1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. MODELOWANIE BIM BUDYNKU UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMÓW REVIT I ROBOT
MODELOWANIE BIM BUDYNKU UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMÓW REVIT I ROBOT
0

MODELOWANIE BIM BUDYNKU UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMÓW REVIT I ROBOT

0

LAUREAT NAGRODY DOM CONSTRUCTION

Szymon Nowak
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Mentor: dr hab. inż. Marek Słoński, prof. PK

Celem pracy było zaprojektowanie konstrukcji budynku użyteczności publicznej z wykorzystanie połączenia programów z pod szyldu Autodesk..Została ona podzielona na trzy główne etapy: wykonanie części architektonicznej obiektu w Autodesk Revit, wymiarowanie wybranych elementów w Autodesk Robot, porównanie wyników z obliczeniami ręcznymi.

Działania rozpoczęto od stworzenia trójwymiarowego modelu. W pracy wykonano przykładowe zagospodarowania terenu, które prezentuje możliwości oprogramowania Revit dla architektów i nie tylko. Dzięki współpracy programów firmy Autodesk, stworzony model analityczny został przetransferowany do Robota.

Następnie przeprowadzono wymiarowanie wybranych elementów w programie Robot. Zamodelowanej konstrukcji zadano obciążenia, stworzono kombinacje SGN (Stan Graniczny Nośności) i SGU (Stan Graniczny Użytkowalności), wykonano siatkowania oraz zdefiniowano zbrojenie teoretyczne. Program Autodesk Robot na podstawie otrzymanych wyników analizy statycznej wygenerował zbrojenie dla wybranych elementów żelbetowych konstrukcji.

Ostatnim zadaniem było wykonanie obliczeń ręcznych w celu porównania wyników. Ten zabieg pozwala ocenić poziom ich poprawności oraz dokładności. Porównując wyniki, błędy względne są na stosunkowo niskim poziomie, co potwierdza poprawność wykonywania obliczeń zbrojenia przez program. Należy jednak pamiętać o tym, że ostatecznie to projektant jest osobą odpowiedzialną za utworzoną konstrukcję. 

O autorze

Szymon Nowak

Student budownictwa, I roku, II stopnia na specjalności BIM, Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Inżynier budownictwa, obecnie nie pracujący w zawodzie, w najbliższym czasie planuje spróbować swoich sił w biurze projektowym, interesuje się BIMem i to w takim środowisku chciałbym pracować w przyszłości. Oprócz tego jestem gorącym fanem piłki nożnej.