1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. GILLIES HALL – DROGOWSKAZ PRZYSZŁOŚCI
GILLIES HALL – DROGOWSKAZ PRZYSZŁOŚCI
0

GILLIES HALL – DROGOWSKAZ PRZYSZŁOŚCI

0

Dom studencki Gillies Hall Uniwersytetu Monasha w Melbourne jest obecnie największym certyfikowanym budynkiem pasywnym w Australii, zbudowanym z elementów z drewna klejonego krzyżowo (technologia CLT). We wszystkich szybach zespolonych zastosowanych w tym budynku, dostarczonych przez Saint-Gobain Glassolutions, została wykorzystana ciepła ramka dystansowa SWISSPACER ULTIMATE.

Projekt opracowany przez biuro architektoniczne Jackson Clements Burrows Architects (JCBA) ustanawia nowe standardy na australijskiej scenie architektonicznej. Budynek składa się z 6 pięter i ma powierzchnię brutto 6500 m2. Gillies Hall spełnia deklarowany przez uniwersytet cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2030 roku.

Certyfikat domu pasywnego

Potwierdzone odpowiednim certyfikatem zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi 5 kWh/m² na rok, a więc jest o około 7080% niższe niż w przypadku porównywalnego budynku, skonstruowanego przy użyciu metod standardowo stosowanych w Australii. Według inżynierów z Grün Consulting, którym zlecono przeprowadzenie certyfikacji domu pasywnego, zapotrzebowanie Gillies Hall na energię pierwotną to 131 kWh/m2 na rok, a współczynnik wymiany powietrza n50 wynosi 0,5.

Ekologia w parze z designem

W budynku znajduje się 150 mieszkań jednoosobowych, 2 mieszkania chronione oraz wspólne powierzchnie użytkowe, dostępne dla około 250 studentów mieszkających na terenie kampusu. Konstrukcja zbudowana z litego drewna, zainstalowanego na betonowym cokole, została wzniesiona w ciągu zaledwie 11 tygodni. Od strony zewnętrznej, pięć górnych kondygnacji zostało pokrytych charakterystyczną okładziną z czerwonopomarańczowych, pionowych lameli z blachy. W rejonie okien lamele są ustawione pod kątem 90° do płaszczyzny ściany, tworząc interesującą grę cieni na elewacji.

SWISSPACER ULTIMATE

Ogromne znaczenie dla osiągnięcia standardu domu pasywnego ma wybór odpowiedniego przeszklenia. W obiekcie zainstalowano ponad 1000 m2 szyb zespolonych, dostarczonych przez Saint-Gobain Glassolutions. W celu skutecznego wyeliminowania mostków cieplnych, na krawędzi szyby zastosowano ciepłą ramkę dystansową SWISSPACER ULTIMATE, która ma certyfikat domu pasywnego. Dzięki wykorzystaniu folii paro i gazoszczelnej, ramka dystansowa o wysokiej efektywności energetycznej zapobiega ucieczce argonu wypełniającego przestrzeń międzyszybową, a także wnikaniu do niej pary wodnej przez cały okres użytkowania okna. Pozwala to na trwałe zapewnienie funkcji termoizolacyjnej szyby zespolonej, a tym samym całego budynku.

Słońce, wiatr, woda

Kolejne czynniki, decydujące o spełnieniu przez obiekt standardu domu pasywnego, to panele słoneczne, zainstalowane na dachu oraz wykorzystanie energii wiatrowej, dostarczanej z farm wiatrowych Murra Warra, zlokalizowanych między Adelajdą a Melbourne. Gillies Hall został wyposażony również we własny zbiornik na wodę deszczową. Odpowiednia koncepcja umożliwia wykorzystanie nadmiaru wody na terenie kampusu.

Licznie nagradzany

Dzieło architektów zostało już uhonorowane wieloma nagrodami, w tym – przyznaną w 2019 r. – nagrodą klimatyczną Construction21 „Green Solutions Awards”. Projekt zajął również pierwsze miejsce w konkursie Premiers Sustainability Awards oraz – przyznaną także w 2019 r. – nagrodę zrównoważonego rozwoju w konkursie Australian Timber Design Awards.


Archiwum: Saint-Gobain GLASSOLUTIONS Isolierglas-Center GmbH