1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. Dom poza domem – hotel Fundacji Ronalda McDonalda dla rodzin hospitalizowanych dzieci we Wrocławiu
Dom poza domem – hotel Fundacji Ronalda McDonalda dla rodzin hospitalizowanych dzieci we Wrocławiu
0

Dom poza domem – hotel Fundacji Ronalda McDonalda dla rodzin hospitalizowanych dzieci we Wrocławiu

0

Wyróżnienia dodatkowe za najlepsze projekty wykonane w programie Archicad przyznane przez firmę WSC Szymanik i S-ka.

WYRÓŻNIENIE

Monika Pasternak
Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Tematem opracowania jest Trzeci Dom Ronalda McDonalda w Polsce – bezpłatny hotel dla rodzin hospitalizowanych dzieci. Budynek dedykowany jest Przylądkowi Nadziei – Ponadregionalnemu Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Celem projektu stało się wykreowanie przestrzeni, która złagodzi skutki problemów rodzin dotkniętych chorobą dziecka. Obiekt został podzielony na trzy odrębne, jednak współdziałające ze sobą funkcje (mieszkanie, praca, nauka).

W projekcie duży nacisk położono na strefowanie przestrzeni (prywatna, półprywatna, użytkowania wspólnego), a także hierarchię przestrzeni integracji społecznej od przestrzeni wielofunkcyjnych dedykowanych poszczególnym grupom do przestrzeni ogólnodostępnych – będących ośrodkiem budowania relacji międzyludzkich. Każda z funkcji jest budowana tak, by umożliwić jej łatwą konfigurację.

W projekcie dużą uwagę poświęcono procesowi kształtowania zieleni w otoczeniu budynku i w jego wnętrzu. Starano się uzyskać poczucie budynku w parku, oderwanego od szpitalnej rzeczywistości.

Równie ważną kwestią stało się oddziaływanie budynku na środowisko naturalne w trakcie całego cyklu jego życia. W budynku zastosowano szereg rozwiązań, poczynając od budowy obiektu, poszanowania zielonego krajobrazu, poprzez przemyślane zaprojektowanie przegród i dobór instalacji energooszczędnych, aż do samego wpływu budynku na jego użytkowników.

Projekt został wykonany zgodnie z założeniami technologii BIM. Dodatkowo wykonano model BIMix oraz film prezentujący obiekt.

O autorce

Monika Pasternak
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Obecnie architekt i BIM manager w biurze projektowym Portyk Architekci w Warszawie. Autorka wielu prac konkursowych i projektów pozauczelnianych. Laureatka nagrody w Konkursie Dla Młodych Architektów 2020 przyznanej przez WSC Szymanik i S-ka za najlepszy projekt wykonany w programie Archicad.