Home YOUNG ARCHITECTS YA RYNEK UMCS LUBLIN – NOWOCZESNE OBLICZE NAUKI
UMCS LUBLIN – NOWOCZESNE OBLICZE NAUKI
0

UMCS LUBLIN – NOWOCZESNE OBLICZE NAUKI

0

Edukacja w tak przyjaznym i inteligentnym środowisku, jakie zostało stworzone w nowym budynku Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie, to komfort korzystania nie tylko z wiedzy, ale i osiągnięć nowoczesnych technologii.

Oddany do użytku w kwietniu tego roku obiekt Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stał się wizytówką kampusu przy ul. Głębokiej. Jest integralną częścią realizowanego stopniowo miasteczka akademickiego ulokowanego na tym obszarze.

Dominanta: aluminium i szkło
Pięciokondygnacyjna bryła komponuje się z wcześniej wybudowanymi obiektami akademickimi: Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutem Psychologii. Dominuje tu szkło i aluminium. Oprócz transparentnej fasady dodatkowym źródłem światła jest przeszklony dach, który poprzez szereg kondygnacji tworzy wewnętrzne nasłonecznione lobby, rozjaśniając wnętrze budynku. W parze z nowoczesną elewacją idą funkcjonalne, przestronne, wyposażone w infrastrukturę na miarę współczesnych czasów wnętrza. Mieszczą się tu aule konferencyjne z zapleczem multimedialnym dla kilkuset studentów, przestronne sale dydaktyczne a także specjalistyczne pracownie, w tym laboratoria z aparaturą badawczą, a nawet sala baletowa, muzyczna czy kameralny teatr.

Fot. arch. Ponzio

Punktem wyjścia w doborach systemowych było wykonanie ponadgabarytowych maskownic na elewacji, które ustawione wertykalnie tworzą gęstą palisadę przed szklaną ścianą. Z racji dużych sił poziomych i pionowych oddziałujących na profil osadzenie takiego elementu jako maskownicy fasadowej wymagało stabilnej podstawy, czyli ponadgabarytowego słupa aluminiowego. Prawdziwym wyzwaniem było wkomponowanie jednokondygnacyjnych, gładkich, strukturalnych wstawek w regularnie poprzecinaną żyletkami elewację. W przypadku tego projektu architekci od wczesnej fazy projektu budowlanego rozpoczęli z nami konsultacje rozwiązań elewacyjnych i to zaowocowało wzorową realizacją. Profesjonalizm architektów oraz zaufanie do naszego doradztwa pozwoliły urzeczywistnić projekt jeden do jednego, bez ustępstw kierowanych ceną. Praca wielu osób z naszej firmy i wybranego do realizacji ślusarki właściwego wykonawcy pozwoliła zoptymalizować rozwiązania również pod względem ekonomicznym, z korzyścią dla inwestora.

W nowo wzniesionym budynku Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie wykonaliśmy ok. 3 000 m2 fasad aluminiowo-szklanych w systemie PONZIO PF152. Elewacja została zaprojektowana w sposób bardzo urozmaicony poprzez przenikanie się systemu „tradycyjnego” PF152HI z systemem semistrukturalnym PF152ESG. Fasady w systemie tradycyjnym zostały wykonane przy użyciu specjalnie zaprojektowanych słupów o szerokości 101 mm oraz listew maskujących pionowych o wymiarach 100 x 300 mm, które pełnią funkcję żyletek – zacieniaczy. Jest to bardzo nowatorskie, ale trudne technicznie do wykonania rozwiązanie. Dodatkowe trudności sprawiało nam opracowanie i wykonanie połączeń tych fasad z przenikającymi się z nimi fasadami semistrukturalnymi (wykonanymi na słupach o szerokości 50 mm) w sposób zapewniający odpowiednią ich nośność oraz szczelność. W ścisłej współpracy z Działem Technicznym firmy PONZIO udało nam się wszystkie te trudności pokonać, a efekty naszych działań najlepiej widać, patrząc na gotowy obiekt.

Fasada montowana była do boków słupów oraz podciągów żelbetowych z dokładnością do +-1 mm. Jej konstrukcja jest utrzymana w kolorze białym. Elewacja budynku obrazuje fasadę z żyletkami oraz bez żyletek aluminiowych. Szklenie wykonano ze szkła hartowanego. Jak to na budowie bywa, były oczywiście problemy z montażem elementów składowych fasady. Największym z nich było zamontowanie żyletek aluminiowych, które były przymocowywane na zasadzie zatrzasków. Mocno spasowane elementy powodowały trudności w montażu żyletek aluminiowych. Całość fasady jest zwieńczona na dachu obróbką z blachy tytanowo-cynkowej oraz podświetlona oświetleniem LED.

Fot. arch. Biuro Projektowe Architekt Radosław Guzowski
Fot. arch. UMCS Lublin

Współczesny, wysoki standard nowej siedziby Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej jest niezwykle istotny zarówno z punktu widzenia studentów, którzy otrzymali nowoczesne przestrzenie do nauki, pogłębiania wiedzy, pielęgnowania pasji, odkrywania własnych możliwości oraz nowych ścieżek, jak i pracowników, którym zapewniliśmy odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych na wysokim poziomie. Jest to bowiem gmach o nowoczesnej architekturze, a także wyposażeniu, odpowiadający standardom XXI wieku. Co istotne, nowa siedziba Instytutu powstała w sąsiedztwie oddanych do użytku w 2020 roku obiektów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii UMCS. Dzięki kolejnej inwestycji nasz kampus stał się więc przestrzenią jeszcze bardziej unikatową, a do tego nowoczesną oraz funkcjonalną, ze względu na zgrupowanie obiektów uniwersyteckich na jednym obszarze. Przez tę inwestycję dopełnia się pewien pakiet warunków niezbędnych do tego, by UMCS stał się jedną z wiodących uczelni w Polsce, konkurujących ze sobą pod względem poziomu, jakości i komfortu studiów.

