1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. Dom dla nieuleczalnie chorych – dom Świętej Barbary
Dom dla nieuleczalnie chorych – dom Świętej Barbary
0

Dom dla nieuleczalnie chorych – dom Świętej Barbary

0

FINALISTKA

Ewa Markowska
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Mentor: dr inż. arch. Sebastian Wróblewski

W naszym systemie służby zdrowia w ostatnich chwilach życia godność człowieka – jedna z najwyższych wartości jest często ograniczana. Projekt powstał po to by odchodzenie i uczestniczenie w nim było bezpieczne i intymne – w kontekście medycznym i emocjonalnym.

Ośrodek opieki hospicyjno-paliatywnej stanowi budynek składający się z 2 części – pierwszej przeznaczonej na pobyt stały pacjentów z rodzinami i drugiej przeznaczonej na pobyt czasowy. Projekt zakłada sieć podobnych ośrodków na terenie całego kraju.

W obiekcie przewiduje się stały nadzór białego personelu – nie tylko pielęgniarek, ale również lekarzy. Specjalistyczne gabinety umożliwiają wykonywanie zabiegów poprawiających komfort życia.

Oprócz poprawy fizycznego stanu zdrowia w ostatnich momentach życia pacjenci mają zapewnione wsparcie psychologa oraz przede wszystkim rodziny. Projektuje się bloki wspólne, w których obok sal pacjentów znajdują się pokoje bliskich.

Doktor Elisabeth Kübler-Ross w swoich książkach opisuje jak zaakceptować własną skończoność. W trudnych chwilach oprócz wsparcia rodziny ważne jest nawiązywanie relacji z otoczeniem, dlatego każdy z modułów mieszkalnych ma przyjemny widok za oknem. Pomieszczenia nie przypominają sal szpitalnych, ale dom rodzinny.

W ośrodku znajduje się również kaplica ekumeniczna, biblioteka, pokój sensoryczny, muzyczny, gabinet masażu oraz inne przestrzenie relaksacyjne. W domu funkcjonują dwa ogrody botaniczne z elementami małej architektury.

O autorce:

Ewa Markowska

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (dyplom 2021). Wraz z zespołem zwyciężczyni konkursu na wystawę promującą World Urban Forum 11, które odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Katowicach. Założycielka konceptu ilustratorskiego Kolor Stacja, autorka wielu murali. Pasjonatka detalu. W kręgu jej zainteresowań znajdują się przede wszystkim obiekty medyczne, aktualnie pracuje głównie z zabytkami.