochrony czynnej.

Pustułka (Falco tinnunculus) jest średniej wielkości ptakiem drapieżnym osiągającym rozmiary od 32 do 35 cm. Przedstawiciele obydwu płci mają jasnobeżowy spód ciała i są gęsto nakrapiane. Samica ma brązowe ubarwienie zewnętrzne, podczas gdy samiec jest bardziej rdzawy. Ponadto samiec wyróżnia się popielatą barwą głowy oraz ogona. Niezależnie od płci pustułki mają na ogonie czarną pręgę, która u samicy dodatkowo znajduje się w towarzystwie ciemnych prążków.

Pustułki często bytują na terenach zindustrializowanych, wokół których znajdują się łąki i pola. Wynika to z faktu, że są ptakami drapieżnymi żywiącymi się głównie gryzoniami i gadami. Polują, wykorzystując charakterystyczną technikę zawisania w powietrzu, a ofiarę potrafią dostrzec z odległości nawet 1,6 km!

Do gniazdowania pustułki wybierają miejsca położone na dużych wysokościach. Ptaki te nie budują własnych gniazd, a na miejsca lęgu wykorzystują jedynie gotowe konstrukcje, np. opuszczone gniazda ptaków krukowatych, załomy i wnęki wysokich budynków lub nawet skrzynki na kwiaty na mało odwiedzanych balkonach.  Okres lęgowy rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. Wtedy też samice składają od 4 do 6 jaj. Mniej więcej po miesiącu zaczynają wykluwać się z nich pisklęta. Pozostają one w gnieździe przez kolejny miesiąc, w czasie którego rosną dokarmiane przez rodziców.

W okresie zimowym część pustułek pozostaje w Polsce, inne samotnie lub w niewielkich grupach wędrują na południe Europy lub do Afryki.

Fot: Samiec i samica pustułki (Falco tinnunculus) w budce lęgowej

 

CEMEX dla pustułek

Biorąc pod uwagę preferencje pustułek, nasze cementownie są dla nich idealnym siedliskiem! Nic więc dziwnego, że ptaki te zaczęły odwiedzać zakłady CEMEX położone w Chełmie i Rudnikach. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, zaprosiliśmy do cementowni ornitologów, którzy pomogli nam wytypować najlepsze miejsca na stworzenie im sztucznych miejsc gniazdowania.  Ze względu na fakt, że pustułki nie budują własnych gniazd, ważnym elementem czynnej ochrony tego gatunku jest wieszanie budek. Nie tylko umożliwiają one ptakom odbycie lęgu, lecz dzięki swojej budowie zapewniają również bezpieczeństwo jajom i pisklakom.

W Chełmie pustułki zauważono w 2011 roku, wtedy też założono dla nich pięć budek lęgowych na kominie oraz wieży wymienników ciepła.
W Rudnikach ślady obecności ptaków zaobserwowano parę lat później i w związku z tym w 2020 roku utworzono dla nich trzy sztuczne miejsca gniazdowania na terenie cementowni. Dzięki temu pustułki corocznie bez przeszkód mogą przystępować do lęgu, a ze złożonych w bezpiecznych warunkach jaj wykluwają się pisklaki. Dodatkowo, aby umożliwić pracownikom, a także miłośnikom birdwatchingu spoza firmy, obserwację ptaków, w budkach zamontowano kamery z transmisją na żywo udostępnianą na stronie CEMEX. Dzięki urządzeniom w Chełmie i Rudnikach wszyscy zainteresowani mogą śledzić, ile młodych pustułek każdego roku przychodzi na świat w naszych cementowniach oraz przyglądać się ich zachowaniom. 

Zapraszamy do obserwacji pustułek razem z nami! Polecamy szczególnie okres od marca do czerwca kiedy w gniazdach można zobaczyć jaja oraz małe pisklaki.

 

Podgląd na żywo gniazd pustułek

Poniżej prezentujemy grafiki z położeniem budek lęgowych dla pustułek w naszych zakładach. Zapraszamy do oglądania transmisji z gniazd oznaczonych symbolami kamery, w okresie od marca do sierpnia. W pozostałych miesiącach streaming jest wyłączony, ponieważ ptaki przebywają poza budkami lęgowymi.

Położenie budek lęgowych w Cementowni Chełm

Położenie budek lęgowych w Cementowni Rudniki

Więcej informacji na stronie: Ochrona pustułek w CEMEX Polska | CEMEX Polska