1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. Nagroda CEMEX Building Award 2022 dla polskiego projektu
Nagroda CEMEX Building Award 2022 dla polskiego projektu
0

Nagroda CEMEX Building Award 2022 dla polskiego projektu

0

Rezydencja Chwaliszewo w Poznaniu zdobyła miejsce na podium w 31. edycji konkursu CEMEX Building Award 2022 w kategorii budownictwa mieszkaniowego. Wręczenie nagród w tym prestiżowym konkursie miało miejsce 3 listopada w Meksyku.

Konkurs CEMEX Building Award jest organizowany od 1991 roku, a jury nagradza w nim najbardziej innowacyjne i kreatywne projekty budowlane z całego świata, które wykorzystują najlepsze i proekologiczne rozwiązania technologiczne. Ceremonia wręczenia nagród w 31. edycji konkursu odbyła się 3 listopada w Hyatt Regency Hotel Polanco w stolicy Meksyku. To podczas niej przedstawiono zwycięzców oraz najlepsze projekty.

W tegorocznej edycji trzy polskie projekty znalazły się w gronie finalistów, natomiast jeden z nich zdobył trzecie miejsce w swojej kategorii. Jest to rezydencja Chwaliszewo z Poznania. Pozostałymi finalistami są Most Anny Jagiellonki w Warszawie (zwany Mostem Południowym) w kategorii „infrastruktura” oraz nawierzchnia z dekoracyjnego betonu DECO STONE na Gubałówce, w kategorii „przestrzeń publiczna”.

Rezydencja Chwaliszewo w Poznaniu to pięciopiętrowy budynek mieszkalny, w którym zastosowano najlepsze rozwiązania współczesnej architektury. Do jego budowy wykorzystano 6 tys. m3 betonu, m.in. DECO ARCH, Promptis i XtraBET. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom architektonicznym udało się stworzyć elegancką przestrzeń wypełnioną światłem, z dbałością o zieleń, a przy tym funkcjonalną i nawiązującą swoją bryłą do dawnego budownictwa dzielnicy. Budynek zaprojektował architekt Piotr Borkowski, a inwestorem była firma Atal SA.

– Z wielką satysfakcją przyjmujemy nagrodę w prestiżowym konkursie CEMEX Building Award. Jest ona dla nas powodem do dumy, zważywszy na renomę i międzynarodowy zasięg konkursu. Ogromnie się cieszę, że projekt pod marką ATAL zyskał uznanie jury, złożonego z branżowych ekspertów – mówi Zbigniew Juroszek, prezes ATAL SA. – Przyznany tytuł potwierdza klasę inwestycji Rezydencja Chwaliszewo, pełnej nowoczesnych rozwiązań i zaprojektowanej w duchu współczesnego designu. To także wyraz uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu – dodaje prezes.

– Obecność trzech polskich projektów w finale konkursu CEMEX Building Award stanowi wyróżnienie dla polskiej myśli technologicznej i architektonicznej. Wykorzystane we wszystkich projektach produkty z oferty CEMEX charakteryzują doskonałe właściwości, wielość zastosowań oraz najwyższa jakość, z której jesteśmy dumni – mówi Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały w CEMEX Polska.

Konkurs CEMEX Building Award jest podzielony na dwie edycje. Jedna jest przeznaczona wyłącznie dla projektów realizowanych w Meksyku, druga, międzynarodowa, jest dostępna dla projektów budowlanych z całego świata. Jury wybiera finalistów w kilku kategoriach: budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne, budynki użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna oraz infrastruktura. Przyznawane są również nagrody specjalne za projekty z zakresu zrównoważonego budownictwa, czy powszechnej dostępności infrastruktury.