1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. Przystań kajakowa
Przystań kajakowa
0

Przystań kajakowa

0

Wyróżnienia dodatkowe za najlepsze projekty wykonane w programie Archicad przyznane przez firmę WSC Szymanik i S-ka.

WYRÓŻNIENIE

Dorota Skoroda
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej

Głównym założeniem koncepcyjnym budynku przystani kajakowej w Supraślu było wykorzystanie naturalnych materiałów. Jako że Supraśl to miejsce, w którym zachowała się dziewiętnastowieczna architektura drewniana, to w nawiązaniu do niej, również budynek przystani został zaprojektowany w konstrukcji drewnianej. Zadaszenie składa się z dźwigarów z drewna klejonego opartych na drewnianych ścianach szkieletowych, a elewację pokrywają deski drewniane w układzie poziomym. Początkowo miała być ona bardziej minimalistyczna, ograniczająca się jedynie do drewna. W późniejszych etapach zaprojektowano jednak dodatkowo elementy kamienne, które można zauważyć na niektórych domach w Supraślu. Już na samym końcu procesu projektowego, dodano układane pod kątem 45o deskowanie w układzie pionowym, będące kontrastem dla poziomych desek w górnych partiach obiektu. Natomiast aby uzupełnić kompozycję bryłową całej przystani, przewidziano również pawilon dla kajakarzy na wysepce znajdującej się w najszerszym miejscu koryta rzecznego.

Obiekt został podzielony na trzy części funkcjonalne. Jedna z nich miała służyć jako hangar do przechowywania sprzętu wodnego, druga dla personelu, a trzecią zaprojektowano wyłącznie dla gości. Wszystkie elementy wnętrza mają naturalne wykończenia, które wydają się przenikać z zewnątrz do środka. Podłoga, krzesła, stoliki oraz siedziska to elementy drewniane. Ściany zaś pokryte są płytami imitującymi surowy beton. Wnętrze ma mieć charakter tawerny, być minimalistyczne i nowoczesne, a zarazem tworzące klimat starej karczmy.

O autorce

Dorota Skoroda
Studentka IV roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Aktualnie studentka i członek koła naukowego Mała architektura. Uczestniczka i pomoc w organizacji wydarzenia East Design Days 2019 na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Współautorka wyróżnionego projektu w uczelnianym konkursie na wnętrze pawilonu polskiego w Dubaju 2020. Pasjonatka grafiki i wizualizacji artystycznej.