INSTYTUT PEDAGOGIKI UMCS W LUBLINIE

Fot. arch. Biuro Projektowe Architekt Radosław Guzowski

Inwestor: UMCS Lublin
Projekt: Biuro Projektowe Architekt Radosław Guzowski
Generalny wykonawca: Anna-Bud
Systemy aluminiowe: Ponzio
Wykonawca elewacji: PPMB NIEMCE
Powierzchnia zabudowy: 1552 m2
Powierzchnia użytkowa: 6222 m2
Kubatura: 26 880 m3
Wysokość: 24,87 m


Budynek Instytutu Pedagogiki jest więc miejscem wszechstronnie przystosowanym do pełnienia swoich funkcji. Przede wszystkim tych edukacyjnych. Ponadto jego projektant zadbał o pełen komfort dla studentów i wykładowców. Budynek jest także dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, spełnia najwyższe wymagania w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Systemowe rozwiązania Ponzio
Do realizacji głównych założeń projektowych: funkcjonalność, ekonomia i estetyka w dużym stopniu przyczyniła się firma Ponzio, dostarczając wytypowane pod kątem tej inwestycji systemowe rozwiązania aluminiowe. Elewacja budynku została wykonana w połączeniu aż trzech systemów fasadowych Ponzio, zależnie od aktualnie obowiązujących warunków technicznych i założeń architektonicznych. Zastosowano system PF152HI – ścianę osłonową o podwyższonej izolacyjności termicznej. Spełniając warunki ochrony ppoż., firma dostarczyła system PF152EI w klasie odporności ogniowej EI60. Z kolei odpowiedzią na zachowanie najwyższej jakości estetycznej jest fasada strukturalna PF152ESG tworząca z zewnątrz gładką taflę szkła o jednolitym wyglądzie (podzielona strukturą wąskich pionowych i poziomych linii o szerokości 22 mm przy zastosowaniu spoiny silikonowej). W fasadzie zostały zamontowane dwa typy okien. Okna wychylne dołem, klejone strukturalnie o niewidocznych ościeżnicach oraz skrzydłach, będące znakiem nowoczesności, prestiżu, a także okna o klasycznej funkcji uchylno-rozwiernej w systemie Ponzio PE78N HI z akcentem na design. Ciekawy efekt uzyskano dzięki nadaniu skrzydłom okiennym akcentów kolorystycznych, podkreślając białym kolorem profile aluminiowe. Osiągnięto w ten sposób harmonijne połączenie z listwami maskującymi w tym samym kolorze, które były projektowane specjalnie przez Ponzio i tłoczone na zamówienie dla tej inwestycji. Z kolei ciekawie kontrastują z nimi czarne pasy klejenia konstrukcyjnego skrzydeł okien wychylnych na zewnątrz ulokowane na fragmentach elewacji wykonanej w systemie strukturalnej fasady PF152ESG. W interesujący sposób z białymi pionowymi listwami komponują się białe słupy konstrukcyjne o tej samej co listwy szerokości 100 mm, będące ich przedłużeniem w części parterowej budynku. Słupy te okalają część budynku, tworząc zacienioną przestrzeń na poziomie parteru.

Estetyczny, nowoczesny, praktyczny
Budynek Instytutu Pedagogiki jest doskonałym przykładem realizacji, w której za prostotą stylu i najwyższą funkcjonalnością stoi szereg różnorodnych, zaawansowanych technologii. Dzięki ich zastosowaniu osiągnięto zamierzony efekt: estetyczną, nowoczesną formę z praktycznym wnętrzem. Wybór aluminium jako materiału w pełni ekologicznego zapewni obiektowi długotrwałe i komfortowe użytkowanie, a dzięki energooszczędnym systemom aluminiowym uzyskano też korzyści ekonomiczne. Wszystkie te atuty tworzą wartość dodaną do celów edukacyjnych placówki, która wykształci w tym przyjaznym, inteligentnym budynku wiele mądrych, ukierunkowanych na nowoczesne myślenie pokoleń.

Głównymi założeniami przyjętymi w czasie prac nad budynkiem Wydziału Pedagogiki były funkcjonalność, ekonomia, estetyka. Po
przekroczeniu progu budynku znajdujemy się w wielokondygnacyjnym, słonecznym lobby, który jest głównym punktem orientacyjnym obiektu. Na parterze znajdują się dwie aule, biblioteka, barek kawowy i galeria. Na drugim piętrze prominentną narożną lokalizację zajmuje dziekanat oraz sala Rady Wydziału. Całość kondygnacji uzupełniają pomieszczenia pracowników naukowych i sale zajęć. Piętro trzecie i czwarte mieszczą kolejne sale: zajęć oraz wykładowe, a także pokoje pracowników. Kondygnacja najwyższa w narożniku południowo-zachodnim ma sale taneczną i plastyczną. Mają one duże przeszklenia, zza których rozpościera się piękny widok na panoramę miasta. Na dachu znajduje się taras meteorologiczny. Bryła budynku ma prostą unifikującą fasadę, której elementy nawiązują do wyglądu sąsiedniego budynku oraz pozostają w harmonii z nim. Cokół jest wykonany z płyt włókno-cementowych. Całość charakteryzuje się zrównoważoną estetyką. Jej nowoczesny wygląd podkreśla innowacyjny charakter instytucji, która mieści się wewnątrz.

open