1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA INSPIRACJE
  4. COŚ WIĘCEJ NIŻ CIEPŁO
COŚ WIĘCEJ NIŻ CIEPŁO
0

COŚ WIĘCEJ NIŻ CIEPŁO

0

Wielkoformatowe przeszklenia odgrywają niezwykle istotną rolę w projektach architektonicznych. Dzięki stałemu rozwojowi technologicznemu oraz licznym innowacjom implementowanym na etapie produkcji szkła, pojawia się coraz więcej możliwości ich wykorzystania – nie tylko jako źródła światła dziennego. Przykładem jest szkło grzewcze, które pozwala zredefiniować spojrzenie na funkcjonalność i komfort użytkowania przestrzeni.

Okno źródłem… ciepła

Wykorzystanie szkła grzewczego w nowoczesnych projektach budynków i domów stwarza szereg nowych możliwości aranżacji przestrzeni. Ponieważ jego działanie opiera się na przepływie prądu przez taflę pokrytą niskoemisyjną powłoką z tlenków metali, dzięki której energia elektryczna zamieniana jest w cieplną, szkło grzewcze może być głównym lub dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniu – i tym samym znacząco ograniczać wykorzystanie lub całkowicie eliminować konieczność montażu tradycyjnych grzejników, które często zaburzają estetykę i wizualną spójność wnętrz oraz zabierają nam cenną przestrzeń. Szkło grzewcze pozwala na ogrzanie trudno dostępnych miejsc, a także likwiduje tzw. efekt zimnej szyby, co jest szczególnie istotne w przypadku cieszących się coraz większą popularnością okien XXL.

Jednak zastosowań „ciepłego szkła” jest zdecydowanie więcej. Dzięki funkcji antykondensacji zapobiega ono gromadzeniu się na szybach pary wodnej, prowadzącej do rozwoju pleśni i grzybów, co przekłada się na lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach oraz przyczynia się do zwiększenia przejrzystości szklanej tafli – niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Funkcja topnienia śniegu z kolei doskonale sprawdzi się w kontekście okien dachowych, wskutek czego problem śniegu zalegającego na dachu (którego usunięcie bywa kosztowne, a niekiedy także – niebezpieczne) zostaje ostatecznie rozwiązany. Zyskujemy jasne, pełne światła dziennego wnętrza bez konieczności posiłkowania się sztucznym oświetleniem w zimowe dni. Estetycznie, pragmatycznie i z korzyścią dla naszego samopoczucia.

Nieograniczone możliwości

Szkło grzewcze, poza całą gamą funkcjonalności, charakteryzuje się niezwykle wysokim poziomem uniwersalności.
– Ze względu na dużą różnorodność aplikacji, od standardowych okien, przez okna dachowe, po całoszklane ściany, dachy czy nawet – podłogi, szkło grzewcze EGLAS znajdzie swoje zastosowanie w najbardziej skomplikowanym projekcie architektonicznym – wyjaśnia Aksana Myslivets, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass.

Jego dużym atutem jest także łatwość montażu. – Architekci decydujący się na wykorzystanie szkła EGLAS w swoich projektach, mogą liczyć na wsparcie ekspertów Saint-Gobain zarówno na etapie tworzenia planów, jak i przy późniejszej realizacji inwestycji – dodaje Aksana Myslivets. – Z pomocą dedykowanego kalkulatora online, projektanci z łatwością obliczą powierzchnię szkła grzewczego, która zagwarantuje komfort cieplny w danym pomieszczeniu zgodnie z obowiązującymi normami. Ponadto, szyby dostarczane są do klienta z instrukcją montażu oraz schematami elektrycznymi, które ułatwiają proces instalacji.

Fot. Saint-Gobain

Szkło grzewcze – odpowiedź na potrzeby XXI wieku Co ważne, EGLAS doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa – istotną cechą tego szkła grzewczego jest możliwość jego integracji z funkcjonującą w danym budynku instalacją fotowoltaiczną. Tym sposobem, ogrzanie przestrzeni i zapewnienie komfortu termicznego jej użytkownikom nie odbywa się kosztem środowiska naturalnego i pozwala jednocześnie na daleko idącą samowystarczalność oraz oszczędność środków finansowych. A skoro o oszczędności mowa, szkło EGLAS charakteryzuje się również niższym poborem mocy w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań. Ekologicznie i ekonomicznie zarazem – ku uciesze inwestorów.

Wielkoformatowe przeszklenia w postaci okien XXL, szklanych połaci dachowych czy podłóg, to obecnie jeden z najbardziej gorących trendów architektonicznych z powodzeniem stosowany zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych. Poza wysoką estetyką wykonania, szklane tafle muszą cechować się jednak szeroką funkcjonalnością. Szkło grzewcze EGLAS stanowi doskonały przykład łączenia elegancji z najwyższym komfortem użytkowania – niezależnie od projektu i miejsca jego zastosowania.