1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE INSPIRACJE
  4. Systemy PERI można montować i demontować pod wodą!
Systemy PERI można montować i demontować pod wodą!

Systemy PERI można montować i demontować pod wodą!

0

PERI Polska (Oddział Warszawa) kompleksowo obsługiwała budowę najgłębszego (stan na luty 2021) na świecie basenu do nurkowania. Maksymalna głębokość basenu to 45,40 m. Przy jego budowie wykorzystywane było wiele systemów PERI. W końcowej fazie oddawania basenu do użytkowania zastosowane zostały wieże ST 100 (H=14,40 m) jako podparcie podwodnej kładki widokowej. Jej konstrukcja została przewidziana w ten sposób, że sama kładka stawała się samonośna dopiero po napełnieniu basenu wodą i pojawienia się siły wyporu. Dlatego demontaż naszych wież mógł być przeprowadzony dopiero po zalaniu basenu wodą. 

Opis projektu

Lokalizacja: Mszczonów, Polska 

Basen, wykonany w technologii monolitycznej, składa się z części głównej o głębokości 15,5m oraz tuby głębinowej o głębokości 40,5m. W obiekcie zastosowano wiele ciekawych rozwiązań jak przeszklona podwodna kładka, pochyłe ściany basenu czy też skomplikowany układ podwodnych jaskiń.

Wymagania

Budowa basenu wymagała wykonania wielu skomplikowanych geometrycznie i technologicznie elementów żelbetowych przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa personelu. Duży udział w  realizacji obiektu miały deskowania pierwomontowane w zakładzie PERI.

Rozwiązanie PERI

  • ściany pochyłe w formach pierwomontowanych na deskowaniu TRIO
  • Forma łukowa studni w deskowaniu pierwomontowanym VARIO GT24
  • Wieża VST podpierająca siłowniki hydrayliczne do opuszczenia segmentu studni o masie 3000 kN 
  • Podparcie dźwigara dachowego na wysokości 30m wiażami VST oraz belkami HEB

FILM Z REALIZACJI